Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Śląska debata wyborcza o śląskich sprawach w Oku Miasta RELACJA + ZDJĘCIA

LOTA
Debata wyborcza o śląskich sprawach
Debata wyborcza o śląskich sprawach Arkadiusz Ławrywianiec/Dziennik Zachodni
Język regionalny, mniejszość etniczna, edukacja regionalna, ale i metropolia - to między innymi tematy, które zostały poruszone w debacie wyborczej, jaką w poniedziałek w Katowicach organizował Związek Górnośląski wraz z Dziennikiem Zachodnim.

W Oku Miasta rozmawiali posłowie: Maria Nowak (Prawo i Sprawiedliwość), Jan Rzymełka (Platforma Obywatelska), Zbyszek Zaborowski (Zjednoczona Lewica), Jerzy Ziętek (kandydat Polskiego Stronnictwa Ludowego) oraz prof. Zbigniew Kadłubek (kandydat komitetu Zjednoczeni dla Śląska). Dyskusję poprowadzą Marek Twaróg, redaktor naczelny Dziennika Zachodniego oraz Marcin Zasada, dziennikarz DZ.

AKTUALIZACJA, GODZ. 18.
Debata Związku Górnośląskiego, współorganizowana przez redakcję Dziennika Zachodniego właśnie startuje. Prowadzący rozlosowali numery, to zgodnie z nimi uczestnicy debaty będą odpowiadali na pytania.

AKTUALIZACJA 18.05
Zaczynamy. Goście reprezentują pięć komitetów wyborczych, startujących w wyborach. ZG, jak mówią jego przedstawiciele, zaprosił kandydatów ze względu na ich działalność związaną ze sprawami Górnego Śląska. Temat pierwszy godka i jej uznanie za język regionalny.

AKTUALIZACJA, GODZ. 18.12
Poseł Jan Rzymełka przekonuje, że w przyszłej kadencji sporo będzie pracy na Śląsku, nie w Warszawie. - Aby dokonać przedskodyfikowania, wskazania, która ze śląskich gwar będzie oficjalną gwarą śląską – mówi.

Zbyszek Zaborowski krócej. - Sądzę, że jeśli większość Górnoślązaków sobie tego życzy trzeba ten język do ustawy wpisać – twierdzi.

- To jest pewna potrzeba, konieczność kulturowa – uzasadniał uznanie śląskiego za język Zbigniew Kadłubek.

AKTUALIZACJA 18.21
Jeszcze w temacie godki poseł Maria Nowak. - Jo godać umia, moje chłopaki potrafią, wnuki też umią – to od nas zależy, czy będziemy kultywować śląską mowę. Dopóki będą różne opinie naukowców, dopóty będzie to sprawa polityczna. Ja na pewno bym zagłosowała za językiem regionalnym, szkoda, że nie dokonaliśmy tego w końcówce tej kadencji. Na pewno za tym zagłosuję, natomiast naukowcy niech też przestaną dywagować, czy to język regionalny, czy dialekt - postulowała posłanka.

AKTUALIZACJA 18.25
Temat drugi: uznanie Ślązaków za mniejszość etniczną.

Zbyszek Zaborowski: w tej sprawie mam wątpliwości, ja się zastanawiam, czy wpisywanie mniejszości etnicznej „Ślązacy”, obok grup Romów, czy Tatarów jest właściwe. Ostatecznie muszą być rozstrzygnięcia polityczne. Jestem rozdarty wewnętrznie, choć wiem, ze to postulat dużej grupy mieszkańców.

Prof. Kadłubek zaczął od definicji i wyjaśnienia: Ślązacy nie chcą uznania siebie za naród, a mniejszość etniczną. - To postulat i pragnienie serca wielu Górnoślązaków. Mniejszość etniczna jest współnotą kulturową zamieszkującą jakiś region. Jeśli mówimy o mniejszości etnicznej, to jest konieczne żeby ocalić pewną część kultury. Takie wspólnoty w wielu krajach Euopy funkcjonują i mają się dobrze - tłumaczył i dodał wprost: jestem za.

AKTUALIZACJA 18.30
Poseł Ziętek zaczął od podkreslania wagi wielokulturowości na Śląsku, ale w końcu przeszedł do rzeczy: Inicjatywa jest warta poparcia, będę za nią głosował - zadeklarował.

Posłanka Maria Nowak: jestem Ślązaczką, ale jestem też Polką. Jeśli ludzie czują odrębność, inną tożsamość, to ja bym za tym głosowała. Będzie to na pewno decyzja polityczna. W całej Polsce jest bardzo duża obawa przed oderwaniem się Śląska od Polski, dlatego ta decyzja będzie decyzją polityczną. Te obawy powodują, że ta decyzja musi zapaść po bardzo długiej, gruntownej debacie.

AKTUALIZACJA 18.40
Temat 3. Edukacja regionalna na Śląsku. Uczestnicy debaty wydają się zgodni, że jest potrzebna.

Kadłubek: Edukacja regionalna jest koniecznością.

Ziętek: Dla mnie edukacja regionalna szczególnie młodych ludzi jest ważna. Musi być finansowana.

Nowak: Edukacja regionalna powinna być finansowana z budżetu państwa. Co roku zgłaszałam taką poprawkę do budżetu, niestety nigdy taka poprawka przez większość sejmową nie została zaakceptowana.

Rzymełka: to w rękach samorządu, jeśli rodzice będą sobie życzyli, nieważne czy to będzie w Katowicach, Sosnowcu, czy Rybniku, to edukacja regionalna powinna być i to od przedszkola. Nas dorosłych też trzeba edukować, żebyśmy mogli obronić argumenty, że nie jesteśmy zakamuflowaną opcją niemiecką. Rodzice winni mówić na spotkaniach w szkole dyrektorowi, że edukacji regionalnej chcą.

Zaborowski: edukacja regionalna rozwija się od kilkunastu lat na Górnym Śląsku. Młodzież już wie więcej niż niektórzy starsi obywatele, bo przerwa w edukacji regionalnej była tak daleko idąca. Rozumiem edukację regionalną szerzej, łącznie z nauczaniem historii, w wielu szkołach się pojawiła, sumptem samorządów, tych świadomych. Oczywiście warto zwiększyć subwencję oświatową, ze wskazaniem na ten cel, na edukację regionalną.

AKTUALIZACJA 18.55
Temat 4. Górnictwo. Czy godzimy się na to, aby budżet państwa w obliczu problemów, dotował nasze górnictwo, czy może to jest ten moment, w którym trzeba powiedzieć dość? Tu konkretów trochę mniej.

Ziętek: Górnictwo domaga się takiej rzetelnej debaty bez ogródek i bez ulg.

Nowak: nie wyobrażam sobie, że na Śląsku zlikwidujemy kopalnie, natomiast popełniono wiele błędów, ostatnia to Nowa Kompania Węglowa. Może łączenie kopalni z energetyką, ale nie na zasadzie że elektrownie mają pokryć straty, tu musi zadziałać państwo, ale widzę w tym szansę.

Rzymełka: nie mówmy o górnictwie jako całości, mówmy o receptach na konkretne zakłady górnicze. Nikt z budżetu państwa nie dołoży do górnictwa, wyraźnie mówi o tym Unia Europejska, żyjmy realiami.

Zaborowski: Nie opowiadajmy bajek, żadna kopalnia z wyjątkiem jednej z Zabrza nie jest na powierzchni, wszystkie są pod wodą. W 2012 r. zaczął się kryzys na rynku węglowym, cena cały czas spada i nie wiadomo kiedy ten trend się zatrzyma, czy będzie 7 lat chudych, czy mniej? Ja mam wrażenie, że rząd liczył, że za pół roku się zatrzyma, wszelkie reformy były pozorowaniem, dziś mamy sytuacją dramatyczną. Trzeba zrobić kilka rzeczy, połączyć kopalnie z energetyką, bo za chwile nie będzie czego łączyć. Nową Kompanię Węglowa trzeba powołać, ale w oparciu o spółki energetyczne i Węglokoks. I trzeba na pewien czas, przynajmniej na czas kryzysu, zwiesić, albo ograniczyć niektóre opłaty i paraopłaty górnictwa.

AKTUALIZACJA GODZ. 19.02
Temat kolejny, metropolia i ustawa metropolitalna przygotowana przez Platformę.
Poseł Maria Nowak twierdzi, że ustawa jest zła. - Dla mnie to sztuczne tworzenie metropolii, dla mnie poza Warszawą są dwie metropolie: Górny Śląsk i Trójmiasto. Jak każde wojewódzkie miasto będzie miało metropolie, to te środki na rozwój z Unii Europejskiej, tak jak w służbie zdrowia, się rozdrobnią i do tej naszej metropolii nie dopłyną. Nam jest potrzebna ustawa dla metropolii górnośląskiej - przekonuje.

Poseł PO Jan Rzymełka ripostuje: każda ustawa jest wynikiem kompromisu, aby uchwalić coś dla Śląska potrzeba popracia połowy głosujących.

Kadłubek: to forma samorządności i poniekąd tej, o którą nam chodzi. Ustawa jest dla nas czymś, co ma charakter regionalny, jest namiastką Rzeczpospolitej regionów, a nie Rzeczpospolitej partii. Jest podstawą samorządności i autonomiczności, ma pewien sens i warto ją popierać. Jeśli to jest samorządność, jeśli to jest podmiotowość, to jestem za tym.

AKTUALIZACJA 19.15
Uczestnicy debaty mówią o uchodźcach, co posłowie i kandydaci na posłów mają do powiedzenia w tym temacie?
Rzymełka: boimy się tego, czego nie znamy. Polska za wiele lat będzie potrzebowała rąk do pracy.. Ja bym się tego nie bał, dobrze to zorganizował i pokazał, że Polska jest krajem otwartym.

Zaborowski: moim zdaniem przede wszystkim Zachód powinien przestać mieszać na Bliskim Wschodzie. Trzeba stabilizować Turcję, udzielić uchodźcom pomocy na miejscu. Uchodźcy do Polski się nie pchają, Polska nie jest rajem na ziemi, na razie.

Prof. Kadłubek: Śląsk i Górny Śląsk zawsze był krainą gościnną, poniekąd wszyscy jesteśmy przybyszami, jestem za tym, aby mądrze przyjmować uchodźców.

AKTUALIZACJA 19.25
Koniec pytań od prowadzących, pora na pytania kandydatów dla kandydatów. Pierwszy poseł Rzymełka. - Co zrobić aby Śląsk dobrym biznesem w małych firmach gonił Sląsk i Europę - zapytał Zbyszka Zaborowskiego. Pytany odpowiada: dobre pytanie. Wciąż mamy szansę zostać Doliną Krzemową, ale jak to zrobić? Przede wszystkim kapitał musi być zainteresowany powiązaniem nauki z biznesem, a kapitał przede wszystkim jest zagraniczny i zainteresowany inwestowaniem u siebie nie u nas - odpowiada. Dodaje, że problem w tym, że kraj traktowany jest jako "montowania". - Jeśli będziemy inwestować w badania i rozwój, to się zwróci - dodaje.

Rzymełka dopowiada: trzeba tworzyć gimnazja i licea profilowane.

AKTUALIZACJA 19.30

Do czego dąży Ruch Autonomii Śląska – to pytanie posła Zaborowskiego zadane prof. Kadłubkowi. Ten odpowiada, że reprezentuje nie tylko RAŚ, a komitet Zjednoczeni dla Śląska. - Autonomia nie jest separatyzmem. Jest pogłębioną samorządnością, niczym więcej. Wiele autonomicznych miejsc w Europie funkcjonuje, wiele dzięki autonomiczności funkcjonuje lepiej – tłumaczy prof. Kadłubek.

Kończymy debatę. W przedwyborczy piątek w Dzienniku Zachodnim znajdziecie pełną i obszerną relację z dyskusji śląskich posłów i kandydatów na posłów.

Debata wyborcza w Katowicach LIVE na TWITTERZE:
Tweets by @zachodni

Tweets by @JPrzybytek


*Loteria paragonowa: Jak się zarejestrować? Kiedy losowanie nagród?
*Jesteś Ślązakiem, Zagłębiakiem, czy czystym gorolem? ROZWIĄŻ QUIZ
*Nowe restauracje w Katowicach zapraszają SPRAWDŹ ADRES I MENU
*Tajemnice różańca. Jak odmawiać różaniec? Tłumaczy ks. Mirosław Tosza
*Rolnik szuka żony ODCINEK 7 STRESZCZENIE Paulina odchodzi

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!