Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Katowicach poświęcono nowe nagrobki Żołnierzy Niezłomnych. Nawiązywano do sytuacji na Ukrainie. "Pamięć o bohaterach jest nam potrzebna"

Tomasz Breguła
Tomasz Breguła
Podczas uroczystości poświęcono nowe nagrobki Żołnierzy Niezłomnych - Franciszka Skrobola oraz Józefa Wawrzyńczyka.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Podczas uroczystości poświęcono nowe nagrobki Żołnierzy Niezłomnych - Franciszka Skrobola oraz Józefa Wawrzyńczyka.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE fot. Lucyna Nenow
We wtorek 1 marca, na cmentarzu komunalnym przy ul. Murckowskiej w Katowicach, poświęcono nowe nagrobki Żołnierzy Niezłomnych - Franciszka Skrobola oraz Józefa Wawrzyńczyka. Uroczystości nieprzypadkowo odbyły się w tym terminie. To właśnie wtedy przypada bowiem Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.

W Katowicach upamiętniono Żołnierzy Niezłomnych

Historię poszukiwań szczątków żołnierzy drugiej konspiracji zainicjował w 2003 roku prof. Krzysztof Szwagrzyk, prowadząc prace ekshumacyjne na cmentarzu Osobowickim we Wrocławiu. Wówczas udało się odnaleźć pierwszych bohaterów, których tożsamość ustalili następnie genetycy. Od 2016 roku prace poszukiwawcze i identyfikacyjne prowadzone są przez Instytut Pamięci Narodowej.

- W sumie od 2011 roku prace poszukiwawcze przeprowadzono w 347 miejscach, w których uprawdopodobniono bezimienne pochowanie bohaterów konspiracji niepodległościowej. Do dziś zidentyfikowano 191 z nich. Przywrócono im imiona i honor - mówił dyrektor oddziału IPN w Katowicach dr Andrzej Sznajder.

Nie przeocz

Od 2017 roku, czyli od momentu, kiedy w strukturze katowickiego oddziału IPN powstało specjalne, powołane w tym celu biuro, w naszym regionie przeprowadzono tego typu prace w 15 lokalizacjach. M.in. w Katowicach, na cmentarzu w Panewnikach, Bogucicach i w Dąbrówce Małej, ale też w Gliwicach czy Bielsku-Białej. W sumie od 2017 do 2021 roku odnaleziono szczątki 35 ofiar, a 10 z nich zidentyfikowano.

Dwie upamiętniono dziś w kwaterze Żołnierzy Niezłomnych, na cmentarzu komunalnym przy ul. Murckowskiej w Katowicach. To Franciszek Skrobol (1921-1946) oraz Józef Wawrzyńczyk (1922-1946). Podczas uroczystości poświęcono nowe nagrobki Żołnierzy Niezłomnych i wygłoszono wojskowy apel pamięci z udziałem kompanii honorowej 34. Śląskiego Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej w Bytomiu.

Zobacz zdjęcia:

- To nie tylko spoglądanie w przeszłość. Pamięć o naszych bohaterach jest nam potrzebna tu i teraz. Kształtuje naszą wrażliwość, w szczególności na krzywdę i niesprawiedliwość, jaką obecnie obserwujemy - mówił dr Andrzej Sznajder nawiązując do wojny na Ukrainie i wielkiego zaangażowania Polaków w pomoc naszym sąsiadom.

W podobnym tonie wypowiadał się wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

- To nasz obowiązek, aby pamiętać o wszystkich bohaterach, którzy niezłomnie walczyli za naszą wolność. Musimy dziękować im za to, że żyjemy dziś w demokratycznym państwie. Suwerenność nie jest dana raz, na zawsze, co pokazują ostatnie wydarzenia na Ukrainie. Musimy o nią dbać, pielęgnować, a niejednokrotnie za nią walczyć, ponosząc najwyższą cenę - podkreślał wojewoda Jarosław Wieczorek.

Jeszcze dziś, w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny na placu Ks. Emila Szramka 1 w Katowicach, zostanie odprawiona msza św. o godz. 18.30, w intencji wszystkich bohaterów podziemia niepodległościowego. Przed nią, o godz. 17:45, odbędzie się natomiast koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Chóru Mieszanego „Ogniwo”.

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

Dzień zorganizowania uroczystości nie jest przypadkowy. We wtorek 1 marca obchodzimy bowiem Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Został on ustanowiony przez sejm w 2011 r., aby upamiętnić tych, którzy po II wojnie światowej z bronią w ręku przeciwstawiali się narzuconej siłą władzy komunistycznej.

- Historia żołnierzy wyklętych jest dziś powszechnie znana, ale w badaniach naukowych i edukacji jest obecna zaledwie od początku lat 90. Zanim stała się częścią świadomości społecznej, konieczne było obnażenie budowanego przez dziesięciolecia propagandowego kłamstwa i zorganizowanego zapominania o tym rozdziale naszej historii - zaznacza dr Andrzej Sznajder.

„Żołnierze Wyklęci” to termin bardzo szeroki. To członkowie małych organizacji uczniowskich, przez podziemne drużyny harcerskie, lokalne grupy zbrojne, aż po ogólnopolskie organizacje polityczne i wojskowe. W propagandzie Polski Ludowej „Żołnierze Wyklęci” byli określani mianem „bandytów reakcyjnego podziemia” i „wrogów ludu”.

Byli najliczniejszą w Europie antykomunistyczną konspiracją zbrojną. Działali na terenie całej Polski, w tym także na Kresach Wschodnich. Przyjmuje się, że w latach 1944-1963 przez antykomunistyczną konspirację przewinęło się do 300 tys. osób.

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera