Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uroczysta msza święta odbyła się w kościele w Katowicach. Tutaj 40 lat temu Ojciec Święty Jan Paweł II wygłosił "ewangelię pracy"

Danuta Pałęga
Danuta Pałęga
Podczas nabożeństwa maryjnego przed obrazem Matki Bożej Piekarskiej, Jan Paweł II wygłosił homilię, która została nazwana "ewangelią pracy". Papież wielokrotnie użył tego terminu w swoim wystąpieniu.
Podczas nabożeństwa maryjnego przed obrazem Matki Bożej Piekarskiej, Jan Paweł II wygłosił homilię, która została nazwana "ewangelią pracy". Papież wielokrotnie użył tego terminu w swoim wystąpieniu. Karina Trojok Dziennik Zachodni Polska Press
Dokładnie 40 lat temu, 20 czerwca 1983 roku, Ojciec Święty Jan Paweł II wygłosił "ewangelię pracy" do wiernych, zgromadzonych na katowickim Muchowcu. Słuchało go ponad półtora miliona ludzi. Dziś, ku pamięci tego historycznego wydarzenia, w Kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w stolicy województwa śląskiego, odbyła się jubileuszowa uroczysta msza święta. Zgromadzili się na niej wierni z całego regionu, wśród nich górnicza orkiestra, dzieci w strojach ludowych, przedstawiciele wojska i rządu oraz Wojewoda Śląski - Jarosław Wieczorek.

Jubileuszowa msza święta w Kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Katowicach

20 czerwca 1983 roku w Katowicach padał deszcz. Ojciec Święty Jan Paweł II odprawiał tu wówczas mszę świętą, nazywaną "ewangelią pracy". Dziś, 40 lat później, w tym samym miejscu odbyła się uroczysta jubileuszowa msza święta na pamiątkę tego właśnie wydarzenia.

- W pochmurny i deszczowy poniedziałek, 20 czerwca 1983 roku, ponad półtora miliona wiernych zgromadziło się na lotnisku Muchowiec w Katowicach, słuchając w skupieniu i z wielką uwagą papieskiego przesłania zawartego w Ewangelii pracy – wspomina kapelan śląsko-dąbrowskiej Solidarności, emerytowany proboszcz katowickiej katedry, ks. prałat dr Stanisław Puchała.

Swoją refleksję Jan Paweł II zaczął od nawiązania do popularnego śląskiego pozdrowienia „Szczęść Boże”, używanego m.in. przez górników, wskazując na jego odniesienie do Boga.

- Aby sięgnąć do samego korzenia jakiejkolwiek ludzkiej pracy, trzeba odnieść się do Boga: Szczęść Boże. Kiedy przy pracy pozdrawiamy się wzajemnie zwrotem "Szczęść Boże", wyrażamy w ten sposób naszą życzliwość wobec bliźniego, który pracuje, a równocześnie odnosimy jego pracę do Boga stwórcy, do Boga odkupiciela. Praca bowiem jest podstawowym powołaniem człowieka na tej ziemi – mówił papież, podkreślając, iż w słowo bożego objawienia wpisana jest Ewangelia pracy, którą Kościół stale na nowo odczytuje i na nowo głosi wszystkim ludziom.

Podczas dzisiejszych jubileuszowych uroczystości w Kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Katowicach, we wspomnieniu Ojca Świętego Jana Pawła II, zgromadzili się wierni z całego regionu.

Można było zobaczyć tu między innymi dzieci ubrane w śląskie stroje ludowe, górników w odświętnych mundurach i pióropuszach czy górali.

Wśród zebranych pojawili się też przedstawiciele rządu, wojska i Wojewoda Śląski, Jarosław Wieczorek. Po uroczystej mszy przy pomniku złożono kwiaty i zapalono znicze.

- Czterdziesta rocznica tamtego niezwykłego, budującego, pełnego entuzjazmu oraz pokrzepienia spotkania stanowi dobrą okazję, aby przyjrzeć się ponownie tej jakże istotnej i ważnej treści przemówień skierowanych przez papieża Jana Pawła II do ludzi pracy. To okazja, by uświadomić sobie jak głęboka, konkretna i aktualna jest nauka społeczna Kościoła dotycząca pracy i godności człowieka. Refleksja nad nią powinna nas dzisiaj mobilizować do działań podejmowanych w jej duchu, dla dobra nas wszystkich – wskazał emerytowany proboszcz katowickiej Archikatedry Chrystusa Króla.

Jan Paweł II przemawiał tu do wiernych 40 lat temu. Ojca Świętego słuchało ponad milion osób

20 czerwca 1983 roku Jan Paweł II odwiedził Katowice, rozpoczynając swoją wizytę na lotnisku sportowym Muchowiec, a następnie udając się do Katedry pw. Chrystusa Króla, gdzie spotkał się z chorymi.

Podczas nabożeństwa maryjnego przed obrazem Matki Bożej Piekarskiej, Jan Paweł II wygłosił homilię, która została nazwana "ewangelią pracy". Papież wielokrotnie użył tego terminu w swoim wystąpieniu.

W swojej mowie odniósł się do encykliki "Laborem exercens" i poruszał kwestie godności pracy, prawa do sprawiedliwej zapłaty, odpoczynku oraz możliwości zrzeszania się w związkach zawodowych.

Nie zapomniał również wspomnieć o zmarłych pracownikach, którzy stracili życie wskutek wypadków w kopalniach oraz o górnikach zamordowanych przez służby komunistyczne, którzy "niedawno zginęli w tragicznych wydarzeniach".

Podczas spotkania z wiernymi na Muchowcu, Jan Paweł II poświęcił również kamienie węgielne dla budowanych kościołów, dodając tym gestem szczególny wymiar duchowy i znaczenie dla wiernych.

Ojciec Święty gościł w Katowicach w trakcie drugiej pielgrzymki do Ojczyzny, jaką odbył w dniach od 16 do 23 czerwca w 1983 roku. Warto przypomnieć, że pierwsza wizyta papieża w Polsce miała miejsce w czerwcu 1979 roku, podczas której na Placu Zwycięstwa w Warszawie padły historyczne słowa: „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze Ziemi, tej Ziemi”.

Jak się później okazało, stały się one nie tylko symbolem tego wydarzenia, ale również początkiem wielkich zmian w kraju i społeczną mobilizacją w dążeniach do odzyskania wolności.

Nie przeocz

Zobacz także

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera