Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Bielsku-Białej powstała wirtualna sala zbrodni. Pracownia ma służyć studentom technik kryminalistycznych

Kamil Lorańczyk
Kamil Lorańczyk
Paweł Sowa/Wydział Prasowy UMBB
Wirtualna sala zbrodni, która powstała w Wyższej Szkole Finansów i Prawa w Bielsku-Białej, będzie służyć edukacji studentów technik kryminalistycznych, jako uzupełnienie dla tradycyjnego laboratorium.

Ta nowoczesna i efektywna metoda nauczania pozwala na kreowanie scenariuszy zdarzenia.

– Mogę tutaj przygotować miejsce konkretnego zdarzenia, umieścić odpowiednie ślady – biologiczne i każde inne – tak, aby student mógł zabezpieczyć wszystkie ślady kryminalistyczne. Każdy student może mieć inne miejsce zdarzenia, a ja na koniec mogę sprawdzić, co i jak wykonał. Sala i jej oprogramowanie dają nam praktycznie nieskończoną liczbę tworzenia zdarzeń – poinformował Dariusz Szydłowski, wykładowca Wyższej Szkoły Finansów i Prawa, podczas uroczystego otwarcia pracowni kilka dni temu.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

– Najważniejsza w tym ćwiczeniu jest nauka praktycznych umiejętności, czyli wykonywania tego, co naprawdę wykonuje się na miejscu zbrodni – dodał Dariusz Szydłowski, który na co dzień jest kierownikiem referatu techniki kryminalistycznej Komendy Miejskiej Policji w Bielsku-Białej.

Podczas inauguracji pracowni rektor Wyższej Szkole Finansów i Prawa Jacek Binda zaprezentował efekty realizowanych w uczelni projektów finansowanych przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. W spotkaniu uczestniczyli m.in. przedstawiciele służb mundurowych i parlamentarzyści: senator Agnieszka Gorgoń-Komor oraz posłowie Mirosław Nykiel, Małgorzata Pępek i Przemysław Drabek oraz prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski.

– Profesjonalnie przygotowane służby są nam bardzo potrzebne. Życzyłbym sobie, aby zdobyte tutaj umiejętności były wykorzystywane jak najrzadziej, ale świat nie jest idealny. Mam nadzieję, że ten sprzęt i ta sala przyczynią się do lepszego i bardziej interesującego dla studentów nabywania umiejętności zawodowych – powiedział prezydent Jarosław Klimaszewski.

Krótki wykład o możliwościach współczesnej kryminalistyki wygłosił kierownik Katedry Bezpieczeństwa Wewnętrznego Bronisław Młodziejowski. Uczestnicy spotkania w WSFiP mogli też zapoznać się z możliwościami, jakie daje laboratorium kryminalistyczne oraz multimedialna strzelnica laserowa.

WSFiP realizowała dwa projekty: dostosowanie oferty edukacyjnej WSFiP w Bielsku-Białej do potrzeb gospodarki, rynku pracy i społeczeństwa – od 2018 r. o wartości ok. 2 mln zł oraz Kompleksowy program dostępności WSFiP w Bielsku-Białej od 2021 r. o wartości ponad 4,1 mln zł.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera