Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W październiku premiera gry komputerowej o cystersach z Rud

Aleksander Król
W tej grze skarbów będziemy szukać w rudzkim klasztorze
W tej grze skarbów będziemy szukać w rudzkim klasztorze Aleksander Król
Legenda głosi, że gdy w 1642 roku w okolicach Rud grasowali Szwedzi, gospodarujący tu mnisi na wszelki wypadek postanowili ukryć swoje skarby w podziemiach pałacu. Podobno korytarz wiodący do podziemnego skarbca niespodziewanie się zawalił i skarb do dziś czeka na swojego odkrywcę. Teraz będzie można go odkryć, grając w powstającą właśnie grę komputerową "Cysterski Skarb". To prawdopodobnie pierwsza gra, której akcja została osadzona w naprawdę istniejącym obiekcie zabytkowym na Śląsku. Premiera planowana jest na październik.

- To będzie prosta "platformówka" przypominająca trochę grę Mario. Będzie dostępna na stronie internetowej, a także na facebooku - zapowiada Łukasz Żyła, którego firma na zlecenie Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych CRIS w Rybniku przygotowuje grę "Cysterski Skarb". Bo jak się okazuje, nie chodzi wyłącznie o dobrą rozrywkę.

- Gra powstaje w ramach projektu "Nie szukaj skarbów, masz je w sobie", realizowanego przez CRIS w Rybniku. W jego ramach zostanie przeprowadzony także konkurs plastyczny, w którym młodzi ludzie będą mieli za zadanie narysować miejsca ze swojej okolicy - gminy Kuźnia Raciborska, które ich zdaniem wymagają remontu, albo w których chcieliby mieć boisko albo plac zabaw - wyjaśnia Beata Matuszek z Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych z Rybnika. Dodaje, że narysowane przez młodzież obrazki, będą wykorzystane w grze "Cysterski Skarb" jako plansze, pojawiające się po każdym skończonym etapie.

Gdy gracz zgromadzi odpowiednią ilość skarbów, pojawi się informacja, że dzięki niemu wybudowane zostanie np. nowe boisko albo skatepark. - W ten sposób gracz będzie mógł wirtualnie przysłużyć się swojej społeczności i zdobyty skarb przeznaczyć na realizację marzeń młodych mieszkańców. Poprzez grę chcemy zachęcić przede wszystkim młode osoby do dbania o dobro wspólne, do aktywności i do myślenia, że ich otoczenie w dużym stopniu zależy od nich samych - mówi Beata Matuszek.

Prace w dowolnej technice należy złożyć do końca września w sekretariacie MOKSiR-u w Kuźni Raciborskiej. Warto, bo na te, które zostaną zakwalifikowane do gry, czekają atrakcyjne nagrody (Informacja pod numerem tel. 32/7395512 wew. 103).

Tymczasem gra w sieci odegra z pewnością jeszcze jedną rolę - promocji samego pałacu Cystersów.

- Słyszałem o tej grze, ale legendy o skarbie ukrytym gdzieś w pałacu nie znam. Prawdopodobnie jest zmyślona. Sam skarbu niestety też nie znalazłem - mówi ks. Jan Rosiek, gospodarz w Pocysterskim Zespole Klasztorno-Pałacowym, odbudowanym za fundusze z Unii Europejskiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!