Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Święto Światła w Muzeum Energetyki [ZDJECIA]

Barbara Siemianowska
Święto Trzech Króli w Łaziskach Górnych nieprzypadkowo wiąże się ze "Świętem Światła", które już od 9 lat organizuje Muzeum Energetyki

Z roku na rok 6 stycznia w Muzeum Energetyki w Łaziskach Górnych jest coraz tłumniej. Święto Światła organizowane tu już od 9 lat to oferta niespotykanych wrażeń i atrakcji. - Na datę obchodów wybraliśmy 6 stycznia nieprzypadkowo, Trzej Królowie wędrując do miejsca narodzin Chrystusa też podążali za światłami i też nieśli dary, światło to też temat w naszym Muzeum, tak samo dary, bo mamy tu przecież ponad 6700 eksponatów, będących w większości darami dla Muzeum Energetyki - mówi Zbigniew Lorek z Polskiego Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Energetyki.

Jak co roku Świętu Światła w Łaziskach Górnych towarzyszyły prezentacje i happeningi na temat powstania światła na Ziemi. - Święto Światła to okazja do prześledzenia historii rozwoju oświetlenia od czasów prehistorycznych do nam współczesnych - mówi Jolanta Pietryja-Smolorz z Polskiego Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Energetyki.

Można więc było zobaczyć jak przy pomocy krzemieni i hubki można uzyskać „żywy” ogień i czym oświetlano kiedyś pomieszczenia i drogi: łuczywem, lampami oliwnymi, gazowymi, łukowymi aż po „dzisiejsze” światło elektryczne, współczesne świetlówki, lampy diodowe i energooszczędne żarówki rtęciowe.

Nie zabrakło też występu orkiestry dętej z Elektrowni Łaziska, animacji happeningowych w wykonaniu grupy ProMediaTeam z Bierunia.

Jednak punktem kulminacyjnym każdego Święta Światła w Muzeum Energetyki jest zapalenie ponad stuletniej żarówki wykonanej w Anglii według technologii Swana i Edisona. Tę 200-watową żarówkę z włókna węglowego zapala się w Muzeum Energetyki tylko raz w roku - właśnie 6 stycznia podczas "Święta Światła". - Żarówka zapala się dopiero po rozgrzaniu, które trwa kilka sekund. Świeci strugą pomarańczowego światła - mówi Andrzej Kubica, przewodnik w Muzeum Energetyki, który zapalił dziś gwiazdę wśród eksponatów łaziskiego muzeum. -Nie ukrywam, że co roku mamy obawy, że ta żarówka kiedyś się już nie zapali, a w związku z tym, że zapalamy ją rzeczywiście tylko raz w roku, to moment ten jest najbardziej wyczekiwanym punktem Święta Światła - przyznaje pan Andrzej.

Żarówka nie zawiodła i w tym roku. Miała też swoje 5 min., każdy mógł ją wtedy sfotografować. To już prawdziwa celebrytka Muzeum Energetyki w Łaziskach Górnych.

KLIKNIJ I PRZEJDŹ DO GŁOSOWANIA NA:
WYDARZENIE ROKU 2013 W WOJEWÓDZTWIE ŚLĄSKIM


*Głośni Ludzie 2013 Roku woj. śląskiego [ODDAJ GŁOS W PLEBISCYCIE]
*Abonament RTV 2014 [OPŁATY, TERMINY, ULGI]
*Najpiękniejsze kolędy [TEKSTY + MUZYKA] Która najlepsza? ZAGŁOSUJ
*Najlepsze piosenki świąteczne na Boże Narodzenie PLAYLISTA

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!