Ważne
  Diecezja bielsko-żywiecka: Będą wybory do rad...

  Diecezja bielsko-żywiecka: Będą wybory do rad duszpasterskich

  Łukasz Klimaniec

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Ks. Jacek Gracz uważa, że powołowane rady bardzo pomogą proboszczom w zarządzaniu parafiami

  Ks. Jacek Gracz uważa, że powołowane rady bardzo pomogą proboszczom w zarządzaniu parafiami

  W parafiach diecezji bielsko-żywieckiej będą wybory do rad duszpasterskich. To efekt zarządzenia biskupa Romana Pindla
  Ks. Jacek Gracz uważa, że powołowane rady bardzo pomogą proboszczom w zarządzaniu parafiami

  Ks. Jacek Gracz uważa, że powołowane rady bardzo pomogą proboszczom w zarządzaniu parafiami

  Do końca marca w parafiach diecezji bielsko-żywieckiej, decyzją bpa Romana Pindla, proboszczowie muszą powołać rady ekonomiczną oraz duszpasterską. Skład tej pierwszej ustali proboszcz. Ale połowę składu rady duszpasterskiej wybiorą już sami parafianie głosując na zgłoszonych wcześniej kandydatów.

  - W naszej diecezji nie było żadnego aktu prawnego wydanego przez biskupa, który regulowałby działalność rad duszpasterskich i ekonomicznych - wyjaśnia ks. Jacek Pędziwiatr, rzecznik Kurii diecezjalnej diecezji bielsko-żywieckiej.

  Do tej pory w parafiach działały rady ekonomiczne i duszpasterskie, które funkcjonowały według zasad czy to archidiecezji krakowskiej, czy diecezji katowickiej, z których części powstała diecezja bielsko-ży-wiecka.

  - Były parafie, w których istniały jeszcze komitety budowy kościoła czy inne gremia doradzające proboszczowi w różnym zakresie. Zdarzało się, że to samo gremium radziło i w sprawach duszpasterskich, i w sprawach ekonomicznych. Nie było wyraźnego rozdziału, jakiego wymaga od proboszczów kodeks prawa kanonicznego - dodaje ks. Pędziwiatr.

  Decyzją bpa Pindla istniejące dotąd rady, komitety i inne gremia w parafiach zostały rozwiązanie. W ich miejsce będą powołane nowe rady działające z ustalonym dla nich statutem. Obie mają charakter doradczy.

  Rada ekonomiczna ma doradzać w zarządzaniu dobrami parafialnymi - nieruchomościami, ruchomościami, finansami oraz prawami majątkowymi. Jej członkami nie mogą być krewni i powinowaci proboszcza, ani także osoby świadczące na jakiejkolwiek podstawie pracę lub wykonujący odpłatne usługi na rzecz parafii lub proboszcza - niezależnie od tego, czy zostali zatrudnieni przez parafię lub osobiście przez proboszcza. Ale jako znawcy tematów branżowych mogą być powołani na ekspertów.

  Ks. Jacek Gracz, proboszcz parafii św. Marii Magdaleny w Cieszynie, gdzie trwa powoływanie rad, przyznaje, że są sugestie, by w radzie ekonomicznej znalazł się prawnik, osoba doświadczona w prowadzeniu firmy oraz mająca doświadczenie w sprawach budowlanych lub konserwacji zabytków.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nie

   zapomnijcie (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   o kandydaturze ( p)osła pięcie to taki mondry i prawy sługa panującego drabinowego, bo jak nie to wam pozamyka te silosy

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama