Ważne
  Na Monte Cassino polski żołnierz zadziwił świat

  Na Monte Cassino polski żołnierz zadziwił świat

  Teresa Semik

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  2 Korpus stracił pod Monte Cassino tysiąc żołnierzy, a blisko 3 tysiące było rannych

  2 Korpus stracił pod Monte Cassino tysiąc żołnierzy, a blisko 3 tysiące było rannych

  Dla nas, Włochów, jest wielkim zaszczytem, że generał Anders spoczywa na włoskiej ziemi, że jest honorowym obywatelem Bolonii
  2 Korpus stracił pod Monte Cassino tysiąc żołnierzy, a blisko 3 tysiące było rannych

  2 Korpus stracił pod Monte Cassino tysiąc żołnierzy, a blisko 3 tysiące było rannych

  To była jedna z najbardziej zaciętych bitew drugiej wojny światowej. Ufortyfikowane opactwo benedyktynów na Monte Cassino odstycznia 1944 roku odparło trzy kolejne ataki sił alianckich. Zostało zdobyte dopiero po drugim szturmie 2 Korpusu Polskiego, dowodzonego przez gen. Władysława Andersa. 18 maja 1944 roku, na ruinach zbombardowanego klasztoru, nasi żołnierze zatknęli biało-czerwoną flagę.

  - Gdy dziś szukamy symboli, które łączą nasze narody, to jednym z nich jest właśnie Monte Cassino - mówi Guido Parisi, prezes Stowarzyszenia Dante Alighieri w Katowicach. - Dla Włochów to symbol wyzwolenia spod faszyzmu, dla Polski - odwetu na Niemcach.

  Stowarzyszenie Dante Alighieri, z Włoskim Instytutem Kultury w Krakowie oraz Biblioteką Śląską, zorganizowało w Katowicach, w rocznicę zwycięskiej bitwy, konferencję naukową: „Udział 2 Korpusu Polskiego w wyzwoleniu Monte Cassino”. Prelegenci z Włoch z wielkim szacunkiem i uznaniem mówili o poświęceniu i odwadze polskich żołnierzy, szturmujących twierdzę nie do zdobycia.

  - Było to wojsko doskonale wewnętrznie zorganizowane - przekonywał Luciano Bucci ze Stowarzyszenia Winterline z Venafro, ekspert od strategii wojskowej. Venafro było centrum magazynów wojskowych. Tam stacjonowała 22 Kompania Zaopatrywania Artylerii 2 Korpusu, w której „służył” słynny niedźwiedź Wojtek.

  - Za tym wojskiem ciągnęły się nie tylko armaty, także drukarnie - mówił z kolei Luca Palmarini, językoznawca z Uniwersytetu Jagiellońskiego, nawiązując do działalności wydawniczej 2 Korpusu. Wojsko drukowało podręczniki, prasę, literaturę, by żołnierze mogli się kształcić i nadrobić stracony przez wojnę czas. Ukazało się ponad 70 różnych gazet, ponad sto książek, dając początek serii „Biblioteka Orła Białego”. - Zwycięstwo pod Monte Cassino wzbudziło zainteresowanie polskim wojskiem i dowódcy 2 Korpusu chcieli pokazać światu dokonania polskiego żołnierza - dodał Luca Palmarini. - Gdy w Lublinie powstał prosowiecki rząd, działalność wydawnicza nabrała nowych sił. Pojawiły się albumy polskie. Drukowano podręczniki do nauki języka włoskiego, słowniki polsko-włoskie. Ukazał się także słownik polsko-włosko-angielski. Podpowiadano żołnierzom, jak radzić sobie w tym kraju.

  W zbiorach Biblioteki Śląskiej jest egzemplarz „Lalki” Prusa, który trafił tu ze Szkocji, a wcześniej był wśród polskich żołnierzy na Zachodzie. - Wydaliśmy reprint „Berów i bojek śląskich” Ligonia, który ukazał się w Jerozolimie w 1944 roku nakładem akurat 3 Korpusu, ale z przedmową autora. Ligoń dedykował „bery” żołnierzom na froncie - mówi prof. Jan Malicki, dyrektor Biblioteki Śląskiej.

  Z kolei w zbiorach Muzeum w Zabrzu jest jedna z niemieckich ulotek, skierowana do polskich żołnierzy we Włoszech. - Niemcy uruchomili potężną machinę propagandową, która miała zniechęcić Polaków do walki - przypomniała Aleksandra Korol-Chudy z IPN w Katowicach. - Od marca 1944 roku niemiecka rozgłośnia „Wanda” regularnie nadawała audycje adresowane do żołnierzy 2 Korpusu. Zaczynała od pieśni legionowej „My, Pierwsza Brygada”. Cytowała listy rodzin osób zaginionych, nawoływała do powrotu do kraju. Znanych jest zaledwie kilka przypadków przejścia polskich żołnierzy na stronę niemiecką.

  Hitlerowska propaganda wywołała niezamierzony skutek; masowo przechodzili do polskiego wojska Ślązacy i Pomorzanie, siłą wcieleni do Wehrmachtu. Dzięki propagandzie radiowej dowiadywali się o dyslokacji polskich oddziałów. Ostatnią audycję „Wanda” nadała 21 kwietnia 1945 r., gdy żołnierze 2 Korpusu świętowali zdobycie Bolonii.

  Goście z Włoch zapewniali, że obecność polskich żołnierzy w ich kraju postrzegana była jako „dobro”. Zanotowano jedynie dwa incydenty. Raz Polacy zbuntowali się przeciwko manifestacji lewicującej młodzieży włoskiej, bo w komunizmie widzieli samo zło, a drugi raz hałasowali na ulicy, gdy za dużo wypili. Aresztowało ich własne wojsko.

  Klasztor na Monte Cassino od VI w. zajmowali benedyktyni. To jest wciąż ważne miejsce na mapie kulturalnej Włoch i ważne miejsce duchowe chrześcijan. Tutaj św. Benedykt redagował swoje reguły o modlitwie i pracy: ora et labora. Już w średniowieczu mnisi założyli bibliotekę. Udoskonalili technikę druku. Strategiczne położenie - niedaleko drogi łączącej Rzym z Neapolem - sprawiło, że klasztor często stawał się celem.

  Historię Polaków walczących o wyzwolenie Włoch opisał też włoski dziennikarz, Luciano Garibaldi, w książce „Gli Eroi di Montecassino”. W liście douczestników katowickiej konferencji zaznaczył, że impulsem do zajęcia się losem Polakóww kampanii włoskiej był film „Katyń” Wajdy. Garibaldi twierdzi, że 3 tysiące naszych żołnierzy zaręczyło się z Włoszkami w czasie tej kampanii.

  2 Korpus stracił w heroicznej bitwie około tysiąca żołnierzy, a prawie 3 tysiące zostało rannych. Polegli spoczywają na Polskim Cmentarzu Wojennym na Monte Cassino. Nekropolię ozdabiają wykute w kamieniu sentencje: „Przechodniu powiedz Polsce, żeśmy polegli wierni w jej służbie” oraz „Za naszą i waszą wolność my żołnierze polscy oddaliśmy Bogu ducha, ciało ziemi włoskiej, a serca Polsce”. Gen. Anders, zmarły w 1970 r. w Londynie, zgodnie ze swoją wolą został pochowany wśród swoich żołnierzy.

  - Polacy zapłacili za wyzwolenie Włoch ogromną cenę - mówił prof. Giovanni Cerchia z Uniwersytetu w Molise. - Dla nas, Włochów, jest wielkim zaszczytem to, że generał Anders spoczywa na włoskiej ziemi, że jest honorowym obywatelem Bolonii. Jak dziś mamy rozumieć walkę polskich żołnierzy: „za naszą i waszą wolność”? Myślę, że odpowiedzią jest fakt, że możemy żyć we wspólnej ojczyźnie - solidarnej i zjednoczonej Europie.

  *Sklepy czynne w Boże Ciało WYKAZ + Godziny otwarcia sklepów
  *Sensacyjne odkrycie w Muzeum Auschwitz. Tajemnica złotego pierścionka
  *Nowy abonament RTV, czyli opłata audiowizualna z rachunkiem za prąd ZASADY, KWOTY, ZWOLNIENIA!
  *Tak wyglądają nowe biurowce KTW przy rondzie w Katowicach
  *WNIOSKI I DOKUMENTY na 500 zł na dziecko w ramach Programu Rodzina 500 PLUS
  *Zobaczcie najładniejsze ołtarze na Boże Ciało

  Czytaj także

   Komentarze (20)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Bery i bojki pani Semik

   Chrisraf (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   Kiedy zajmie sie pani czyms, co bedzie mozna nazwac rzetelnym dziennikarstwem?
   Nie wierze, ze nie wie pani, co pisze i tym gozej dal pani. Pani celowo wprowadza czytajacych w blad. Cos takiego...rozwiń całość

   Kiedy zajmie sie pani czyms, co bedzie mozna nazwac rzetelnym dziennikarstwem?
   Nie wierze, ze nie wie pani, co pisze i tym gozej dal pani. Pani celowo wprowadza czytajacych w blad. Cos takiego nazywa sie klamstwem, a ten co klamie jest - klamca. Jesli sie to z psychologicznego przymusu, mamy do czynienia z patologizmem. Tak, czy siak, jest pani KLAMCZUCHA!

   Przyklad! Prosze: "Na Monte Cassino polski żołnierz zadziwił świat" - Jaki? Kogo? Nie jedni nie wiedzieli, ze cos takiego istnieje jak "polski zolnierz" i miala go w "powazaniu"

   Kolejny przyklad: "Ufortyfikowane opactwo benedyktynów na Monte Cassino" - Opactwo nie bylo ufrtyfikowane. Bezbronny klasztor zostal chaniebnie zbombardowany wraz z tam chroniacymi sie cywilami i duchownymi. Jedna z wielu alianckich zbodni.

   Kolejna fikcja: "masowo przechodzili do polskiego wojska Ślązacy i Pomorzanie, siłą wcieleni do Wehrmachtu." - Mozliwie, ze w pani fantazji. Moze jakies liczby?

   Pani jest klamczucha

   Z pozalowaniem
   Chrisraf

   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Bery i bojki a la Semik

   pyjter (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6

   Na cmentarzach wokol Monte Cassino wsrod tysiecy ofiar bezsensownej rzezi spoczywaja chlopcy z Gornego Slaska . Okolo 160 z nich nosilo polskie mundury , okolo 200 niemieckie.
   Ciszej nad tymi...rozwiń całość

   Na cmentarzach wokol Monte Cassino wsrod tysiecy ofiar bezsensownej rzezi spoczywaja chlopcy z Gornego Slaska . Okolo 160 z nich nosilo polskie mundury , okolo 200 niemieckie.
   Ciszej nad tymi mogilami , Propagandzistko Semik ! zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ależ tam nasi sprali szkopa,aż leciał kurz!

   eDEK (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 4

   nawet pazurami by szkopków powyciągali spod tej górki i tłukli pięsciami w te ich nocniki na poniemieckich zakutych łbach


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   e DEK, qr wa biedaku,

   Tyta (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 2

   czegos ty sie znowu nachlal?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   pogromy...

   rebeliant (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5

   Lenino, pogrom I Armii,Budziszyn, pogrom II Armii,Monte Casino, pogrom Armii Andersa,itd.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Teresa

   pszczyniok (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12 / 1

   Dziołcha jak Ty umjysz zdupczyć prowda to je majstersztik.Schlacht um Monte Cassino wciep tyn tytuł i inksze tysz,a dowjysz sie prowdy.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Teresa

   pszczyniok (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 1

   na ruinach zbombardowanego klasztoru, nasi żołnierze zatknęli biało-czerwoną flagę,a jo by jeszcze nasroł na cegła i wyloł sie pod murym,a moj wnuk by sie babofki robił we pjaskownicy,i cegła by mu...rozwiń całość

   na ruinach zbombardowanego klasztoru, nasi żołnierze zatknęli biało-czerwoną flagę,a jo by jeszcze nasroł na cegła i wyloł sie pod murym,a moj wnuk by sie babofki robił we pjaskownicy,i cegła by mu na łep niy spadła.Take to bochatyrsfo,asz moj wnuk sie śmjeje,bravo.
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   POLaCKIE JELITA od KAWIOROWEGO KOryta=CIEMNY LUT MAJO głembOKO w POwarzanju

   777 I PRzeROST POdmuSSgowia MITOMANIA I HIpoPOkryzja (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 1

   A SIKORSKIGO ZABIŁY POruczniKI PO STALI NOWE A SWIERCZEWSKIGO KULA W PLecy;A Na DEFILADZIE W LONDYNKU SZEDŁ BEAER WOJTEK Z PIWEM I CIGARRETAMI.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jeszcze ballesta tu brakuje z tatusiem

   artjomka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4

   Hehehe

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   no tyla

   Tyta (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8

   gupoty na roz jeszcze zodyn niy pokozol

   Zdjęcie autora komentarza
   Polskie frajerstwo z kresów gineło za Churchilla i Roosevelta

   Hans bleib do

   Zgłoś naruszenie treści / 13 / 3

   a ci już zdążyli sprzedać ich heimat Stalinowi w Teheranie pół roku wcześniej haha
   https://pl.wikipedia.org/wiki/Konferencja_tehera%C5%84ska


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Kto sprzedoł "tfoje" haimaciątko? Ha, ha

   Uoberkormelowicecajtung (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 10

   A co się stało z aryjskimi genami z hodowli Himmlera? Alianci jeszcze w trakcie działań wojennych pozwolili Stalinowi pobierać reparacje w naturze. Te mongolskie oczka to masz po kim?


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   u-ober...

   Tyta (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 4

   a jak Iwan u ciebie "na byzuch" prziszoł,
   to babcia majty wciągała, albo sie "nie opłacało"?


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Tytol prymitywie

   Uoberkormelowicecajtung (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 8

   U nas, jak by nie było, geny zostały w słowiańskiej rodzinie. Dla ciebie wizyta Iwana to koniec rasy i koniec gatunku "szlyzdojczof". Takie pozostałości, jaką ty jesteś, nie nadają się już do...rozwiń całość

   U nas, jak by nie było, geny zostały w słowiańskiej rodzinie. Dla ciebie wizyta Iwana to koniec rasy i koniec gatunku "szlyzdojczof". Takie pozostałości, jaką ty jesteś, nie nadają się już do reprodukcji. Dlatego autonomia, czyli taki rezerwat jak dla żubrów, nie ma sensu i podstaw do zaistnienia. Jak tylko w Kormelowicach ukończymy skansen, to jedynie możemy cię wypchać jak ptoka. Będziesz sobie wisiał na ścianie i zerkał szklanym oczkiem na wycieczki. Pogadaj z "kameraden", to zrobimy wystawę całej kolekcji.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Uoberkormelowicecajtung

   pszczyniok (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

   A Ciebje słowik do dzisioj śpjywo,czy gwizdo,słowiński,wjysz co.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Uoberkormelowicecajtung

   te geny słowiańskie (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

   to po mongołach żeś odziedziczył?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   u-ober...

   Tyta (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

   przeca u wos eksponatow dojs,
   taki skansen, jak wasz Привислинский край,
   to richtig unikat

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   u-ober...

   Tyta (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

   geny zostały w słowiańskiej rodzinie,
   sfjat si smieji panie kuchany,
   a te mongolskie mordy u wos
   w Привислинскoм крайe, to skond?
   hehe,
   si zesmialem

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Wybór

   Marty (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 5

   Lepiej być frajerem niż k.tasem


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nastajaszczyje frajery

   Akademik Frouov (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9

   Ale wy Poluski nie mata wyboru - bo jesteśta i jedno i drugie!

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama