Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Częstochowie trwa konferencja naukowa IPN dotycząca m.in. etosu żołnierza czy funkcjonariusza od 1918 r. do czasów współczesnych

PC
W Częstochowie trwa konferencja naukowa IPN dotycząca m.in. etosu żołnierza czy funkcjonariusza od 1918 r. do czasów współczesnych.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
W Częstochowie trwa konferencja naukowa IPN dotycząca m.in. etosu żołnierza czy funkcjonariusza od 1918 r. do czasów współczesnych.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Piotr Ciastek
W środę, 8 czerwca, w Częstochowie rozpoczęła się ogólnopolska, interdyscyplinarna konferencja naukowa „»Bóg, Honor, Ojczyzna«? Imponderabilia w wojsku, aparacie bezpieczeństwa i służbach specjalnych”. Potrwa ona do 10 czerwca w hotelu „Złote Arkady”.

Podczas konferencji prezentowane są szczegółowe badania nad problemem postrzegania ojczyzny, patriotyzmu, suwerenności państwa, wiary w Boga, tradycji, honoru, etosu czy zasad etyki jakie miały towarzyszyć żołnierzom oraz funkcjonariuszom służb mundurowych i specjalnych w trzech okresach dziejowych - II Rzeczpospolitej, Polsce „ludowej” i III Rzeczpospolitej.

- Słowa "Bóg, Honor, Ojczyzna" w pewien sposób określają etos służby wojskowej, służby funkcjonariuszy innych formacji państwowych, jak chociażby korpusu ochrony pogranicza. Podczas dzisiejszej konferencji stawiamy pytanie o obecność tych wartości w służbie. O obecność zasad etycznych i o ten wymiar praktyczny. Na ile te formułowane w ten sposób zasady były faktycznie stosowane przez żołnierzy i funkcjonariuszy. Jaka była kondycja moralna żołnierzy i funkcjonariuszy - mówi Andrzej Sznajder, dyrektor katowickiego oddziału IPN.

Zobacz zdjęcia:

Organizatorzy konferencji przekonują, że szczególnie interesujący jest aspekt porównania sposobu widzenia przez władze komunistyczne osobowości żołnierza czy funkcjonariusza aparatu represji Polski „ludowej”, a postrzegania kandydata do służb mundurowych i specjalnych w Polsce do 1939 r. czy po 1990 r.

- Głównymi prelegentami są historycy wojskowości i innych formacji mundurowych, ale w istocie konferencja ma charakter interdyscyplinarny, ponieważ porusza kwestie nie tylko historyczne, ale przedstawia też oblicze ideowe, kondycję moralną żołnierzy i funkcjonariuszy. O tyle właśnie jest inna od tego, co zwykle odbywa się podczas konferencji historyków organizowanych przez IPN - dodaje Andrzej Sznajder.

Konferencja odbywa się w ramach Centralnego Projektu Badawczego IPN „Komunistyczny aparat represji”.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera