Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bielszczanie kupili sobie... windę do nieba [ZDJĘCIA]

Łukasz Klimaniec
Łukasz Klimaniec
Wyciągarka szybowcowa w Bielsku-Białej
Wyciągarka szybowcowa w Bielsku-Białej Łukasz Klimaniec
Nowoczesna wyciągarka szybowcowa trafiła do Aeroklubu Bielsko-Bialskiego. Jej zakup był możliwy dzięki głosom mieszkańców Bielska-Białej na projekt „Windą do nieba” złożony w budżecie obywatelskim 2016.

Zgodnie z założeniami projektu „Windą do nieba”, wyciągarka posłuży przede wszystkim do szkolenia szybowcowego bielskiej młodzieży. Pierwsze testy rozpoczęły się w czwartek. W piątek trwają kolejne.

- To tak, jakbyśmy pozyskali mercedesa – mówi o nowej wyciągarce szybowcowej Antoni Kufel, dyrektor Aeroklubu Bielsko-Bialskiego. - Lataliśmy trochę już w czwartek i jesteśmy pod wrażeniem. Osiągi są zdecydowanie lepsze, a sam ciąg płynny i łagodny, bez szarpania. Nie ma też takich obciążeń konstrukcyjnych, jakie były przy starych wyciągarkach – zachwala.

Nowoczesna wyciągarka zmniejszy konieczność używania samolotu holowniczego, dzięki czemu wokół lotniska będzie ciszej. A to odczują zwłaszcza mieszkańcy sąsiadujący z płytą lotniska. Dyrektor Aeroklubu przyznaje, że wyciągarka stoi w jednym miejscu, a pracę jej silnika można porównać do odgłosów autobusu jadącego po mieście. Aeroklub ma w planie przedłużenie fragmentu trawiastego pasta startowego na wschód (to efekt wymiany terenów w związku z budową przez miasto pętli rowerowej wokół lotniska). Takie rozwiązanie pozwoli ograniczyć hałas związany z użytkowaniem samolotu holującego szybowce.

Zakup wyciągarki obniży także koszty latania szybowcem. Według dyrektora bielskiego Aeroklubu będą one nawet pięciokrotnie mniejsze w porównaniu do tych, jakie trzeba było ponieść na latania z samolotem holującym.
- Czekaliśmy długo na takie urządzenie i jesteśmy bardzo wdzięczni mieszkańcom, którzy poparli ten projekt w budżecie obywatelskim. Bez tego nie mieliśmy szans na zakupić takiego urządzenia – podkreśla Antoni Kufel.

Co ciekawe, wśród projektów budżetu obywatelskiego Bielska-Białej na 2017 jest propozycja zakupu szybowca służącego do szkolenia młodzieży. Maszyna będzie też dostosowana dla osób niepełnosprawnych, które będą mogły skorzystać z możliwości poznania sportu szybowcowego. Projekt „Szybowcem po Niebie" zakłada nowoczesnego uniwersalnego dwuosobowego szybowca, takiego jak na przykład produkowany w Bielsku-Białej SZD-54 PERKOZ, a zaprojektowanego przez konstruktorów wywodzących się ze słynnych Szybowcowych Zakładów Doświadczalnych. To szybowiec, który idealnie wpisuje się do szkolenia podstawowego i zaawansowanego, pierwszych samodzielnych lotów, nauki termiki, przelotów, lotów rekreacyjnych (w tym dla osób niepełnosprawnych) oraz wyczynowych, nauki i treningu w akrobacji wyższej/ wyczynowej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!