Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Święty za życia. Felieton Jędrzeja Lipskiego, redaktora naczelnego Dziennika Zachodniego

Jędrzej Lipski
Święty za życia, święty po śmierci. Tak o świętym Janie Pawle II mówił papież Franciszek. Przywołuję te słowa, będące bardzo ważnym świadectwem dotyczącym życia i dzieła papieża Polaka z prostej przyczyny. Wczoraj, gdy pisałem niniejszy felieton, minęło 9 lat od dnia kanonizacji Ojca Świętego, „Papieża z Polski”, „Naszego Papieża”. Natomiast za kilka dni, 1 maja, minie 12. rocznica beatyfikacji Jana Pawła II, a za 16 dni będzie kolejna rocznica zamachu na papieża.

Oczywiście, dla nas najważniejsze jest to, że papież Jan Paweł II był Polakiem i przez 27 lat kierował światem chrześcijańskim. Kim był? W różnych encyklopediach możemy przeczytać opisy. Kawaler Orderu Orła Białego; mąż stanu, poeta, poliglota, dramaturg i pedagog. Filozof historii, fenomenolog, mistyk i przedstawiciel personalizmu chrześcijańskiego.

Niedawno, słuchając dobrego radia, usłyszałem słowa księdza prałata Zbigniewa Sobolewskiego, opisujące dzieło życia świętego Jana Pawła II. „Najważniejsze jest, że jest to Papież Miłosierdzia - Bożego Miłosierdzia, dzięki któremu kult Miłosierdzia Bożego tak bardzo dynamicznie rozszerzył się na wszystkie kontynenty. To jest jedna z najważniejszych zasług świętego Jana Pawła II”.

Miłosierdzie Boże miało kluczowe znaczenie w pontyfikacie Jana Pawła II. To właśnie na nim opierał całą swoją misję duchową. Już w swojej drugiej encyklice ogłoszonej w listopadzie 1980 roku, że boże miłosierdzie "w swoim właściwym i pełnym kształcie objawia się jako dowartościowanie, jako podnoszenie w górę, jako wydobywanie dobra spod wszelkich nawarstwień zła, które jest w świecie i człowieku". Zresztą, jeśli wczytamy się w słowa każdej z 14 encyklik, znajdziemy odniesienia do Bożego Miłosierdzia.

Każda pielgrzymka papieska, a było ich aż 104, do 129 krajów na wszystkich kontynentach świata, była misją niesienia właśnie Miłosierdzia Bożego do każdego zakątka świata. Przypominam to wszystko, w telegraficznym skrócie, chociażby po to, byśmy nie zapominali o najważniejszych wartościach, które powinny nam przyświecać na co dzień. Byśmy zdobyli się na chwilę refleksji nad tym, co nas tak naprawdę napędza. A czasem nakręca. Niepotrzebnie.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera