Bielszczanie kupili sobie... windę do nieba [ZDJĘCIA]

  Bielszczanie kupili sobie... windę do nieba [ZDJĘCIA]

  Zdjęcie autora materiału

  Łukasz Klimaniec

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Wyciągarka szybowcowa w Bielsku-Białej
  1/13
  przejdź do galerii

  Wyciągarka szybowcowa w Bielsku-Białej ©Łukasz Klimaniec

  Nowoczesna wyciągarka szybowcowa trafiła do Aeroklubu Bielsko-Bialskiego. Jej zakup był możliwy dzięki głosom mieszkańców Bielska-Białej na projekt „Windą do nieba” złożony w budżecie obywatelskim 2016.
  Zgodnie z założeniami projektu „Windą do nieba”, wyciągarka posłuży przede wszystkim do szkolenia szybowcowego bielskiej młodzieży. Pierwsze testy rozpoczęły się w czwartek. W piątek trwają kolejne.

  - To tak, jakbyśmy pozyskali mercedesa – mówi o nowej wyciągarce szybowcowej Antoni Kufel, dyrektor Aeroklubu Bielsko-Bialskiego. - Lataliśmy trochę już w czwartek i jesteśmy pod wrażeniem. Osiągi są zdecydowanie lepsze, a sam ciąg płynny i łagodny, bez szarpania. Nie ma też takich obciążeń konstrukcyjnych, jakie były przy starych wyciągarkach – zachwala.

  Nowoczesna wyciągarka zmniejszy konieczność używania samolotu holowniczego, dzięki czemu wokół lotniska będzie ciszej. A to odczują zwłaszcza mieszkańcy sąsiadujący z płytą lotniska. Dyrektor Aeroklubu przyznaje, że wyciągarka stoi w jednym miejscu, a pracę jej silnika można porównać do odgłosów autobusu jadącego po mieście. Aeroklub ma w planie przedłużenie fragmentu trawiastego pasta startowego na wschód (to efekt wymiany terenów w związku z budową przez miasto pętli rowerowej wokół lotniska). Takie rozwiązanie pozwoli ograniczyć hałas związany z użytkowaniem samolotu holującego szybowce.

  Zakup wyciągarki obniży także koszty latania szybowcem. Według dyrektora bielskiego Aeroklubu będą one nawet pięciokrotnie mniejsze w porównaniu do tych, jakie trzeba było ponieść na latania z samolotem holującym.
  - Czekaliśmy długo na takie urządzenie i jesteśmy bardzo wdzięczni mieszkańcom, którzy poparli ten projekt w budżecie obywatelskim. Bez tego nie mieliśmy szans na zakupić takiego urządzenia – podkreśla Antoni Kufel.

  Co ciekawe, wśród projektów budżetu obywatelskiego Bielska-Białej na 2017 jest propozycja zakupu szybowca służącego do szkolenia młodzieży. Maszyna będzie też dostosowana dla osób niepełnosprawnych, które będą mogły skorzystać z możliwości poznania sportu szybowcowego. Projekt „Szybowcem po Niebie" zakłada nowoczesnego uniwersalnego dwuosobowego szybowca, takiego jak na przykład produkowany w Bielsku-Białej SZD-54 PERKOZ, a zaprojektowanego przez konstruktorów wywodzących się ze słynnych Szybowcowych Zakładów Doświadczalnych. To szybowiec, który idealnie wpisuje się do szkolenia podstawowego i zaawansowanego, pierwszych samodzielnych lotów, nauki termiki, przelotów, lotów rekreacyjnych (w tym dla osób niepełnosprawnych) oraz wyczynowych, nauki i treningu w akrobacji wyższej/ wyczynowej.

  *Przejmująca historia Macieja Cieśli. To o nim mówił papież Franciszek
  *Ale burza! Samochody zatopione przy M1 w Czeladzi ZDJĘCIA + WIDEO
  *Tylko szaleniec mógłby się rzucić na tego policjanta ZOBACZCIE ZDJĘCIA
  *Sprawdzony i prosty przepis na leczo SPRÓBUJ I SIĘ PRZEKONAJ
  *Najlepsze baseny w województwie śląskim [TOP 10 BASENÓW]
  *W pełni wyposażone mieszkanie w centrum Katowic może być Twoje! Dołącz do graczy loterii "Dziennika Zachodniego"

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama