Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Bytomiu ruszył proces nadawania numerów PESEL obywatelom Ukrainy

Magdalena Mikrut-Majeranek
Magdalena Mikrut-Majeranek
W polskich miastach rozpoczęto proces rejestracji obywateli Ukrainy, którzy przyjechali do naszego kraju po agresji Rosji i wybuchu wojny. Wszyscy chętni otrzymają numer PESEL. Jego wydawanie rozpoczęło się w środę, 16 marca. Jak wygląda to w Bytomiu?

Bytomski magistrat utworzył dla uchodźców z Ukrainy specjalny punkt, który ulokowano w sali sesyjnej Urzędu Miejskiego w Bytomiu przy ul. Parkowej 2. Punkt będzie czynny w poniedziałek od godz. 7.30 do godz. 17.30, od wtorku do piątku w godzinach 7.30 do 15.00, a także w sobotę 19 marca w godzinach od 8.00 do 15.00.

Największe kolejki ustawiają się do... punktu fotograficznego

W Bytomiu procedura nadawania numeru PESEL mieszkańcom Ukrainy przebiega sprawnie. Tłumów nie ma. Przygotowano nawet miejsce dla dzieci, gdzie mogą odpocząć i pobawić się. „Korek” tworzy się jednak przy punkcie fotograficznym, bowiem wszystkie osoby starające się o otrzymanie numeru PESEL muszą mieć ze sobą fotografię.

Jak informują sami zainteresowani, wcześniej o tym nie wiedzieli. Chwalą jednak rozwiązanie pozwalające na wykonanie bezpłatnego zdjęcia na miejscu.

- W poniedziałek byliśmy w urzędzie i powiedziano nam, że w środę będzie wyrabiany PESEL, ale zabrakło tej informacji o zdjęciu. Szkoda, bo gdybyśmy wiedzieli, zrobilibyśmy je na spokojnie i nie trzeba byłoby czekać dziś w kolejce. Jednakże to mała niedogodność. Wszystko udało się szybko załatwić – mówi pani Aleksandra, która udzieliła schronienia dwóm kobietom i trójce dzieci.

Towarzyszy im w załatwianiu niezbędnych urzędowych formalności. Jak przyznaje, jej mieszkanie stało puste, więc zdecydowała się pomóc sąsiadom zza wschodniej granicy. Jeden weekend poświęciła na jego odświeżenie, a w niedzielę pojawili się w nim już goście. Teraz przyszedł czas na załatwianie kluczowych spraw w urzędzie.

– Widząc tę kolejkę, zdecydowałam, że pojedziemy do zakładu fotograficznego przy ul. Piłsudskiego – dodaje.

Tak też zrobili. - Tam otrzymaliśmy preferencyjną cenę, bo zdjęcia kosztowały jedynie 5 zł – przyznaje pani Aleksandra.

- Wszystko jest dobrze, niczego nam nie brakuje. Pani Olga we wszystkim bardzo nam pomaga – przyznaje pani Kateryna, która wraz z dziećmi przyjechała do Bytomia trzy dni temu i skorzystała z gościnności pani Aleksandry.

Cała piątka co prawda nie mówi po polsku, ale dużo rozumie. Z urzędowymi formalnościami też radzą sobie dobrze.

– W domu jeżeli czegoś nie zrozumiemy, porozumiewamy się gestami, a w urzędzie jest pani, która zna ukraiński i bardzo pomaga – podkreśla pani Aleksandra

.

Po otrzymaniu numeru PESEL kolejnym krokiem będzie załatwienie przedszkola i szkoły dla dzieci.

Kto może otrzymać PESEL?

Przypomnijmy, że PESEL może otrzymać każda osoba, która przyjechała do Polski po 24 lutego, a więc w związku z wybuchem wojny na Ukrainie, a do tego jest obywatelem/obywatelką Ukrainy, lub jest obywatelem/obywatelką Ukrainy i ma Kartę Polaka, lub jest członkiem najbliższej rodziny obywatela/obywatelki Ukrainy, który/która ma Kartę Polaka, bądź jest małżonkiem/małżonką obywatela/obywatelki Ukrainy, ale nie ma obywatelstwa ukraińskiego.
PESEL umożliwia np. skorzystanie z opieki zdrowotnej, pomocy społecznej czy założenie firmy w Polsce. Jednocześnie można uzyskać profil zaufany, który umożliwia załatwianie wielu spraw urzędowych przez Internet.
Szczegółowe informacje w języku ukraińskim dotyczące uzyskania numery PESEL można znaleźć na stronie internetowej: https://www.gov.pl/web/gov/uzyskaj-numer-pesel-oraz-profil-zaufany–usluga-dla-obywateli-ukrainy-ua

Aby otrzymać PESEL potrzebne będą:

Dokument, który potwierdzi dane, które podaje się we wniosku, w tym tożsamość. Jeżeli ktoś nie posiada takiego dokumentu, to podpisanie wniosku jest równoważne prawnie z oświadczeniem, że dane są prawdziwe.

We wniosku należy wpisać datę i miejsce urodzenia, kraj urodzenia i obywatelstwo, datę wjazdu do Polski, ukraiński numer ewidencyjny (jeśli ktoś posiada).

Zdjęcie jest konieczne

Ważne jest też posiadanie kolorowego zdjęcia wydrukowanego na papierze fotograficznym w rozmiarach 35 x 45 mm (szerokość x wysokość). Obywatele Ukrainy składający wnioski w bytomskim urzędzie będą mogli wykonać taką fotografię bezpłatnie na miejscu. Fotograf dostępny jest od godziny 8.00 do 16.00.

Podczas składania wniosku pobiera się od osoby, której dotyczy wniosek, odciski palców. Przy czym nie pobiera się odcisków palców od osoby, która:

  • nie ukończyła 12. roku życia;
  • od której chwilowo fizycznie nie jest możliwe pobranie odcisków któregokolwiek z palców;
  • od której pobranie odcisków palców jest fizycznie niemożliwe.

Od 21 marca można składać wnioski o świadczenie w wysokości 300 zł

Należy też dodać, że od najbliższego poniedziałku, 21 marca, w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie przy ul. Strzelców Bytomskich 21 (pok. 6) rozpocznie się przyjmowanie wniosków o wypłatę jednorazowego świadczenia pieniężnego w wysokości 300 zł na osobę. Pieniądze te powinny być przeznaczone na utrzymanie, w szczególności pokrycie wydatków na żywność, odzież, obuwie, środki higieny osobistej oraz opłaty mieszkaniowe.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera