Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

CSRG w Bytomiu nagrodzona za nową łączność ratowniczą [ZDJĘCIA]

Iwona Makarska
2RHP Ruda Śląska / arc.
Ponad 2 tysiące metrów ma zbudowana łączność ratownicza bezprzewodowa w wyrobiskach podziemnych CSRG w Bytomiu. Przez ostatnie dwa miesiące odbywały się ostatnie badania nad nią. Centralna Stacja Ratownictwa Górniczego za prace nad łącznością została nagrodzona w konkursie „Górniczy Sukces Roku 2016” w kategorii „innowacyjność”.

Najpierw był projekt, później konstruowanie elementów, ich testowanie, i wdrażanie całego nowego systemu bezprzewodowej łączności ratowniczej o roboczej nazwie RESYS. Efekt? Niezawodne połączenie pomiędzy: kierownikiem akcji na powierzchni kopalni i podziemną bazą ratowniczą; bazą ratowniczą, a członkami zastępów w trakcie dojścia z bazy do miejsca prowadzenia akcji, w trakcie prowadzenia tam prac, podczas powrotu do bazy, a także pomiędzy samymi członkami pracującego zastępu.

W pracach nad systemem wzięła udział m.in. Centralna Stacja Ratownictwa Górniczego w Bytomiu, która została laureatem konkursu „Górniczy Sukces Roku 2016” w kategorii „innowacyjność”. Nagroda została wręczona w trakcie uroczystej gali, która odbyła się 12 stycznia w Filharmonii Śląskiej.

- Na etapie projektowania poszczególnych elementów, jakimi były komunikatory osobiste ratowników i repeatery (przekaźniki radiowe) pracownicy CSRG uczestniczyli w próbach prowadzonych pod ziemią w Zabytkowej Kopalni Guido w Zabrzu - wyjaśnia mgr inż. Janusz Śliwa, główny specjalista ds. ratownictwa CSRG, kierownik części projektu RESYS.

- Później, gdy sprzęt został przetestowany wstępnie przez Instytut Łączności w Warszawie, a pod kątem bezpieczeństwa przez Główny Instytut Górnictwa, CSRG przystąpiła do stymulacji działań pozorowanych akcji ratowniczych w wyrobiskach ćwiczebnych w Bytomiu, Kopalni Zabytkowej Guido, a finalnie w czynnym zakładzie górniczym, jakim była KWK Krupiński w Suszcu - dodaje.

System RESYS do łączności pomiędzy bazą i zastępem oraz wewnątrz zastępu działa przy użyciu fal radiowych. Jakie są tego korzyści dla ratownictwa? Zapytaliśmy o to mgr inż. Piotra Golicza, zastępcę kierownika Działu Ratownictwa ds. Badania i Opiniowania Sprzętu. - To podniesienie tempa samej akcji i ułatwienie usuwania ewentualnych przerw w łączności. System wzorowany na telefonii komórkowej GSM, pozwala też np. na monitoring czynności życiowych ratowników i daje informację o ich położeniu - mówi.

Przypomnijmy, że projekt przygotowywało konsorcjum, w skład którego wchodziły m.in. instytucje naukowe. Liderem projektu była Akademia Górniczo-Hutnicza, a całością prac kierował profesor Tadeusz Uhl z Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Robotyki AGH. Zrealizowała je w listopadzie 2015 roku firma 2rhp z Rudy Śląskiej.

Jak sygnalizował szef CSRG dr inż. Piotr Buchwald, takie innowacyjne rozwiązania, których badania zostały zakończone i zaprezentowane w ciągu ostatnich dwóch miesięcy, są potwierdzeniem poważnego podejścia do ratownictwa górniczego, opartego o najwyższe elementy bezpieczeństwa.

Spadli do szybu windowego z wysokości 35 metrów - cudem przeżyli. Wypadek w Polkowicach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo