Ważne
  Muzeum ziół w Brennej: To będzie nowa atrakcja dla turystów

  Muzeum ziół w Brennej: To będzie nowa atrakcja dla turystów

  Jacek Drost

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Tak będzie wyglądał budynek po gruntownej modernizacji. Będzie można w nim zobaczyć zioła rosnące w naszym regionie
  1/3
  przejdź do galerii

  Tak będzie wyglądał budynek po gruntownej modernizacji. Będzie można w nim zobaczyć zioła rosnące w naszym regionie

  Na Śląsku Cieszyńskim pojawi się kolejna atrakcja dla mieszkańców i turystów. W budynku Starego Kina przy ul. Wyzwolenia w Brennej powstanie ekspozycja z ziołami rosnącymi w Beskidach.
  Przytulia to takie zioło, które ludzie kiedyś nosili przy sobie, żeby odpędzić złe moce - mówi Katarzyna Macura, dyrektor Ośrodka Promocji, Kultury i Sportu Gminy Brenna.

  Taką właśnie nazwę będzie nosił Beskidzki Dom Zielin, który powstanie w niezagospodarowanym i wymagającym remontu blisko stuletnim budynku tzw. Starego Kina przy ul. Wyzwolenia 77 w Brennej. Niebawem przejdzie on gruntowną modernizację, dzięki czemu zmieni się nie do poznania.
  Modernizacja zostanie przeprowadzona w ramach unijnego polsko-czeskiego projektu „Beskid Śląski - wspólne dziedzictwo”. Po m.in. enklawie starego budownictwa drewnianego w Wiśle czy drewnianej Chacie Kawuloka w Istebnej będzie to kolejna atrakcja dla mieszkańców i turystów.

  Budynek z przeszłością

  Budynek przy ul. Wyzwolenia 77 w przeszłości nosił już różne nazwy, pełnił różne funkcje, bo i też stoi za nim kawał historii. Został oddany do użytku w 1923 r. jako prawdopodobnie pierwszy Dom Kultury na Śląsku Cieszyńskim.

  Powstał z inicjatywy grupki osób, które chciały rozwijać siebie i swoją miejscowość na wzór prężnie już wówczas rozwijających się Wisły czy Ustronia. Ks. Wiktor Kubaczka zainicjował powstanie Stowarzyszenia Młodzieży Katolickiej, którego członkowie najpierw spotykali się w jednym z domów, a później postanowili wybudować własny dom. Niewielu wierzyło, że pomysł uda się zrealizować, bo na świecie panował kryzys gospodarczy. „Po dwuletnich wysiłkach 19 sierpnia 1923 r. stanął wreszcie okazały, choć drewniany gmach: Dom Katolicko-Ludowy (...) Dom ten wkrótce stał się ośrodkiem życia publicznego w gminie (...)” - donosiła w listopadzie 1926 r. „Gwiazdka Cieszyńska”. W czasie II wojny światowej w budynku nie prowadzono działalności publicznej.

  Po zakończeniu działań wojennych został przejęty przez władzę ludową i wykorzystany jako sala kinowa (do tej pory wielu brenniaków mówi o tym budynku Stare Kino). W 1995 r. stał się własnością diecezji bielsko-żywieckiej, która przekazała go miejscowej parafii, a przez ostatnie lata był dzierżawiony przez gminę. W jednym z pomieszczeń mieściła się Izba Regionalna, miał tutaj siedzibę Gminny Ośrodek Kultury.

  Pierwszy dzień Nowego Roku z GOPR

  Dzieci śpiewają kolędy. Kliknij i posłuchaj
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama