Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W gminie Psary ma powstać 260 nowych mieszkań w ramach SIM Zagłębie. To ciekawa koncepcja, a warunki zakupu są korzystne

OPRAC.:
Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Tak mają wyglądać nowe budynki z 260 mieszkaniami, jakie powstaną w gminie Psary Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Tak mają wyglądać nowe budynki z 260 mieszkaniami, jakie powstaną w gminie Psary Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE UG Psary
Spółka SIM Zagłębie planuje budowę nowych mieszkań w Malinowicach w gminie Psary w powiecie będzińskim. Do 12 lipca mieszkańcy mogą się zapoznać z koncepcją budowy planowanego osiedla. Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe dają szansę Polakom na własne mieszkanie. Bez kredytu i pożyczek. Wystarczy regularnie płacić czynsz i wnieść opłatę partycypacyjną.

Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa SIM Zagłębie rozpoczęła działalność pod koniec 2021 roku. Spółka planuje wybudować w kilku miastach i gminach około 1000 mieszkań, z czego 260 w gminie Psary.

SIM Zagłębie: mieszkanie na wyciągnięcie ręki

Mieszkania, które zostaną wybudowane przez spółkę będą przeznaczone dla osób i rodzin nieposiadających własnego mieszkania w danej miejscowości, które dysponują funduszami na regularne opłacanie czynszu, jednak ich dochody są za niskie na zaciągnięcie kredytu hipotecznego. W gminie Psary nie będą to tradycyjne bloki, tylko dwukondygnacyjne budynki w zabudowie szeregowej lub bliźniaczej.

Do osiedla będzie prowadziła droga, która powstanie przy Centrum Przesiadkowym w Psarach. Projektanci przewidują również stworzenie wspólnej przestrzeni, w której znajdą się plac zabaw, siłownia zewnętrzna czy boisko. Co ważne, koncepcja uwzględnia minimalną integrację w istniejącą zieleń i nowe nasadzenia.

SIM Zagłębie: do 12 lipca trwają konsultacje z mieszkańcami

Spółka SIM Zagłębie przygotowała koncepcję budowy osiedla, która jest aktualnie do wglądu w Urzędzie Gminy Psary do 12 lipca w pokoju 207. Zainteresowane osoby mogą zapoznać się z wizualizacjami, częścią opisową koncepcji oraz planem zagospodarowania terenu, który zawiera układ drogowy oraz usytuowanie budynków i przestrzeni rekreacyjnej na terenie działki. Można także zobaczyć rzuty pomieszczeń. Koncepcja nie zawiera jeszcze inwentaryzacji drzew do ewentualnej wycinki, zakłada jednak minimalną integrację w istniejącą zieleń i nowe nasadzenia.

Podczas konsultacji zainteresowane osoby mogą wypełnić formularz wniosków i uwag, ponieważ na tym etapie inwestycji spółka SIM Zagłębie może jeszcze wprowadzić korekty do założeń, dzięki którym mieszkania będą zgodne z oczekiwaniami przyszłych mieszkańców.

SIM Zagłębie: szansa na własne "cztery kąty"

SIM, czyli Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa, to pomysł Krajowego Zasobu Nieruchomości. Powstała na bazie programu Mieszkanie Plus. Jest odpowiedzią m.in. na trudności w zdobyciu kredytu, umożliwiającego kupno własnego mieszkania, czy też rosnących wciąż cen lokali na wolnym rynku.

By stać się posiadaczem własnych, wymarzonych „czterech kątów” wystarczy regularnie opłacać czynsz i wnieść opłatę partycypacyjną, pokrywającą maksymalnie 20 procent kosztów budowy lokalu. Mieszkanie od SIM będzie można potem wykupić po cenie rynkowej, ale pomniejszonej właśnie o kwotę wpłaconej wcześniej partycypacji.

SIM Zagłębie prowadzi jednocześnie kilka postępowań, zmierzających do rozpoczęcia prac budowlanych m.in. na terenie powiatu będzińskiego. W sumie ma tu powstać ok. 330 nowych mieszkań. Powstaną w najbliższych miesiącach i latach w Będzinie, Czeladzi, Wojkowicach i Bobrownikach. W planach jest budowa wspomnianych 260 lokali w gminie Psary.

Obecnie SIM Zagłębie zrzesza gminy: Będzin, Bobrowniki, Czeladź, Chrzanów, Ogrodzieniec, Siewierz, Sosnowiec, Szczekociny, Psary i Wojkowice. Jeśli chodzi o finansowanie inwestycji SIM Zagłębie, to co do zasady, montaż finansowy spółki składa się ze środków pochodzących z: kredytu społecznego budownictwa czynszowego (SBC) udzielanego przez Bank Gospodarstwa Krajowego (jego wysokość może pokryć do 80 procent wartości inwestycji), Funduszu Dopłat (maks. do 35 procent kosztów inwestycji, to forma grantu udzielanego gminom tworzącym SIM; jest wnoszony przez nie w formie wkładu pieniężnego do Spółki, w zamian za objęcie udziałów), Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa (RFRM) (maks. do 10 proc. wartości każdej inwestycji).

Nie przeocz

Zobacz także

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera