Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Słynny pałac w Kopicach będzie można zwiedzić w dniu otwartym. Dzień otwartych bram pałacu w Kopicach już w sobotę

JAK
Słynny pałac w Kopicach w powiecie brzeskim na Opolszczyźnie, który przez wiele lat można było oglądać tylko przez metalowe ogrodzenie, otwiera bramy dla zwiedzających.
Słynny pałac w Kopicach w powiecie brzeskim na Opolszczyźnie, który przez wiele lat można było oglądać tylko przez metalowe ogrodzenie, otwiera bramy dla zwiedzających. Janusz Skop/kopice.com
Słynny pałac w Kopicach w powiecie brzeskim na Opolszczyźnie, który przez wiele lat można było oglądać tylko przez metalowe ogrodzenie, otwiera bramy dla zwiedzających. Trzeba się śpieszyć, bo zabytek będzie można zwiedzać tylko w sobotę 7 sierpnia.

Pochodzący XIX wieku pałac w Kopicach jest wpisany do rejestru zabytków nieruchomych województwa opolskiego. W skład zabytkowego zespołu pałacowo-parkowego wchodzą ponadto: park z kaplicą grobową Schaffgotschów oraz folwark. Mimo że pałac jest zrujnowany, to i tak warto zobaczyć tą perełkę architektury.

Pałac w Kopicach będzie otwarty dla publiczności przez 10 godzin, w sobotę 7 sierpnia od godziny 9.00. Organizatorzy chcą wpuszczać co dwie godziny grupę zwiedzających liczącą 150 osób, bo tak mówią wymogi sanitarne.

Nie będzie zbiorowego oprowadzania, każdy może zwiedzać sam otoczenie pałacu i park.

Do zrujnowanego budynku nie będzie można wejść ze względu na bezpieczeństwo. Miejsca niedostępne będą wygrodzone taśmą. Porządku będą pilnować wolontariusze.

W sumie pałac może odwiedzić 600 osób.

Ruszyła właśnie internetowa sprzedaż biletów, razem z rezerwacją wstępu na wybraną godzinę. Bilety kosztują 20 i 15 złotych (ulgowe), dochody ze sprzedaży pozwolą sfinansować koszty imprezy.

Zakupu można dokonać za pośrednictwem profilu „Pałac w Kopicach” lub wchodząc na wydarzenie „Dzień otwartych bram pałacu w Kopicach” na Facebooku.

Dzień otwartych bram organizuje Janusz Skop, społecznik zabiegający od lat o odbudowę pałacu oraz Grupa Rekonstrukcji Historycznych Wiwern, za zgodą obecnego właściciela i nabywcy, który jesienią zamierza sfinalizować przejęcie zabytkowej nieruchomości.

Od momentu ogrodzenia jednego z najpiękniejszych pałaców Śląska i Opolszczyzny przed kilkunastu już laty, to pierwsza otwarta dla zainteresowanych możliwość wejścia na ten teren.

Wcześniej wpuszczano tylko wolontariuszy na akcje sprzątania.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera