Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmiana na stanowisku prezesa Wyższego Urzędu Górniczego. Adama Mirka zastąpił na razie Krzysztof Król

PAP
PAP
Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
26 marca br. premier powierzył pełnienie obowiązków prezesa Wyższego Urzędu Górniczego, do czasu powołania prezesa tego urzędu, pierwszemu wiceprezesowi dr. inż. Krzysztofowi KrólowiZobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
26 marca br. premier powierzył pełnienie obowiązków prezesa Wyższego Urzędu Górniczego, do czasu powołania prezesa tego urzędu, pierwszemu wiceprezesowi dr. inż. Krzysztofowi KrólowiZobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE WUG
Zmiana na stanowisku prezesa Wyższego Urzędu Górniczego w Katowicach. W poniedziałek 25 marca premier rządu RP Donald Tusk odwołał prezesa WUG dr. inż. Adama Mirka. Dzień później, we wtorek 26 marca pełnienie obowiązków szefa tego urzędu powierzył dotychczasowemu wiceprezesowi WUG dr. inż. Krzysztofowi Królowi.

Wyższy Urząd Górniczy (WUG) w Katowicach nadzoruje całość spraw dotyczących górnictwa i kopalnictwa w Polsce. Adam Mirek, ekspert przez wiele lat związany z nadzorem górniczym, pełnił funkcję prezesa WUG od lutego 2017 roku.

- Z dniem 25 marca 2024 roku prezes Rady Ministrów Donald Tusk odwołał dr. inż. Adama Mirka ze stanowiska prezesa Wyższego Urzędu Górniczego - podały 26 marca na stronach WUG służby prasowe urzędu.

- Z dniem 26 marca 2024 r. premier powierzył pełnienie obowiązków prezesa Wyższego Urzędu Górniczego, do czasu powołania prezesa Wyższego Urzędu Górniczego, I wiceprezesowi Wyższego Urzędu Górniczego dr. inż. Krzysztofowi Królowi - zaznaczono w aktualnościach WUG.

Prezes Wyższego Urzędu Górniczego jest centralnym organem administracji rządowej. Wykonuje swoje zadania przy pomocy Wyższego Urzędu Górniczego, działającego pod jego bezpośrednim kierownictwem, z wykorzystaniem nowoczesnych metod zarządzania przez jakość.

Jako organ nadzoru górniczego realizuje kompleksowe usługi administracyjne na rzecz podmiotów gospodarczych, innych organów administracji rządowej i samorządowej oraz osób fizycznych w związku z prowadzeniem działalności regulowanej przepisami prawa geologicznego i górniczego. Koordynuje i nadzoruje prace dyrektorów okręgowych urzędów górniczych.

Dr inż. Krzysztof Król: od KWK Bobrek do WUG

Dr. inż. Krzysztof Król urodził się 14 czerwca 1956 r. w Miechowie (woj. małopolskie). Absolwent Wydziału Geologiczno-Poszukiwawczego Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie, gdzie w lutym 1987 roku uzyskał tytuł magistra inżyniera geologa górniczego w specjalności geofizyka górnicza. Po studiach podjął pracę w KWK „Bobrek” w Bytomiu na stanowisku specjalisty ds. geofizyki, uzyskując coraz wyższe kwalifikacje zawodowe, aż do nadsztygara ds. geofizyki. W 1994 roku objął tam stanowisko kierownika Stacji Geofizyki Górniczej.

Ukończył studia podyplomowe na Akademii Ekonomicznej w Katowicach w zakresie „Zarządzania finansami przedsiębiorstw” (2000 r.) oraz w zakresie „Zarządzania firmą” (2001 r.). Zdał także egzamin dla kandydatów na członków rad nadzorczych w spółkach Skarbu Państwa przed Komisją Egzaminacyjną przy Ministrze Skarbu Państwa (2000 r.).

We wrześniu 2003 r. rozpoczął pracę w OUG w Gliwicach na stanowisku nadinspektora ds. geofizyki, a w październiku 2006 r. w Departamencie Górnictwa WUG na stanowisku głównego specjalisty ds. zagrożenia sejsmicznego i tąpaniami. W okresie od września 2009 r. do stycznia 2010 r. pełnił dodatkowo funkcję rzecznika prasowego prezesa Wyższego Urzędu Górniczego.

Od października 2009 r. pełnił funkcję zastępcy dyrektora Departamentu Górnictwa - w zakresie górnictwa odkrywkowego, otworowego i wiertnictwa oraz zagrożenia sejsmicznego i tąpaniami, a od kwietnia 2014 r. - zastępcy dyrektora Departamentu Górnictwa Podziemnego i Odkrywkowego - w zakresie robót strzałowych, likwidacji zakładów, podmiotów wykonujących czynności w ruchu zakładu górniczego oraz zagrożeń: metanowego, wyrzutem gazów i skał, pożarowego, klimatycznego, wodnego, wybuchem pyłu węglowego, wykonując w tym czasie, przez ponad pięć miesięcy, obowiązki dyrektora tego departamentu.

W czerwcu 2014 r. objął stanowisko dyrektora Departamentu Górnictwa Otworowego i Wiertnictwa. Krzysztof Król posiada stwierdzenia kwalifikacji do zatrudnienia na stanowisku kierownika działu tąpań, kierownika ruchu zakładu górniczego w odkrywkowych zakładach górniczych oraz do wykonywania czynności geofizyka górniczego w podziemnych zakładach górniczych.

Od roku 2006 jest biegłym sądowym w zakresie górnictwa i geologii oraz prac związanych z wypadkami górniczymi i przestrzeganiem przepisów BHP w górnictwie, w sądach okręgowych w: Gliwicach, Katowicach i Legnicy. W latach 2008-2013 był zakwalifikowany do grona ekspertów ds. Oceny Projektów Unijnych, realizowanych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego.

W listopadzie 2020 roku uzyskał w Głównym Instytucie Górnictwa stopień naukowy doktora nauk inżynieryjno-technicznych w dyscyplinie inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka. Jest autorem i współautorem wielu publikacji, artykułów, prezentacji i analiz w zakresie zagrożeń naturalnych, bezpieczeństwa i higieny pracy oraz czynników szkodliwych dla zdrowia, dotyczących wszystkich rodzajów górnictwa. Jest współautorem, opatentowanej metody „Sposoby obserwacji ścian długich”, za którą otrzymał wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Poprawy Warunków Pracy w kategorii „Rozwiązania techniczne i organizacyjne”. Między innymi z jego inicjatywy zmodyfikowano w 2007 roku zasady stosowania „Metody kompleksowej i metod szczegółowych oceny stanu zagrożenia tąpaniami w kopalniach węgla kamiennego”. Krzysztof Król jest żonaty, ma dwie córki, syna i wnuka. Interesuje się sportem, turystyką i żeglarstwem.

Czym zajmuje się WUG?

Zatrudniający prawie pół tysiąca osób nadzór górniczy w Polsce tworzy dziś Wyższy Urząd Górniczy z siedzibą w Katowicach oraz sieć 10 okręgowych urzędów górniczych: w Rybniku, Katowicach, Warszawie, Wrocławiu, Krakowie, Kielcach, Krośnie, Lublinie, Poznaniu i Gdańsku.

Kontroli i nadzorowi WUG oraz okręgowych urzędów górniczych podlega zarówno górnictwo tzw. kopalin podstawowych (m.in. węgiel kamienny, węgiel brunatny, gaz ziemny, ropa naftowa, rudy metali, siarka) jak i pospolitych, jak np. piasek i żwir.

Nadzorowi i kontroli urzędów górniczych w Polsce podlega obecnie ok. 7,5 tys. zakładów górniczych (podziemnych, odkrywkowych i otworowych), zakłady budownictwa górniczego, zakłady wykonujące roboty geologiczne, a także liczne oddziały firm okołogórniczych. Podmioty objęte nadzorem górniczym zatrudniają w Polsce ponad 150 tys. pracowników - większość w kopalniach węgla kamiennego.

Nadzór górniczy m.in. zatwierdza plany ruchu kopalń i kontroluje przestrzeganie zasad bezpieczeństwa. W tym roku w polskim górnictwie nie było jeszcze wypadków śmiertelnych ani ciężkich. W ubiegłym roku pod numerem telefonu interwencyjnego WUG łącznie odebrano 54 zgłoszenia, dotyczące nieprawidłowości w funkcjonowaniu zakładów górniczych.

W ostatnich miesiącach przedstawiciele nadzoru górniczego postulowali, aby prezes WUG został włączony do pionu nadzorowanego bezpośrednio przez prezesa Rady Ministrów, dzięki czemu stałby się w pełni niezależny od poszczególnych ministrów.

Nadzór górniczy podlegał premierowi w latach 1954-2002. Później organ państwowy, jakim jest prezes WUG, był w domenie kolejno: ministra spraw wewnętrznych i administracji, ministra środowiska, ministra energii i ministra aktywów państwowych.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera