Rozpoczynają się Ewangelickie Dni Kościoła. Potrwają do...

  Rozpoczynają się Ewangelickie Dni Kościoła. Potrwają do niedzieli [PROGRAM]

  JAK

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Rozpoczynają się Ewangelickie Dni Kościoła. Potrwają do niedzieli [PROGRAM]

  ©www.luteranie.pl

  Od czwartku Bożego Ciała do najbliższej niedzieli trwają Ewangelickie Dni Kościoła. Odbywają się kolejno w Ustroniu, Wiśle, Cieszynie i Czeskim Cieszynie oraz Bielsku-Białej. Uczestniczą w nich ewangelicy świeccy i duchowni z całej Polski oraz zza granicy.
  Rozpoczynają się Ewangelickie Dni Kościoła. Potrwają do niedzieli [PROGRAM]

  ©www.luteranie.pl

  Ich celem jest - jak podkreślają organizatorzy - „wzmocnienie wspólnoty - przede wszystkim między luteranami z różnych regionów kraju - ale również z partnerskimi Kościołami i organizacjami. Chcemy świętować jubileusz 500 lat Reformacji w gronie jak największej liczby członków Kościołów ewangelickich, ale także z naszymi przyjaciółmi, znajomymi, sąsiadami. Będzie to okazja do prezentacji różnorodności i tożsamości Kościoła luterańskiego w Polsce jako żywego Kościoła z europejskimi korzeniami” - podkreślają organizatorzy EDK, które odbywają się kolejno w Ustroniu, Wiśle, Cieszynie i Czeskim Cieszynie oraz Bielsku-Białej. Uczestniczą w nich ewangelicy świeccy i duchowni z całej Polski oraz zza granicy.

  Ewangelickie Dni Kościoła rozpoczną się dzisiaj przed południem na stoku ustrońskiej Równicy nabożeństwem w leśnym kościele, podczas którego kazanie wygłosi arcybiskup Finlandii Kari Makinen.

  W programie EDK przewidziano nabożeństwa, spotkania, prelekcje, dyskusje, warsztaty, koncerty, wystawy, przedstawienia, a także tematyczne fora i centra, m.in. kobiet, duszpasterstwa, młodzieży, Biblii oraz odrębny program dla dzieci.

  W ramach „FORUM ekumenia i świat” w dyskusji na temat „Meandrów ekumenii po 500 latach Reformacji” udział wezmą: bp Jerzy Samiec - prezes Polskiej Rady Ekumenicznej (PRE) i zwierzchnik polskich luteran, bp Krzysztof Nit-kiewicz - przewodniczący Rady ds. Ekumenizmu Konferencji Episkopatu Kościoła Rzymskokatolickiego i zarazem Zespołu ds. Kontaktów z PRE, prof. Karol Karski - historyk ekumenizmu z Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej, ks. prof. Józef Budniak - referent ds. ekumenizmu rzymskokatolickiej diecezji bielsko-żywieckiej. Dyskusja odbędzie się w piątek, 16 czerwca, o godz. 11.00 w Cieszynie. Prowadzenie: ks. Grzegorz Giemza, dyrektor Polskiej Rady Ekumenicznej.

  Co jeszcze? W piątek w Cieszynie i Czeskim Cieszynie zaplanowano jeszcze: studia biblijne (10.00-10.45), wykłady, dyskusje, spotkania, wycieczki, warsztaty, teatr (11.00-13.00), targi możliwości na Rynku oraz w Szkole Podstawowej Towarzystwa Ewangelickiego (11.30-17.00), wykłady, dyskusje, warsztaty, teatr (15.00-16.30), koncerty na Rynku (17.00-21.00) zespołów CME, Mate.O, TGD oraz Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” w kościele Jezusowym.

  W sobotę w Bielsku-Białej studium biblijne (10.00-10.45), wykłady, dyskusje, warsztaty, wystawy - Bielski Syjon, pl. Marcina Lutra (11.00-13.00 ), nabożeństwo w hali pod Dębowcem, zaśpiewa Wielki Chór Reformacyjny (15.00-16.30), a potem koncert „To co najważniejsze” w wykonaniu Orkiestry Kameralnej Silesian Art Collective wraz z solistami (16.30-18.00), a na zakończenie - spotkania w parafiach.

  Z kolei w niedzielę zaplanowano nabożeństwa z udziałem gości (8.00-11.30), spotkania w parafiach oraz pikniki parafialne (12.00).

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama