Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

UM Jaworzno podał propozycje zmian nazw ulic po dekomunizacji

opr. ZIELA
Nie będzie jednak ulicy Michała Matyasika.
Nie będzie jednak ulicy Michała Matyasika. mat. prywatne
25 jaworznickich komunistycznych ulic zmieni swoje nazwy. Chodzi o ustawę dekomunizacyjną. Patroni z poprzedniego ustroju muszą zniknąć z miejskiego nazewnictwa.

Za ul. Warskiego na Os. Stałym będzie ul. Radosna (jako przedłużenie już istniejącej). Tak samo będzie z ul. Dąbrowszczaków (teraz przedłużenie ulicy Energetyków).

Za ul. Fornalskiej na Górze Piasku - Dolomitowa, za ulicę Koszutskiej w Jeleniu - Józefa Macy, za Findera w Dąbrowie Narodowej - Kameralna. Na Borach zrezygnowano z ul. Duracza na rzecz Kryształowej, o czym jednogłośnie zadecydowali wszyscy mieszkańcy tej ulicy (niektórzy jaworznianie wnioskowali też o nazwanie tej ulicy imieniem zmarłego niedawno Michała Matyasika, jednak nie pozwalają na to na razie względy formalne).

W Bycznie zniknie ul. Gwardii Ludowej - bedzie Arnolda Preglera, leśniczego z Jeziorek (zginął za ojczyznę w czasie II wojny światowej), na Pszczelniku za ul. Rutkowskiego - ulica Franciszka Racka (był burmistrzem Jaworzna), za Hibnera - ulica Franciszka Schattanka (pierwszego burmistrza Jaworzna), za Kniewskiego - Gryfitów (z tego rodu wywodził się Klemens Magnus Gryfita z rodu Świebodziców, pierwszy właściciel okolic Jaworzna).

Za Kościuszkowców na Os. Stałym - Aurelii Stachurki (patriotka, w 1978 pilnowała krzyża na Os. Stałym), za Langego - ul. gen. Feliksa Kamińskiego, za ul. Pstrowskiego w centrum - Roberta Domsa (pierwszego właściciela dzisiejszej kopalni Sobieski), za Hanki Sawickiej - Wincentego Muchy, zasłużonego w czasie II wojny światowej jaworznianina.

Za Zubrzyckiego na Łubowcu - Górników z „Danuty” (zginęli w kopalni 26 sierpnia 1954 r.), za Korczyńskiego w Byczynie - ul. Na Stoku (od źródła pn. Stok), za Rapackiego - gen. Józefa Hallera, za Leńskiego - Pyrzowiec (od źródła Pyrzowiec), za Baranowskiego - Abstorskich (leśniczego i jego rodziny, odegrali ważną rolę w partyzantce), a za ulicę Bruna - ul. Ireny Odrzywołek z Byczyny, również patriotki.

Za Nowotki w Dąbrowie Narodowej - Wł. Lichtańskiego (działał na rzecz niepełnosprawnych dzieci i młodzieży), za Buczka -ul. Dziunikowskich (Kazimierz Dziunikowski był dyrektorem jaworznickich kopalń, jego żona Olga malarką, a syn Bohdan, profesorem zwyczajnym fizyki AGH). Za Kruczkowskiego na Wysokim Brzegu - ul. Nad Przemszą. Zmianom ulegną też ulice: Stefana Żółkiewskiego w centrum na hetm. Stanisława Żółkiewskiego i Georgija Żukowa w Byczynie na Żukową.

Wspaniały Maluch Toma Hanksa w najdrobniejszych detalach

Znasz język śląski? Dopasuj słowa do opisu

Wielka woda 1997. Zobacz niezwykły dokument multimedialny, który przygotowaliśmy z okazji 20-rocznicy wydarzeń z lipca 1997 roku. Archiwalne filmy, zdjęcie i teksty. Zachęcamy, by oglądać w trybie pełnoekranowym komputera.

ZOBACZCIE FILM: Mija 20 lat od powodzi tysiąclecia:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!