Bielscy komandosi polecieli Globemasterem do Turcji...

  Bielscy komandosi polecieli Globemasterem do Turcji [ZDJĘCIA]

  Zdjęcie autora materiału

  Łukasz Klimaniec

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Bielscy komandosi polecieli Globemasterem do Turcji [ZDJĘCIA]
  1/12
  przejdź do galerii

  ©Fot. Bartosz Bera

  Spadochroniarze 6 Brygady Powietrznodesantowej rozpoczęli udział w ćwiczeniu EFEZ-16. Do Turcji polecieli wraz z całym sprzętem samolotem C-17 Globemaster. Polskę reprezentują żołnierze z Bielska-Białej.
  Jak poinformował kpt. Marcin Gil, oficer prasowy 6 Brygady Powietrznodesantowej, w tureckim ćwiczeniu udział wenie około 8 tysięcy żołnierzy z Arabii Saudyjskiej, Azerbejdżanu, Kataru, Niemiec, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Turcji.

  - Polskę reprezentuje ponad 50 zwiadowców i artylerzystów z 18 batalionu powietrznodesantowego z Bielska-Białej. Szkolenie rozpoczęło się 7 maja i potrwa 4 czerwca - informuje kpt. Marcin Gil.

  Najpierw do Izmiru, w okolicach którego rozgrywane jest ćwiczenie, poleciało dwóch oficerów aby uczestniczyć w treningu sztabowym. Pozostali żołnierze rozpoczęli przerzut do Azji 14 maja.

  - Polecieli wyposażeni w całe niezbędne wyposażenie czyli broń, moździerze, amunicję i osiem pojazdów HMMWV. Aby sprawnie przewieźć ten ładunek do Turcji do Krakowa przyleciał należący do programu SAC samolot C-17 Globemaster, na co dzień stacjonujący w węgierskiej bazie Papa - wyjaśnia kpt. Marcin Gil.

  Dodaje, że Strategic Airlift Capability (SAC) to wspólne przedsięwzięcie dwunastu państw polegające na współużytkowaniu trzech ciężkich samolotów transportowych C-17 Globmaster III. Dziesięć z nich czyli Bułgaria, Estonia, Holandia, Litwa, Norwegia, Polska, Rumunia, Słowenia, Węgry i Stany Zjednoczone należy do NATO. Pozostałe dwa to Finlandia i Szwecja. Obsługa bazy oraz załogi samolotów pochodzą z krajów-członków programu.

  Zaraz po przylocie samolotu na lotnisko w Balicach rozpoczął się załadunek sprzętu. Jako pierwsze na pokład Globemastera zaczęły wjeżdżać pojazdy HMMWV zarówno w wersji bojowej jak i transportowej. Okazało się to niełatwym zadaniem.

  - To najbardziej precyzyjne zadanie jakie dotąd wykonywałem. Potrzebna jest tu duża dokładność bo odległość pomiędzy samochodami wynosi tylko jakieś pięć centymetrów. Trudniej było tylko w górach w Afganistanie – podsumował swoją pracę jeden z kierowców z kompanii moździerzy.

  Kpt. Marcin Gil podkreśla, że pojazdy zostały załadowane bez większych problemów dzięki zespołowej pracy loadmasterów, czyli ludzi odpowiedzialnych za załadunek samolotów oraz sprawności kierowców.

  - Kompania moździerzy jest w 6BPD tzw. pododdziałem typu ciężkiego przeznaczonego do działania jako rzut lądujący. Oznacza to, że w czasie operacji powietrznodesantowej ładuje ona swój sprzęt na samoloty i jest na ich pokładach dostarczana do rejonu działania, na opanowane wcześniej lotnisko. Przerzut na ćwiczenie EFEZ-16 był znakomitą okazją do przećwiczenia tego sposobu działania - podkreśla oficer prasowy 6 Brygady.

  Po załadunku pojazdów na pokład samolotu trafiła także paleta z pozostałym wyposażeniem a następnego dnia dołączyli żołnierze. Tak załadowany Globemaster wystartował do Turcji. Po przylocie do Turcji żołnierze rozpoczną praktyczny udział w ćwiczeniu zgodnie z zaplanowanym scenariuszem. Będą wykonywać między innymi strzelania z broni strzeleckiej i moździerzy kal. 98 mm, wykonywać zadania taktyczne w operacji wymuszania pokoju podczas operacji sojuszniczej a także będą się desantować ze śmigłowców i okrętów desantowych.

  *WNIOSKI I DOKUMENTY na 500 zł na dziecko w ramach Programu Rodzina 500 PLUS
  *Matura 2016: Jak pisać, żeby zdać ARKUSZE + ODPOWIEDZI + TESTY
  *Nowy abonament RTV, czyli opłata audiowizualna z rachunkiem za prąd ZASADY, KWOTY, ZWOLNIENIA!
  * Kara za gwałt zbiorowy w Pietrzykowicach za niska! Jest apelacja
  *Pomnik powstań śląskich zapłonął na czerwono ZDJĘCIA + WIDEO
  *Najlepsze prezenty na Komunię 2016: Dziecko będzie zachwycone

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Prośba do autora

   6BPD (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Tylko proszę już nas nie nazywać komandosami. Komandosi to żołnierze zupełnie innej jednostki Wojska Polskiego. Dziękujemy. :-)

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama