Czarne Diamenty w Rybniku przyznane już po raz 19. ....

  Czarne Diamenty w Rybniku przyznane już po raz 19. . Nagrodzono 9 firm i instytucji ZDJĘCIA

  Zdjęcie autora materiału

  Szymon Kamczyk

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Czarne Diamenty w Rybniku przyznane już po raz 19. . Nagrodzono 9 firm i instytucji ZDJĘCIA
  1/70
  przejdź do galerii

  ©Szymon Kamczyk / Dziennik Zachodni

  W Teatrze Ziemi Rybnickiej odbyła się 19. gala wręczenia nagród Czarny Diament – wyróżnienia przyznawanego przez Izbę Przemysłowo-Handlową Rybnickiego Okręgu Przemysłowego. Jak podkreśla Andrzej Żylak, prezes IPH, Czarne Diamenty kiedyś służyły promocji firm i samej izby, dzisiaj natomiast potwierdzają najwyższą jakość usług, handlu i produkcji, realizowanych przez przedsiębiorstwa.
  Zobacz galerię

  Czarny Diament już od 19 lat wyróżnia śląskie firmy. Nagroda i sama statuetka nawiązuje oczywiście do Śląska i górnictwa, choć to nie kopalnie są nim honorowane. - Górnictwo w naszym subregionie jest na bardzo stabilnej pozycji. Jeszcze przynajmniej przez 50 lat ma ustabilizowaną sytuację w zakresie wydobycia węgla. Ale chcąc nie chcąc, to górnictwo będzie potrzebowało jednak zaplecza technicznego.
  A tym zapleczem technicznym są właśnie te wszystkie firmy, które w tym roku zostały laureatami Czarnych Diamentów. Oprócz może Prevac czy Marco wszystkie pozostałe firmy produkują na rzecz górnictwa – mówi nam Andrzej Żylak, prezes Izby Przemysłowo-Handlowej Rybnickiego Okręgu Przemysłowego.

  W tym roku kapituła nagrody postanowiła uhonorować dziewięciu laureatów. Pierwszym została firma AZIS Mining Service Sp. z o.o. z Wodzisławia Śląskiego, która zajmuje się produkcją maszyn i urządzeń dla branży górniczej. Drugim laureatem zostało przedsiębiorstwo Ecol Sp. z o.o. z Rybnika. Główną dziedziną działalności Ecolu jest dochodowa realizacja kompleksowego serwisu olejowo-smarowniczego obiektów przemysłowych. Wśród nagrodzonych znalazła się też firma PHU Fokus Aleksander Pawłowski z Warszowic, która zajmuje się sprzedażą materiałów budowlanych - farb, tynków, silikonów, zapraw oraz farb przemysłowych. Czarny Diament 2017 otrzymał też zakład Marco Sp. z o.o. z Gliwic. Firma Marco działa w branży znakowania i automatycznej identyfikacji. Skupia się m.in. na kompleksowej obsłudze zakładów produkcyjnych i usługowych w celu dostarczenia optymalnej metody etykietowania wyrobów. Wyróżniono także przedsiębiorstwo PREVAC Sp. z o.o. z Rogowa, będąca wiodącym na świecie producentem aparatury naukowo-badawczej, wykorzystywanej do badań w warunkach wysokiej i ultrawysokiej próżni. Statuetkę otrzymała też firma PROMET Sp. z o.o. z Rybnika. Zajmuje się ona dostawą wyrobów własnych, maszyn, urządzeń, części i usług przede wszystkim dla przemysłu górniczego i taboru kolejowego.

  Wręczono również trzy specjalne Czarne Diamenty. Otrzymały je śląskie uczelnie, które w tym roku obchodzą swoje jubileusze – Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach, Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach oraz Uniwersytet Śląski w Katowicach.
  Obecnie Czarne Diamenty nie pełnią już roli promocyjnej, a prestiżową, bo potwierdzają jakość firm. - Pamiętam, jak do Raciborza przyjechali Chińczycy i odwiedzili firmę Koltech. Gdy zobaczyli, że ma nagrodę Czarnego Diamentu, nie potrzebowali już żadnych dodatkowych referencji. Zobaczyli tylko, kto był w kapitule. To wystarczyło. Kiedyś zamysłem nagrody było to, by chwalić laureatów. Dziś ta nagroda bardziej służy do weryfikacji wyrobu. Kapituła swoim autorytetem gwarantuje, że laureat rzeczywiście jest firmą, która jest godna tego, by z nią prowadzić interesy – dodaje Andrzej Żylak.


  Zapraszamy do obejrzenia krótkiej relacji filmowej z gali wręczenia Czarnych Diamentów A.D. 2017


  POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

  Zobaczcie niezwykłe stylizacje uczestników MAYDAY 2017 - ZDJĘCIA  Disco Attack 2017. Spodek szalał na Zenku Martyniuku, zespołach Boys i Weekend - ZDJĘCIA

  Czy dostałbyś się do policji? PRAWDZIWE PYTANIA TESTU MULTISELECT  Znasz język śląski? Przetłumacz te zdania QUIZ JĘZYKOWY II
  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Wideo