Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Studniówka w PRL-u nie była tak spektakularna jak obecnie, ale i tak miała wyjątkowy klimat. Zobacz, jak to było kiedyś!

Monika Jaracz-Świerczyńska
Monika Jaracz-Świerczyńska
Studniówki w czasach PRL-u wyróżniała skromność oraz prostota. Brak wymyślnych stylizacji, dekoracji oraz wykwintnego menu nie przeszkadzał uczniom i nauczycielom z entuzjazmem odliczać sto dni do matury. Bawiono się świetnie przy popularnej wtedy muzyce – zazwyczaj w salach gimnastycznych oraz innych miejscach na terenie obiektów szkolnych.
Studniówki w czasach PRL-u wyróżniała skromność oraz prostota. Brak wymyślnych stylizacji, dekoracji oraz wykwintnego menu nie przeszkadzał uczniom i nauczycielom z entuzjazmem odliczać sto dni do matury. Bawiono się świetnie przy popularnej wtedy muzyce – zazwyczaj w salach gimnastycznych oraz innych miejscach na terenie obiektów szkolnych. Narodowe Archiwum Cyfrowe
Studniówka w PRL-u nie była tak spektakularna jak obecnie, ale miała swój wyjątkowy klimat. Mimo wszelkich trudności, jakie serwowała wówczas rzeczywistość była niezapomnianym wydarzeniem, które wszyscy wspominają z uśmiechem na twarzy. Skromność i prostota, a więc brak wymyślnych stylizacji, dekoracji oraz wykwintnego menu nie przeszkadzała uczniom i nauczycielom z entuzjazmem odliczać sto dni do matury. Bawiono się świetnie przy popularnej wtedy muzyce, zazwyczaj w salach gimnastycznych oraz innych miejscach na terenie obiektów szkolnych. Przyozdabiano je własnoręcznie, przygotowanymi wcześniej przez uczniów dekoracjami. Na stołach, przykrytych białymi obrusami królowały potrawy, przyrządzone przez mamy i babcie. Pyszne ciasta domowej receptury wypełniały patery, a pomiędzy nimi znajdowały się butelki z oranżadą oraz owoce. Wśród przekąsek były paluszki, zaś w półmiskach umieszczano sałatki jarzynowe. Moda studniówkowa nie wyróżniała się niczym nadzwyczajnym. Zamiast sukni wieczorowych, jakie królują podczas współczesnych tego typu bali, obowiązywały białe bluzki i czarne lub granatowe spódnice. Uczesanie również było zwyczajne – dziewczyny często miały rozpuszczone włosy, nierzadko z lokami bądź falami albo upinały włosy w koki, kucyki lub warkocze. Chłopcy zaś ubierali tradycyjne garnitury. Tańczono poloneza, a także organizowano zabawy, które integrowały społeczność szkolną. Zobacz lub przypomnij sobie, jak to było kiedyś!

Obecnie na studniówkach przyjął się styl wieczorowy

Współczesne studniówki to imprezy w stylu wieczorowym, podczas których uczennice klas maturalnych prezentują eleganckie i nieraz bardzo kreatywne stylizacje. Panuje jednak duża różnorodność co do fasonów, kolorów czy długości kreacji, a także innych elementów całego wizerunku. Dziewczyny już na długi czas przed udziałem w tym wydarzeniu poszukują wymarzonej sukni oraz zastanawiają się nad wyborem fryzury, makijażu i manicure. Z wyprzedzeniem rezerwują wizyty u fryzjerów, kosmetyczek oraz makijażystek, bowiem marzą o tym, by w tę niepowtarzalną noc wyglądać zjawiskowo. W wielu miejscach można mieć wrażenie, że bal studniówkowy przypomina wesele. Ubrani w stylu wieczorowym goście bawią się bowiem przy muzyce w wykonaniu orkiestry czy zespołu. Na stołach zaś, wykwintnie udekorowanych znajdują się potrawy z zamówionego wcześniej menu, a całą salę bankietową oświetlają kolorowe światełka i przyozdabiają profesjonalnie przygotowane ozdoby. W porównaniu ze studniówkami sprzed kilkudziesięciu lat nie da się więc nie zauważyć zmian, jakie zaszły w ciągu ostatnich dekad. Wiele tradycji wprawdzie pozostało – jak chociażby taniec poloneza – ale forma tych imprez jest już zupełnie inna.

Mimo prostej oprawy dawnych studniówek, bawiono się świetnie

Studniówki w czasach PRL-u wyróżniała skromność oraz prostota. Brak wymyślnych stylizacji, dekoracji oraz wykwintnego menu nie przeszkadzał uczniom i nauczycielom z entuzjazmem odliczać sto dni do matury. Bawiono się świetnie przy popularnej wtedy muzyce – zazwyczaj w salach gimnastycznych oraz innych miejscach na terenie obiektów szkolnych. Przyozdabiano je własnoręcznie, przygotowanymi wcześniej przez uczniów dekoracjami. Na stołach, przykrytych białymi obrusami królowały potrawy, przyrządzone przez mamy i babcie. Pyszne ciasta domowej receptury wypełniały patery, a pomiędzy nimi znajdowały się butelki z oranżadą oraz owoce. Wśród przekąsek były paluszki, zaś w półmiskach umieszczano sałatki jarzynowe.

Moda studniówkowa nie wyróżniała się niczym nadzwyczajnym. Zamiast sukni wieczorowych, jakie królują podczas współczesnych tego typu bali, obowiązywały białe bluzki i czarne lub granatowe spódnice. Uczesanie również było zwyczajne – dziewczyny często miały rozpuszczone włosy, nierzadko z lokami bądź falami albo upinały włosy w koki, kucyki lub warkocze. Chłopcy zaś ubierali tradycyjne garnitury. Tańczono poloneza, a także organizowano zabawy, które integrowały społeczność szkolną. Studniówka w PRL-u nie była więc tak spektakularna jak obecnie, ale za to miała swój wyjątkowy klimat. Mimo wszelkich trudności, jakie serwowała wówczas rzeczywistość była niezapomnianym wydarzeniem, które wszyscy wspominają z uśmiechem na twarzy.

W załączonej galerii prezentujemy wybrane fotografie archiwalne ze studniówek, które odbywały się w czasach PRL-u. Zdjęcia zostały udostępnione przez Narodowe Archiwum Cyfrowe. Zobacz lub przypomnij sobie, jak to było kiedyś!

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera