Soczi 2014: Finał hokeja Szwecja - Kanada 0:3 [RELACJA LIVE, NOWE ZDJĘCIA] Złoto dla Kanady

Soczi 2014 SZWECJA KANADA HOKEJ FINAŁ: Hokeiści Kanady obronili tytuł mistrzów olimpijskich. W finale igrzysk w Soczi Kanadyjczycy pokonali 3:0 Szwedów po golach Jonathana Toewsa w 13 min., Sidneya Crosby w 36 min. i Chrisa Kunitza w 50 min. TUTAJ możecie śledzić RELACJĘ LIVE z tego spotkania.

15.19. Koniec meczu. Kanadyjczycy mają złoto. Wygrali jak najbardziej zasłużenie.

15.17 Nash miał szansę na czwartą bramkę, ale broni Lundqvist.

15.13 Wygrana Kanadyjczyków jest jak najbardziej zasłużona. Na 3 minuty przed końcem Kanadyjczycy oddali 35 strzałów, a Szwedzi tylko 23.

15.10 Świetna okazja Benna, ale broni Lundqvist.

15.08 Gra toczy się w tercji obronnej Kanady, ale i tak Szwedzi nie potrafią wypracować sobie czystej pozycji. Do końca meczu niecałe 6 minut.

15.03 Na ławkę kar wędruje Perry. Szwedzi przez 2 min. w przewadze.

15.01 Kunitz przejął krążek w środkowej strefie i popisał się zaskakującym strzałem z nadgarstka. Krążek odbił się jeszcze od poprzeczki i wpadł do siatki. To trafienie chyba przesądza losy finałowej rywalizacji. Do końca meczu zostało niespełna 10 min.

15.00 3:0 dla Kanady Chris Kunitz strzela bramkę w 50 min.

14.56 Szwedzi mają tylko 12,5 minuty na odrobienie strat, ale Kanadyjczycy wydają się kontrolować sytuację na lodzie.

14.51 Szwedzi robią wszystko, by zdobyć kontaktową bramkę, ale świetnie broni Price.

14.47 Rozpoczyna się III tercja spotkania.

14.31 Koniec II tercji. Kanada zasłużenie prowadzi 2:0.

14.30 Szwedzi grają już w komplecie. Do końca tercji niespełna minuta.

14.27 Na ławkę kar wędruje Berglund. Kanada gra w przewadze.

14.23 Po stracie Szwedów w tercji środkowej Crosby sam popędził na bramkę. Ograł Lundqvista i z backhandu trafił do siatki.

14.22 2:0 dla Kanady Sidney Crosby trafia do siatki w 36 min. gry.

14.21 Świetna okazja Steena i znakomicie broni Price. Częściej groźnie atakują jednak Kanadyjczycy.

14.17 Znakomita okazja Perry'ego. Broni Lundqvist. Gdyby nie bramkarz Szwedów Kanadyjczycy prowadziliby już dużo wyżej.

14.15 Za nami połowa spotkania, które jest bardzo wyrównanie. Przed chwilą na ławkę Szwedów jechał Crosby, ale Szwedzi zdołali zablokować gwiazdę Kanadyjczyków.

14.08 Kanadyjczycy nie wykorzystali okresu gry w przewadze. Gdy drużyny grały już w pełnych składach dobrą okazję miał Eriksson.

14.04 w dalszym ciągu 1:0 dla Kanadyjczyków, którzy groźnie atakują. Teraz sam na sam był Carter. Szwedzi dostają karę - 2 minuty odpocznie Silfverberg

13.59 Szwedzi nie wykorzystali przewagi i dalej przegrywają 0:1.

13.56 Rozpoczęła się II tercja, w której Szwedzi przed 1,47 sek. będą grali w przewadze.

13.41 Koniec I tercji. Kanada prowadzi 1:0. Hokeiści Klonowego Liścia oddali na razie więcej strzałów - 12 wobec 10 Szwedów. 13 sek. przed końcem I tercji na ławkę kar powędrował Kanadyjczyk Kunitz.

13.39 Świetna okazja St-Louisa, ale Kanadyjczyk strzela obok bramki.

13.38 Kanadyjczycy nie wykorzystali przewagi, choć raz Lundqvist był w poważnych opałach.

13.35 Kara dla szwedzkiego obrońcy Ericssona. Do końca I tercji zostało 5 minut.

13.31 To pierwsza bramka Toewsa w Soczi. Napastnik Chicago Blackhawks tylko dostawił kij do mocnego podania wzdłuż bramki Cartera i zmieniając kierunek krążka zaskoczył Lundqvista.

13.29 1:0 dla Kanady. Bramkę strzela w 13 min. Jonathan Toews po podaniu Jeffa Cartera.

13.28 Kanadyjczycy trafiają w słupek. Bliski szczęścia był Bergeron.

13.26 Przerwa na czyszczenie lodu. Chwilę wcześniej dobrą okazję miał Karlsson, ale świetnie spisał się Price.

13.25 Za nami połowa I tercji. W ciągu 10 minut nie padła żadna bramka, choć częściej pod bramką rywali goszczą Szwedzi. Skandynawowie oddali już siedem strzałów, a Kanadyjczycy tylko trzy.

13.20 To już 30 mecz hokeistów na tych igrzyskach i 30 uczta dla miłośników tej dyscypliny sportu. Do Soczi przyjechało aż 147 hokeistów grających na co dzień w NHL. W składach finalistów jest 49 przedstawicieli najlepszej hokejowej ligi świata.

13.16 Nyquist trafia w słupek. Ależ szczęście miał teraz bramkarz kanady Price.

13.15 Atakują Kanadyjczycy i Lundqvist dwa razy był już w poważnych opałach. Szwedzi odpowiedzieli potężnym strzałem Kronwalla.

13.10 Szwedzi grają w żółtych koszulkach, a Kanadyjczycy w czerwonych. Rozpoczął się olimpijski finał.

13.05 Kanadyjczycy mają w dorobku osiem złotych medali, a Szwedzi dwa. Dziś u jednej z drużyn ten dorobek się powiększy.

13.00 Za chwilę rozpocznie się finał turnieju hokejowego. Szwecja - Kanada

Soczi 2014 HOKEJ FINAŁ ZAPOWIEDŹ: Rosjanie tak ułożyli program igrzysk, by ich ostatnich akcentem był finał hokeja, w którym o złoto miała walczyć „Sborna”. Gospodarzom turnieju szyki pomieszali jednak Finowie, którzy w ćwierćfinale wyeliminowali rosyjskie gwiazdy. O tytuł mistrza olimpijskiego zagrają aktualni mistrzowie świata Szwedzi i broniący olimpijskiego złota z Vancouver Kanadyjczycy.

SOCZI 2014 - IGRZYSKA OLIMPIJSKIE - RELACJE, ZDJĘCIA, CIEKAWOSTKI - ZOBACZ SERWIS SPECJALNY

Warto dodać, że w obydwie drużyny wygrywały cztery z ostatnich pięciu olimpijskich finałów. Szwecja triumfowała w nim w 1994 roku w Lillehammer i w 2006 roku w Turynie, a Kanada w 2002 w Salt Lake City i w 2010 roku w Vancouver. W Lillehammer skład finalistów był taki sam jak w Soczi i wówczas ekipa „Trzech Koron” pokonała reprezentację „Klonowego Liścia” po rzutach karnych.

Kanadyjczycy uchodzą za faworytów. Obrońcy tytułu mają w składzie 11 hokeistów, którzy wywalczyli złoto w Vancouver. W Soczi lepsze wrażenie robią jednak na razie Szwedzi, którzy jako jedyni wygrali wszystkie spotkania w regulaminowym czasie gry, a także strzelili więcej bramek od rywali. Za nimi przemawia też większe niż za oceanem lodowisko, na którym rywalizuje się w Europie.