Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szlak Kruszcowy w Dąbrowie Górniczej to nowa atrakcja turystyczna. To ponad 7-kilometrowy Szlak kruszcowy, który odkrywa dawne dzieje

OPRAC.:
Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Otwarcie Szlaku kruszcowego, prezentującego dawne przemysłowe dzieje dąbrowskich dzielnic Strzemieszyce Małe i Strzemieszyce WielkieZobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Otwarcie Szlaku kruszcowego, prezentującego dawne przemysłowe dzieje dąbrowskich dzielnic Strzemieszyce Małe i Strzemieszyce WielkieZobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Dariusz Nowak
Szlak Kruszcowy w Dąbrowie Górniczej już otwarty. Podczas weekendu oficjalnie zainaugurowany został Szlak kruszcowy. To nowa atrakcja turystyczna, którą można poznać bliżej wędrując przez Strzemieszyce Małe, Strzemieszyce Wielkie w Dąbrowie Górniczej oraz sąsiedni Sławków.

Szlak Kruszcowy

Przejeżdżając przez Strzemieszyce Wielkie i Małe, trudno nie odnieść wrażenia, że mijamy nieciekawe, trochę zaniedbane i zapomniane dzielnice Dąbrowy Górniczej. Jednak zgłębiając archiwa odnajdujemy dowody dawnej świetności przemysłowej Strzemieszyc, a okoliczne wzgórza wciąż kryją pozostałości intensywnych robót górniczych. Ścieżka dydaktyczna Szlak kruszcowy przybliża więc dziś współczesnym dzieje pisane przez górnictwo srebra, cynku i ołowiu.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

- Górnicze dzieje tego miejsca sięgają wczesnego średniowiecza, kiedy na okolicznych wzgórzach gwarkowie pozyskiwali kruszce ołowiu i srebra, o czym świadczą wykopaliska archeologiczne, między innymi w pobliskim Łośniu i w Strzemieszycach - mówi Zbigniew Mirkowski z Muzeum Miejskiego Sztygarka w Dąbrowie Górniczej.

Nie przeocz

- Jednak największy rozwój górnictwa przypada na XIX w., co związane było z dynamicznie rozwijającym się przemysłem cynkowym. Na dwóch pobliskich wzgórzach założono kopalnię Anna i na Kawiej Górze, które wydobywały galmany, utlenione rudy cynku. Rozwój górnictwa galmanu zmienił życie mieszkańców Strzemieszyc, którzy zasilali załogi kopalń lub wykonywali prace usługowe na rzecz górnictwa. Napływali także osadnicy, dla których budowano kolonie górnicze, a zapotrzebowanie na materiały budowlane zapoczątkowało wydobycie wapieni i wypalanie wapna oraz produkcję cegły. Na rozwój Strzemieszyc wpłynęły także inwestycje kolejowe. To tutaj krzyżowały się dwie najważniejsze w ówczesnym Królestwie Polskim linie kolejowe: Warszawsko-Wiedeńska oraz Iwangorodzko-Dąbrowska - dodaje.

Zobacz koniecznie

Ścieżka dydaktyczna „Szlak Kruszcowy” przebiegająca na odcinku 7,2 km ma za zadanie upowszechniać wiedzę oraz dokumentować trochę zapomniane miejsca związane z historią przemysłu w Strzemieszycach. Służą temu między innymi rozmieszczone przy ścieżce tablice informacyjne oraz internetowa strona Srebrne Zagłębie. Muzeum Miejskie „Sztygarka” odpowiedzialne jest za wytyczenie Szlaku oraz jego stronę merytoryczną, jednak w przedsięwzięcie to zaangażowanych jest również wiele osób z różnych instytucji: Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej, Stowarzyszenia Samorządne Strzemieszyce, Nadleśnictwa Siewierz, Oddziału PTTK w Dąbrowie Górniczej oraz Śląskiej Organizacji Turystycznej.

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera