Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

I Marsz Górnośląskiej Tożsamości w Mysłowicach [VIDEO i ZDJĘCIA]

PS
Marsz górnośląskiej tożsamości
Marsz górnośląskiej tożsamości Monika Chruścińska
Pierwszy Marsz Górnośląskiej Tożsamości rozpoczął się o godz. 12 w Mysłowicach. Organizuje go Ślunsko Ferajna, stowarzyszenie z Mysłowic, które walczy m.in. o uznanie śląskiej godki za język regionalny.

Pierwszy Marsz Górnośląskiej Tożsamości odbywał się pod hasłami uznania śląskiej godki za język regionalny, przywrócenia autonomii Śląska, wprowadzenia do podstawówek i gimnazjów lekcji edukacji regionalnej, wprowadzenia śląskiej symboliki do instytucji i urzędów publicznych na Górnym Śląsku i uznania narodowości śląskiej.
ZOBACZ ZDJĘCIA Z MARSZU GÓRNOŚLĄSKIEJ AUTONOMII
Marsz Autonomii już 16 lipca 2011. Zobacz, co działo się rok temu
Marsz rozpoczął się na Słupnej, a uczestnicy z hasłami Górny Śląsk! Górny Śląsk! przeszli aż pod Urząd Miasta w Mysłowicach. Tam odczytali petycję dotyczącą idei marszu.

- To ważne postulaty, ponieważ Śląsk przez wieki to trudna historia, specyficzna kultura i tradycje, inne niż po drugiej stronie Przemszy. Mieszkańcy powinni mieć możliwość poznawania jej w szkole, bo edukacja daje fundament do funkcjonowania we współczesnym świecie - mówi Tomasz Wrona, nauczyciel historii i radny Mysłowic, który wziął udział w dzisiejszy marszu.

Wśród uczestników nie zabrakło też Jerzego Gorzelika, przewodniczącego Ruchu Autonomii Śląska. - Dwa lata temu na kolejnym Marszu Autonomii Śląskiej w Katowicach przypominałem Słowa Mahatmy Gandhiego. Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz. Dziś wiem na pewno, że wkroczyliśmy już w ten przedostatni etap - mówił wicemarszałek województwa Jerzy Gorzelik. Zapowiedział, że Autonomia dla Śląska już w 2020 roku jest jak najbardziej możliwa.
Zainteresowanie marszem było w Mysłowicach jednak niewielkie. - Myślę, że nie wszyscy, którzy przyznają się do śląskości są już skłonni to demonstrować. Jestem pewien, że z roku na rok uczestników będzie przybywać, tak jak ma to miejsce w przypadku Marszu Autonomii Śląska w Katowicach - podkreślił Gorzelik.

Marsz zorganizowało stowarzyszenie Ślunsko Ferajna. - Pomysł założenia Ślunskiej Ferajny narodził się podczas naszego pobytu na XXX Spotkaniach Górnoślązaków w Rheinbergu. Postanowiliśmy powołać do życia organizację, której nadrzędnym celem będzie promowanie śląskości, a nie - wykorzystywanie jej do prywatnych interesów politycznych, często ważniejszych od działań dla dobra regionu - czytamy w oświadczeniu Ślunskiej Ferajny

Do głównych celów Ślunskiej ferajny należy: szeroko pojęta promocja śląskiej kultury - historii, tradycji oraz języka, propagowanie wielokulturowości regionu, a co za tym idzie ugruntowanie tożsamości regionalnej wśród mieszkańców, niezależnie od ich miejsca urodzenia, pozycji społecznej i wykształcenia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo