Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Strajk w WORD Katowice zawieszony na dwa tygodnie. Negocjacje trwają, a egzaminatorzy wrócili do pracy

Katarzyna Kapusta-Gruchlik
Katarzyna Kapusta-Gruchlik
WORD w Katowicach: Strajk został zawieszony
WORD w Katowicach: Strajk został zawieszony Marzena Bugała / Polska Press
Strajk w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Katowicach został zawieszony, ale tylko na dwa tygodnie. Negocjacje trwają. Egzaminatorzy wrócili już do pracy. Do mediacji włączył się także marszałek województwa Jakub Chełstowski. - Strajk został zawieszony na czas rozmów. Otrzymaliśmy propozycje, ale nie są jeszcze one wiążące. Już sam fakt, że rozmawiamy to duży sukces. Wcześniej nie było woli do prowadzenia dialogu - mówi Sebastian Białkowski, wiceprzewodniczący NSZZ Solidarność 80 w WORD Katowice.

Związkowcy zawiesili strajk trwający w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Katowicach na najbliższe dwa tygodnie. W tym czasie będą trwały negocjacje, które związkowy mają nadzieję zakończyć podpisaniem porozumienia z dyrektorem WORD Katowice. W mediacje włączył się także marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski.

- Marszałek województwa śląskiego złożył wniosek do Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego, o włączenie się w proces zakończenia sporu płacowego w Wojewódzkim Ośrodku ruchu Drogowego w Katowicach o podjęcie mediacji - poinformował Sławomir Gruszka, rzecznik marszałka Jakuba Chełstowskiego.

Wysokość przychodów w WORD została uwzględniona w rozporządzeniu ministra infrastruktury, w tym także wysokość opłat za egzamin na prawo jazdy różnych kategorii. Choć katowicki WORD podlega marszałkowi, jest jednostką w stu procentach niezależną finansowo, a co za tym idzie samorząd nie dokłada z budżetu do WORD, a także z środki z WORD nie trafiają do budżetu województwa śląskiego.

Pomimo starań i prób mediacji członków WRDS, nie udało się znaleźć porozumienia i rozwiązania sporu płacowego. Obie strony sporu, podkreślają wolę dalszych rozmów.

- Ponieważ od dłuższego czasu nie udało się znaleźć kompromisowego rozwiązania, które zakończyłoby spór płacowy, Zarząd Województwa Śląskiego podjął decyzję o odwołaniu dyrektora. Priorytetowym zadaniem nowego dyrektora jest zakończenie sporu płacowego w jednostce - mówi Sławomir Gruszka.

Nie przeocz

Choć pierwsze rozmowy nie są wiążące, strona związkowa zawiesiła strajk na czas negocjacji.
- Prowadzimy negocjacje. Otrzymaliśmy propozycje, ale nie są jeszcze one wiążące. Już sam fakt, że rozmawiamy to duży sukces. Wcześniej nie było woli do prowadzenia dialogu - mówi Sebastian Białkowski, wiceprzewodniczący NSZZ Solidarność 80 w WORD Katowice. Te propozycje to 1000 złotych podwyżki dla egzaminatorów i 700 złotych dla pozostałych pracowników. Białkowski zaznacza, że trwający od początku roku spór w WORD Katowice, nie dotyczy tylko kwestii finansowych, ale szeregu postulatów związanych z funkcjonowaniem placówki i pracą egzaminatorów i pracowników działu obsługi klienta.

Zobacz koniecznie

Przypominamy. Od kilku dni nowym dyrektorem Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Katowicach jest Janusz Freitag, który ma rozwiązać trwający od początku roku spór, pomiędzy pracownikami, związkami zawodowymi a dyrekcją WORD. NSZZ Solidarność 80 domaga się podwyżek dla pracowników WORD Katowice. Chodzi m.in. o podwyżki 1000 złotych brutto od stycznia tego roku (związki chcą wyrównania pensji - red.), a od przyszłego roku jeszcze 500 złotych. Pozostali pracownicy postulują o podwyżkę od 400 do 1200 złotych brutto. Egzaminatorzy nie przeprowadzają zaplanowanych egzaminów, a pracownicy biur obsługi klienta nie przyjmują interesantów. Wiceprzewodniczący Solidarności 80 złożył w ubiegłym tygodniu dwa zawiadomienia do Prokuratury Okręgowej w Katowicach, dotyczące jego zdaniem utrudnianie pracy związkom przez Łukasza Droba, a także zarzucił byłem dyrektorowi brak udzielania informacji związkom o bieżącej sytuacji ekonomicznej i strukturze zatrudnienia. Obecnie zarobki egzaminatorów wahają się od 4 do 8 tys. złotych i są regulowane ustawą. Im więcej kategorii egzaminacyjnych, tym wyższa wypłata. Dyrektor wyjaśnia, że z roku na rok zyski z opłat egzaminacyjnych spadają, a w 2020 roku - m.in. w związku z dwumiesięcznym przestojem, jaki wymusiła pandemia COVID-19 - strata ośrodka wyniosła 2,4 miliona złotych. Przychylenie się do postulatów związków oznaczałoby powiększenie dziury budżetowej do 6 milionów złotych.

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera