Ważne
  Reforma edukacji: Co zamiast gimnazjów? Zobaczcie nową mapę...

  Reforma edukacji: Co zamiast gimnazjów? Zobaczcie nową mapę edukacyjną regionu

  Katarzyna Domagała-Szymonek

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Sprawdź nowa sieć szkół w Twoim mieście: które do likwidacji, które do połączenia?KLIKNIJ W KOLEJNY SLAJD >>>
  1/16
  przejdź do galerii

  Sprawdź nowa sieć szkół w Twoim mieście: które do likwidacji, które do połączenia?

  KLIKNIJ W KOLEJNY SLAJD >>>

  Niemal wszystkie samorządy w Kuratorium Oświaty złożyły już projekty uchwał nowych sieci szkół. To nie oznacza, że wejście w życie zmian będzie bezproblemowe. Już dwie gminy skierowały skargę do sądu. Kolejne nieoficjalnie przyznają, że zastanawiają się, czy tego nie zrobić. Tak wygląda reforma edukacji. Zobacz, jak będzie wyglądała sieć szkół po reformie edukacji w Twoim mieście ZOBACZ SLAJDY W GALERII ZDJĘCIOWEJ
  Przed samorządami ostatnie dni na podjęcie ostatecznych uchwał w sprawie dostosowania sieci szkół do zmian w oświacie. Muszą zdążyć przed końcem marca. Nim to zrobią, najpierw mają przyjąć projekt uchwał, który zaopiniuje Kuratorium Oświaty w Katowicach (ich opinia jest wiążąca), a także związki zawodowe (ich opinia nie ma wpływu na zmiany w uchwale). Źle nie jest - tak pomyślimy patrząc na liczby obrazujące tempo prac. Jednak już wiadomo, że bez spięć się nie obędzie.

  Do kuratorium w sumie powinny wpłynąć 203 uchwały. Z najnowszych danych (czwartek, godz. 12) wynika, że jest ich już 200. Z przesłaniem nadal zwlekają w Milówce, Dębowcu i Koszarawie (ta ostatnia podjęła uchwałę wczoraj).

  - Samorządy bardzo sprawnie poradziły sobie z uchwałami intencyjnymi dotyczącymi sieci szkół - komentuje Anna Kij z Kuratorium Oświaty w Katowicach, koordynator ds. wdrażania reformy edukacji w Śląskiem.

  NOWA SIEĆ SZKÓŁ W MIASTACH PO REFORMIE EDUKACJI


  Kliknij w galerię zdjęciową i sprawdź Twoje miasta
  Zobacz galerię

  I jak wylicza, do tej pory śląska kurator oświaty wydała 94 opinie, co stanowi blisko 50 proc. 45 z nich jest pozytywnych. To uchwały, które nie wymagają żadnych poprawek. 49 to decyzje pozytywne warunkowe. To oznacza, że miasto musi wprowadzić w życie wskazówki i zalecenia, jakie podało kuratorium. Bez tego opinia zmieni się na negatywną. Najczęstsze wytyczne dotyczą m.in.: usunięcia z treści uchwał zapisów niezgodnych z prawem czy przekształcenia gimnazjum w szkołę podstawową zamiast - jak zamierza organ prowadzący - pozostawienia gimnazjum do wygaszenia kształcenia czy też włączenia. Do tej pory kuratorium nie wydało ani jednej negatywnej opinii.

  SAMORZĄDY WALCZĄ Z KURATORIUM


  - W niemal wszystkich przypadkach zalecenia zmian są przyjmowane ze zrozumieniem - komentuje Kij. Zauważa też, że w sprawnej pracy z pewnością pomógł fakt, że w dziewięćdziesięciu procentach gmin koncepcje planów sieci szkół były przez organy prowadzące konsultowane z kuratorium oświaty, czasami po kilka razy.

  Mimo to tak łatwo nie będzie. Już trzy pierwsze gminy - Żarki, Dąbrowa Górnicza i Sosnowiec - zdecydowały się złożyć do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego skargę na decyzję śląskiej kurator oświaty. Ich włodarze zarzucają Urszuli Bauer, śląskiej kurator oświaty, przekroczenie kompetencji zawodowych. Kolejne, w których kuratorium również wskazało inne rozwiązania niż te przyjęte przez radnych, po cichu przyznają, że również rozważają taki krok.

  CZYTAJCIE TEŻ:
  Dąbrowa Górnicza mówi „nie" reformie edukacji i idzie do sądu!
  Gmina Żarki kontra kuratorium
  Sosnowiec przeciw reformie edukacji i skarży Kuratorium Oświaty\

  CZYTAJCIE DALEJ NA NASTĘPNEJ STRONIE
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (5)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   mama dzieci, które dopiero rozpoczęły/ rozpoczną naukę w szkole

   mama (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 3

   Powrót do 8 letniej Szkoły Podstawowej itd... Uważam za bardzo dobrą zmianę, kiedyś tak było i było dobrze uczniowie nie byli tak rozchwiani emocjonalnie i była zdecydowanie bardziej skupiana uwaga...rozwiń całość

   Powrót do 8 letniej Szkoły Podstawowej itd... Uważam za bardzo dobrą zmianę, kiedyś tak było i było dobrze uczniowie nie byli tak rozchwiani emocjonalnie i była zdecydowanie bardziej skupiana uwaga na uczniach i jego potrzebach.
   No ale oczywiście jeśli zmiany dokonuje PIS to trzeba być przeciwko nawet kosztem dzieci!!!
   Ludzie opamiętania Wam Życzę!!!
   Osobiście jestem za zmianą i mam nadzieję, że ludzie którym zależy na swoich dzieciach również poprą reformę. Dziwnym jest fakt, że najwięcej protestujących przeciw reformie są to osoby bezdzietne lub osoby, których dzieci ta zmiana nie będzie dotyczyć, no ale niepotrzebny szum muszą robić nieważne czyim kosztem byleby Przeciwko PIS- owi. Żałosne ale prawdziwe zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   mówie jak jest

   prawdziwypatriota (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 6

   W końcu mamy polski rząd i rozwiązuje największe problemy!!! Likwidacja gimnazjum to wspaniały pomysł!! Do boju pani premier, do boju panie prezesie!!


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Do boju!

   PIS jest wielki jak CCCP (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 4

   Ale najpierw nauczcie się języka polskiego, ruskie przybłędy!


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Polski rzad

   Buba (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4

   To nie jest polski rząd tylko zydowski


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ruina

   margot (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

   To ruina polskiej szkoły.Strach pomyśleć ,jak Zalewska musi być sfrustrowana jak boi się Kaczalnika,zrobi wszystko dla mamony.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama