Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Spółka wodociągowa w Bielsku-Białej obchodzi jubileusz 120-lecia [ZDJĘCIA]

Redakcja
Spółka wodociągowa w Bielsku-Białej obchodzi jubileusz 120-lecia [ZDJĘCIA]Jubileuszowa gala z okazji 120-lecia miejskiego wodociągu i 25-lat spółki Aqua odbyła się w BCK. Były podziękowania, gratulacje, władze spółki uhonorowały najlepszych pracowników odznaczeniami, a na koniec odbył się koncert zespołu Golec uOrkiestra.
Spółka wodociągowa w Bielsku-Białej obchodzi jubileusz 120-lecia [ZDJĘCIA]Jubileuszowa gala z okazji 120-lecia miejskiego wodociągu i 25-lat spółki Aqua odbyła się w BCK. Były podziękowania, gratulacje, władze spółki uhonorowały najlepszych pracowników odznaczeniami, a na koniec odbył się koncert zespołu Golec uOrkiestra. Paweł Sowa / “W Bielsku-Białej” Magazyn Samorządowy
Wodociąg miejski w Bielsku został uruchomiony w dniu imienin cesarzowej Elżbiety, zwanej Sissi. Obecnie Aqua dostarcza wodę do około 300 tys. mieszkańców i odbiera ścieki od 230 tys. osób.

Był wtorek, 19 listopada, 1895 roku. Tego dnia na dworze cesarza Franciszka Józefa I panowała podniosła, ale i radosna atmosfera, gdyż cesarzowa Elżbieta, zwana Sissi, obchodziła imieniny. Wyjątkowa atmosfera udzieliła się całej monarchii, choć w Bielsku nie tylko za sprawą  imienin cesarzowej, ale także oficjalnego otwarcia pierwszego w mieście wodociągu.

- Znaczącym elementem  uroczystości było uruchomienie fontanny przed teatrem, która działa do dnia dzisiejszego - stwierdził Zbigniew Szymański, wiceprezes  bielskiej spółki wodociągowej Aqua podczas piątkowej gali z okazji 25-lecia istnienia firmy, która zbiegała się właśnie ze 120. rocznicą uruchomienia wodociągu miejskiego.

Bielski historyk Piotr Kenig w książce „Wodociągi i kanalizacja w Bielsku-Białej w 120. rocznicę uruchomienia wodociągu w Bielsku (1895-2015)”  na podstawie relacji zamieszczonej w „Silesii”  i sprawozdania dr. Karola Schneider  szczegółowo opisał to wydarzenie.

 „Uroczystość odbyła się na   placu przed teatrem, pośrodku którego zainstalowano żeliwną fontannę, dar barona Schwarza. Mimo późnej pory roku, ogrodnik zamkowy Franciszek Chlu-pacz udekorował mur obwodowy jej basenu gałązkami choiny, palmami w donicach, drzewkami wawrzynowymi i chryzantemami (...). Już krótko po  godzinie 10.00 duży tłum ludzi, z uwagi na dzień wolny od nauki - przeważnie uczniów, otaczał plac opróżniony przez straż miejską, a na podjeździe teatru ustawiła się orkiestra miejska (...) - czytamy w relacji z uroczystości, w której uczestniczyli m.in. dr Teodor Haase  -  deputowany do Rady Państwa i Sejmiku Śląskiego, superintendent morawsko-śląski, były proboszcz bielski i honorowy obywatel Bielska,  Gustaw Derlik - starostwa powiatowy w Bielsku, burmistrzowie Bielska i  Białej oraz kierownictwo c.k. urzędów.

Wiceburmistrz Emil Twerdy przypomniał historię powstania wodociągu, zachwalał jego rozwiązania techniczne: „(...) cztery studnie zbiorcze z ramionami ssącymi, zbiornik wyrównawczy na skraju lasu, 6050 metrów rur doprowadzających, zbiornik wyrównawczy [w Aleksandrowicach] o pojemności 15 000 hektolitrów, zbiornik odciążający przy  ul. Józefa, 22 km sieci rur w  mieście (...)”.

Później Twerdy przekazał głos burmistrzowi Karolowi Steffanowi, który uruchamiając wyciąg  wyraził - jak donosili korespondenci Silesii -„życzenie, by korzystanie z tego eliksiru  życia, będącego jak nowa krew w żyłach naszego miasta, przyniosło zdrowie i błogosławieństwo ludności, oraz by miasto Bielsko po wszystkie czasy cieszyło się niezakłóconym posiadaniem tego życiodajnego źródła (...)” .  Zebrani wznieśli okrzyk na  cześć cesarza, a orkiestra zaintonowała hymn państwowy „Boże ochroń, Boże wspieraj...”. Po odkręceniu przez burmistrza zaworu, z fontanny „na wysokości budynku teatru trysnął w górę niezbyt silny strumień wody (...)” - czytamy w relacji.

Trzy lata później podobny system wodociągowy zaczęto budować w Białej. 

Od tamtego czasu w bielskich wodociągach zmieniło się niemal wszystko - technologie, infrastruktura oplatająca coraz to nowe dzielnice i gminy, struktura przedsiębiorstwa.  Przełomowym wydarzeniem w historii firmy był rok 1990, kiedy to bielski Urząd Miejski z 26 przedsiębiorstwami i osobami fizycznymi założył przedsiębiorstwo usługowo produkcyjne Aqua S.A., które niedługo później zmieniło nazwę na Przedsiębiorstwo Komunalne Aqua S.A. 

W bielskiej spółce nie mają wątpliwości, że minione ćwierćwiecze było najlepszym w całej historii bielskich wodociągów - firma się rozwinęła, obiekty zostały rozbudowane, wprowadzono  najnowocześniejsze, często innowacyjne technologie,  a jakość usług nigdy nie była tak wysoka. 

Wiceprezes Szymański tak podsumował ten okres na piątkowej gali: - 25 lat funkcjonowania Aquy możemy określić jako okres trudny, okres uczenia się, przyswajania nowego modelu zarządzania - powiedział wiceprezes, dodając, że mimo to w  ciągu tych 25 lat powstała stabilna firma mogąca nazywać się liderem branży wodociągowej. 

Obecnie Aqua dostarcza wodę około 300 tys. mieszkańcom, a odbiera i oczyszcza ścieki od  przeszło 230 tys. osób. Z jej usług korzystają gospodarstwa domowe, spółdzielnie mieszkaniowe, instytucje publiczne i zakłady. Codziennie Aqua dostarcza do nich 60 mln litrów wody, a oczyszcza 50 mln litrów ścieków. Spółka  korzysta aż z 13 ujęć, z czego największe znajdują się w Kobiernicach oraz  Wapienicy.

- Zapora w Wapienicy jest obiektem, który w ostatnich latach ze względu na swój wiek (oddana do użytku na początku lat 30. ub. wieku - red.) była poddawana licznym remontom. Prace były prowadzone w  sposób przemyślany i ich celem było poprawienie jakości konstrukcji betonowej muru zapory i podłoża, uszczelnienie i zabezpieczenie zapory przed  upływem czasu - informował Kazimierz Obłoza, dyrektor utrzymania ruchu w spółce, dodając, że jest to jedno z najstarszych ujęć Aquy, które powstało jeszcze w XIX wieku.

Obecnie sieć wodociągowa Aquy liczy około 2 tys. km długości, sieć kanalizacyjna ponad 1,2 tys. km. Tylko od  2003 roku długość sieci kanalizacyjnej została podwojona, a wodociągowej  wzrosła o jakieś 30 proc.  Aqua posiada także dwie nowoczesne oczyszczalnie ścieków, m.in. w  Komorowicach. 

- Naszą rolę staramy się wykonywać jak najlepiej o czym świadczą zdrowa, smaczna i  bezpieczna woda oraz bezproblemowe pozbywanie się ścieków - stwierdził w okolicznościowym wystąpieniu zaprezentowanym na gali Piotr Dudek, prezes spółki Aqua.

Jacek Drost

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty