Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Brukseli obradował Komitet Regionów. Marszałek województwa śląskiego przedstawił opinię na temat nowych regulacji energetycznych

OPRAC.:
Szymon Karpe
Szymon Karpe
W środę 12 października w Brukseli obradował Europejski Komitet Regionów, składający się z przedstawicieli władzy regionalnej i samorządowej wszystkich 27 państw należących do Unii Europejskiej.
W środę 12 października w Brukseli obradował Europejski Komitet Regionów, składający się z przedstawicieli władzy regionalnej i samorządowej wszystkich 27 państw należących do Unii Europejskiej. materiały prasowe
W środę 12 października w Brukseli obradował Europejski Komitet Regionów, składający się z przedstawicieli władzy regionalnej i samorządowej wszystkich 27 państw należących do Unii Europejskiej. Województwo śląskie reprezentował marszałek Jakub Chełstowski. Na wczorajszym posiedzeniu zaprezentował zebranym opinie dotyczące dwóch nowych dokumentów unijnych oraz uwagi co do dalszego rozwoju wspólnej polityki energetycznej krajów wspólnoty.

W środę 12 października w Brukseli obradował Europejski Komitet Regionów, składający się z wybranych na szczeblu lokalnym przedstawicieli 27 państw członkowskich Unii Europejskiej. Komitet doradza i opiniuje unijne akty prawne, mające bezpośredni wpływ na regiony poszczególnych krajów.

Wczorajsze posiedzenie EKR dotyczyło tematyki energetycznej. Debatowano nad dwoma unijnymi regulacjami: nowym pakietem gazowym i rozporządzeniem metanowym, które w zamierzeniu mają wpisywać się w politykę Europejskiego Zielonego Ładu. Większością głosów przyjęto zaprezentowaną przez marszałka województwa śląskiego Jakuba Chełstowskiego opinię na temat obu regulacji.

W swoim wystąpieniu Jakub Chełstowski zwracał uwagę na polityczny kontekst działań podejmowanych w sektorze energetycznym. W obliczu działań wojennych na Ukrainie i wykorzystywania przez Rosję surowców energetycznych jako karty przetargowej przeciwko krajom zachodnim, zdaniem Chełstowskiego potrzebne jest prowadzenie wspólnej polityki energetycznej przez kraje Unii Europejskiej, pomimo występujących pomiędzy członkami wspólnoty różnic co do do szczegółowych rozwiązań i kierunków w jakich transformacja powinna zmierzać.

To także agresja rosyjska uwidoczniła jeszcze dobitniej niż wcześniej pilną potrzebę dywersyfikacji źródeł dostaw gazu na rynek europejski.

- Powinniśmy rozwijać współpracę w tej kwestii z zaufanymi partnerami, takimi jak Norwegia czy Stany Zjednoczone - przekonywał wczoraj w Brukseli marszałek województwa śląskiego.

Zdaniem Jakuba Chełstowskiego w perspektywie długofalowej należy postawić na surowce odnawialne o niskiej emisji, jak chociażby wodór czy biometan, jednak planowanie rozwoju sektora energetycznego w krajach UE i podejmowane inwestycje muszą uwzględniać okres przejściowy i wielość nośników energii. Oznacza to, że budowana obecnie infrastruktura powinna być - w opinii marszałka województwa śląskiego - przeznaczona do obsługi zarówno docelowych gazów odnawialnych, jak i gazu ziemnego.

- Wydaje się, że obecnie największym wyzwaniem europejskiej energetyki jest zapewnienie nowych i stabilnych dostaw gazu ziemnego w niskiej cenie oraz jednoczesne planowanie odejścia od niego w kierunku paliw alternatywnych. Dlatego też opiniowany przez nas nowy pakiet gazowy powinien - moim zdaniem - w sposób najpełniejszy uwzględniać opisywaną perspektywę przejściowości i jednoznacznie wesprzeć europejskie regiony w rozwoju nowych modeli biznesowych, infrastruktury, a także zapewnić optymalną trajektorię dekarbonizacji sektora gazowego - mówił Jakub Chełstowski.

Marszałek zwracał także uwagę na trudną sytuację na dzisiejszym rynku energetycznym, wobec czego wszelkie nowe przepisy wprowadzane odnośnie tej dziedziny na szczeblu unijnym w realizację celów strategicznych, ekonomicznych i klimatycznych powinny wkalkulować pozycję działających aktualnie na rynku podmiotów, w tym również ich specyfikę.

Chełstowski wyraził nadzieję, że oba opiniowane przez Europejski Komitet Regionów dokumenty (pakiet gazowy i rozporządzenie metanowe będą początkiem nowego rozdziału w europejskiej polityce.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera