Prawosławni obchodzą drugi dzień świąt

  Prawosławni obchodzą drugi dzień świąt

  Marta Gawina

  Kurier Poranny

  Aktualizacja:

  Kurier Poranny

  Cerkiew św. Mikołaja w Białymstoku

  Cerkiew św. Mikołaja w Białymstoku ©Adrian Kuźmiuk

  Dziś świąteczny poniedziałek. Wierni spędzają go w gronie rodzinnym. Jutro, zgodnie z tradycją będą odwiedzać groby bliskich.
  Cerkiew św. Mikołaja w Białymstoku

  Cerkiew św. Mikołaja w Białymstoku ©Adrian Kuźmiuk

  Na niektórych prawosławnych cmentarzach w wielkanocny wtorek pojawią się pisanki. Zgodnie z tradycją trzeciego dnia świąt wierni modlą się bowiem przy grobach bliskich. Przynoszą nie tylko kwiaty i znicze, ale też kolorowe jajka. Mają być symbolem udział w Zmartwychwstaniu Pana.

  Wielkanoc to najważniejsze święto w Cerkwi. W tych dniach nikt nie powinien być sam. Wczoraj zadbały o to Prawosławny Ośrodek Miłosierdzia „Eleos” oraz Bractwo św.
  Mikołaja. Przygotowane zostały śniadania wielkanocne dla ubogich oraz samotnych. Ci ostatni spotkali się w Centrum Kultury Prawosławnej przy ul. św. Mikołaja. - Tutaj czuć tę atmosferę świąt. Ludzie są blisko siebie, choć nie są rodziną. Można porozmawiać, podzielić się wrażeniami - mówi Rita Żuchowska, która razem z mamą wzięła udział w śniadaniu dla samotnych.

  - Razem się modlimy, jest z nami biskup. Atmosfera jest wyjątkowa - dodaje Sergiusz Oniszczuk, który przyszedł na śniadanie razem z córką i wnuczką.

  W świątecznym śniadaniu uczestniczył abp Jakub, ordynariusz diecezji białostocko-gdańskiej. - Święto Zmartwychwstania to wielkie święto. Radujemy się ze zwycięstwa życia nad śmiercią - mówił.

  Dziś z Białegostoku wyruszy pielgrzymka do Zwierek

  W monasterze rozpoczną się dwudniowe uroczystości ku czci św. męczennika Gabriela, patrona dzieci i młodzieży.

  Uczestnicy pieszej pielgrzymki mogą zapisywać się od godz. 13.30 przy cerkwi św. proroka Eliasza na Dojlidach. Stamtąd o godz. 15 wierni wyruszą do Zwierek. W żeńskim monasterze zostaną powitani o godz. 17.30.

  Pół godziny później rozpocznie się całonocne czuwanie. Główna liturgia zostanie odprawiona 3 maja o godz. 10.

  Pielgrzymka do Zwierek co roku gromadzi kilkuset wiernych. To właśnie 3 maja przypada święto Męczennika Gabriela.

  To patron dzieci i młodzieży. Urodził się w 1684 roku w Zwierkach. Tam też poniósł męczeńską śmierć jako 6-letni chłopiec. Po 30 latach odkryto, że jego ciało nie uległo rozkładowi. Podstawą kultu świętego męczennika Gabriela stały się liczne uzdrowienia przy jego grobie. Do jesieni relikwie patrona młodzieży będą przechowywane w monasterze w Zwierkach.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Wideo