Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Tydzień zimna" w Katowicach. Sobotni spacer w Lasach Murckowskich w poszukiwaniu śladów zwierząt

Bartłomiej Romanek
Bartłomiej Romanek
Wideo
od 7 lat
"Tydzień zimna" w Katowicach otwiera w tym roku akcję "50 tygodni w Mieście Nauki". Jest ona organizowana w ramach obchodów Europejskiego Miasta Nauki i potrwają przez cały 2024 rok. W ramach "Tygodnia zimna" uczestnicy zapoznają z szeroko pojmowanym zagadnieniem zimna i niskich temperatur.

Uczestnicy wydarzeń w ramach Tygodnia zimna będą mieli możliwość zapoznania się z szeroko pojmowanym zagadnieniem zimna i niskich temperatur, z którymi mamy do czynienia zarówno w nauce jak i w życiu codziennym. Poruszone zostaną między innymi tematy z zakresu medycyny, biologii, fizyki, geografii, inżynierii, kryminalistyki czy gastronomii.

"Tydzień zimna" w Katowicach otwiera w tym roku akcję "50 tygodni w Mieście Nauki"

Codziennie w ramach akcji odbywały się przeróżne wydarzenia związane z zimnem. W sobotę 6 stycznia odbywają się seanse filmowe z zimnem w tle. O godzinie 10., rozpocznie się spacer po Lasach Murckowskich, by podążać szlakami zwierząt i szukać śladów ich obecności. Ostatniego dnia, czyli w niedzielę 7 stycznia, opanowana zostanie Dolina Trzech Stawów, gdzie odbędzie się wspólne morsowanie, pokazy Ratownictwa Wodnego i Lądowego, a także pokaz zachowania organizmu w trakcie przebywania w zimnej wodzie.

To był udany spacer po Lasach Murckowskich

Podczas krótkiego spaceru po Lasach Murckowskich udało się znaleźć ślady zwierząt, o czym opowiadali Bogdan Ogrodnik i Maja Głowacka, prowadzący Pracownię Edukacji Zwierząt.

- Dostaliśmy zaproszenie na „Tydzień zimna”, akurat się dobrze składa, bo jest zimno, a jutro będzie jeszcze zimniej. Jesteśmy w miejscu wyjątkowym. To Dolina Murckowska, uwielbiamy to miejsce, ponieważ jest ono ciekawe pod każdym względem. Każdy wie, że tutaj jest rezerwat przyrody, dokumentujący historię roślinności tych ziem. Tutaj stara Puszcza Śląska ma swoją niewielką pozostałość. Poza tym teren tutaj jest bardzo urozmaicony. Oprócz rezerwatu, lubimy chodzić wzdłuż cieku wodnego, który wypływa z pobliskiego stawu, a który niesamowicie pięknie meandruje. Byliśmy tam przed chwilą i widzieliśmy świeże ślady obecności dzików, babrzysko, a więc miejsce, gdzie zażywają kąpieli - przechody Bogdan Ogrodnik, prowadzący Pracownię Edukacji Żywej wspólnie z Mają Głowacką.

Mamy niezwykłą przyjemność prowadzić te zajęcia z udziałem rodzin z małymi dziećmi. Dla nas to bardzo ważne, aby pokazywać ludziom las, który jest dla nich dostępny. Tutaj na tym króciutkim fragmencie – bo zawsze się dostosowujemy do tych małych nóżek i nie chodzimy na dalekie wyprawy – widzieliśmy babrzysko, kuźnię dzięcioła, kuźnię kowalika, przechody zwierząt odchody lisa, mnóstwo cudów. Mamy nadzieję, że dla wielu rodzin będzie to pierwszy kontakt z lasem, ale że nie będzie ostatni i że będą do niego wracać - dodaje Maja Głowacka.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera