Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Śląskiem odnotowano ponad 20% ludzi bezdomnych, żyjących w Polsce. Osobom tym można pomagać na różne sposoby

Monika Jaracz-Świerczyńska
Monika Jaracz-Świerczyńska
W Śląskiem odnotowano ponad dwadzieścia procent ludzi bezdomnych, żyjących w Polsce. Przyczyn bezdomności jest wiele, a bardzo często są one niezależne od osób, które stają się ofiarami tragicznych zdarzeń czy nagłych sytuacji życiowych, z jakimi nie były one w stanie sobie poradzić. Wypadek, choroba, utrata pracy, a przy tym brak pomocnej dłoni i wsparcia bliskich to nierzadko początek kryzysu, którego doświadcza wielu bezdomnych. Niestety, dotykający ich problem ubóstwa oraz wykluczenia społecznego uniemożliwia im znalezienie pracy, co dałoby możliwość polepszenia ich sytuacji. Niektórym osobom udaje się wyjść z bezdomności głównie dzięki ludziom, zaangażowanym w pomoc w ramach prowadzonych przytulisk i ośrodków dla bezdomnych. Poza tym, każdy może wesprzeć osoby w kryzysie bezdomności – poprzez codzienne gesty, a także podczas różnych akcji, organizowanych na ich rzecz.

Bezdomność to problem w wielu polskich miastach, również w Śląskiem

Obecność osób w kryzysie bezdomności widoczna jest szczególnie w dużych miastach, choć dotyczy ona również mniejszych miejscowości. Parki, skwery oraz miejskie zaułki stały się miejscami, w których przebywają oni najczęściej, ale nie brakuje ich również w pustostanach, gdzie próbują zatrzymać się chociaż na jakiś czas. W okresie jesienno-zimowym, gdy dni są krótkie i chłodne, ludzie bez domu cierpią jeszcze bardziej – pozbawieni ciepła, posiłku oraz nadziei na lepsze jutro. Zgodnie z danymi Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z 2019 roku, w województwie śląskim odnotowano 4 255 bezdomnych, co stanowi ponad dwadzieścia procent ich ogólnej liczby w Polsce. Jak wynika ze statystyk, w naszym regionie najwięcej osób w kryzysie bezdomności stwierdzono w Katowicach, a ponadto także innych większych miastach, takich jak Sosnowiec, Chorzów czy Gliwice.

Bezdomność jest wypadkową wielu różnych czynników

Przyczyn bezdomności jest wiele, a bardzo często są one niezależne od osób, które stają się ofiarami tragicznych zdarzeń czy nagłych sytuacji życiowych, z jakimi nie były one w stanie sobie poradzić. Wypadek, choroba, utrata pracy, a przy tym brak pomocnej dłoni i wsparcia bliskich to nierzadko początek kryzysu, jakiego doświadcza wielu bezdomnych. Niestety, dotykający ich problem ubóstwa oraz wykluczenia społecznego uniemożliwia im znalezienie pracy, co dałoby możliwość polepszenia ich sytuacji. Niektórym osobom udaje się wyjść z bezdomności głównie dzięki ludziom, zaangażowanym w pomoc w ramach prowadzonych przytulisk i ośrodków dla bezdomnych.

Nie każdy jednak ma to szczęście, żeby trafić na odpowiednią pomoc, która nieraz wymaga też bardziej zaangażowanych działań – również tych z udziałem specjalistów. Niestety bywa też, że kryzys bezdomności jest wypadkową życia w nałogu, związanego najczęściej z alkoholizmem lub narkomanią. Do tego bardzo często dochodzą konflikty rodzinne albo przemoc. Warto wobec tego pamiętać, że patrząc na osobę bezdomną widzi się człowieka, który ma za sobą prawdopodobnie trudną oraz skomplikowaną historię. Bez względu na to, zasługuje ona na uwagę i pomoc, bo te mogą stać się początkiem drogi do zmian oraz powrotu do godnego życia.

Wspierać można na wiele sposobów

Każdy może wesprzeć osoby w kryzysie bezdomności – poprzez codzienne gesty, a także podczas różnych akcji, organizowanych na ich rzecz. Samodzielna pomoc ludziom napotkanym na ulicy w niektórych przypadkach ma charakter finansowy, a w innych wiąże się z dostarczeniem im ciepłych posiłków oraz ubrań. Można też pokierować taką osobę do schroniska dla bezdomnych bądź innego zorganizowanego miejsca, w jakim zatrzyma się ona na noc, skorzysta z jadłodajni, pralni, prysznica czy otrzyma czystą odzież.

Istnieje też możliwość wspierania finansowego tego typu placówek, a także organizacji, fundacji i stowarzyszeń, zapewniających pomoc bezdomnym. Służą temu między innymi inicjowane przez nie akcje oraz wydarzenia o charakterze charytatywnym. Oprócz darowizny pieniężnej, ośrodkom tym można dostarczyć także odzież, żywność, środki czystości lub inne potrzebne rzeczy. Do instytucji, pomagających na co dzień osobom w kryzysie bezdomności należą na przykład Dzieło Pomocy Świętego Ojca Pio z siedzibą w Krakowie i placówki Caritas.

Ogromnie ważne byłoby też zaoferowanie osobie bezdomnej zatrudnienia lub pomocy w znalezieniu miejsca pracy. Doradztwo zawodowe, szkolenia czy praktyczne kursy albo warsztaty również mogą okazać się niezwykle przydatne i przyczynić się do skorzystania z nieosiągalnych wcześniej możliwości. W wielu przypadkach potrzebna jest również pomoc medyczna, psychologiczna, a nawet związana z terapią w zakresie uzależnień.

Bez powszechnej postawy otwartości oraz akceptacji wobec osób bez domu pozostają one zdane same na siebie, co może oznaczać brak możliwości poprawy swojej życiowej sytuacji. Istotne zatem są także działania, podejmowane lokalnie na rzecz ludzi w kryzysie bezdomności, uwzględniające nie tylko zbiórki różnego rodzaju rzeczy. Ważne jest również integrowanie ich z mieszkańcami, aby nie czuli się odizolowani od społeczności. To dla nich szansa na nawiązywanie kontaktów i możliwość uczestniczenia w organizowanych dla nich wydarzeniach, szkoleniach oraz warsztatach.

Pomoc osobom bezdomnym w województwie śląskim

W naszym regionie także organizowana jest pomoc osobom w kryzysie bezdomności. Wśród placówek, jakie zajmują się tego typu działaniami są noclegownie, schroniska, jadłodajnie, pralnie i centra pomocy potrzebującym. Znajdują się one w różnych miastach oraz zostały uwzględnione w rejestrze, prowadzonym przez Wydział Rodziny i Polityki Społecznej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach. ZOBACZ: lista miejsc tymczasowego schronienia dla bezdomnych

Pomocy udziela też Caritas Archidiecezji Katowickiej w ramach działań, prowadzonych przy ośrodkach w różnych miejscach w Śląskiem. ZOBACZ: ośrodki Caritas

Aby zgłosić pomoc dla osoby bezdomnej wystarczy skontaktować się z tymi placówkami albo zadzwonić do straży miejskiej na numer telefonu 986. Dostępna jest też bezpłatna, całodobowa wojewódzka infolinia: 987. Można skorzystać również z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, za pośrednictwem której jest możliwość przekazania informacji o osobach bezdomnych, potrzebujących pomocy. Należy wówczas wybrać kategorię zgłoszenia o nazwie „Bezdomność”. Jeśli sytuacja wymaga pilnej interwencji policji, trzeba zgłosić problem na numer alarmowy 112.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera