Ważne
  Chorzów: W sobotę XV edycja Portu Poetyckiego. Ponad 80...

  Chorzów: W sobotę XV edycja Portu Poetyckiego. Ponad 80 poetów przyjedzie do Chorzowa

  KAG

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  W sobotę już XV edycja Portu Poetyckiego w Chorzowie

  W sobotę już XV edycja Portu Poetyckiego w Chorzowie ©Michał Dudek

  W najbliższą sobotę (3.06) do Chorzowa przyjadą poeci z całej Polski. W mieście już po raz piętnasty odbędzie się Port Poetycki, jedna z największych imprez literackich na Śląsku.
  W sobotę już XV edycja Portu Poetyckiego w Chorzowie

  W sobotę już XV edycja Portu Poetyckiego w Chorzowie ©Michał Dudek

  Już w sobotę Chorzów na jeden dzień zamieni się w stolicę polskiej poezji. Organizowana od 9 lat impreza literacka w tym roku przyciągnie ponad 80 poetów. Będą nie tylko spotkania z autorami ale także: koncert piosenek Agnieszki Osieckiej w wykonaniu Joanny Trzepiecińskiej, warsztaty poetyckie i plastyczne oraz wernisaże.

  - Z roku na rok Port Poetycki staje się coraz większy i bardziej rozbudowany. Z kameralnego wydarzenia literackiego, staliśmy się imprezą, która przyciąga poetów i artystów z Polski i zagranicy.
  Nie inaczej jest także w tym roku. Jedne z najciekawszych głosów w polskiej poezji udało nam się znów zgromadzić na jednej scenie – mówi Barbara Janas-Dudek, organizatorka Portu Poetyckiego. – Piętnasta edycja portu pod wieloma względami jest rekordowa. Udało nam się w tym roku zaprosić zarówno uznanych poetów, z licznymi publikacjami w kraju i zagranicą, jak również młodych twórców, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z literatura. Tak różnorodne głosy doskonale pokazują, jak ciekawa i zróżnicowana jest dziś polska poezja – przekonuje Janas-Dudek.

  Tegoroczna impreza zostanie podzielona na kilka części. Od godz. 11 w Magazynie Ciekłego Powietrza w Chorzowie trwać będą warsztaty poetyckie prowadzone przez Biankę Rolando, pisarkę i poetkę. W tym samym czasie w Klubie Muzycznym Tlenownia odbędą się warsztaty plastyczne z Barbarą Trzybulską, artystką-ceramikiem, której prace wystawiane były m.in. w Chinach, Niemczech, Korei Południowej i we Francji.

  Na godz. 16, również w Magazynie Ciekłego Powietrza, zaplanowano z kolei główne atrakcje Portu. Rozpocznie je spotkanie autorskie z gośćmi głównymi wydarzenia. W tym roku są to: Bianka Rolando, poetka, prozaiczka i artystka sztuk wizualnych, autorka m.in. zbiorów wierszy „Pascha”, „Łęgi”, Bogdan Prejs, poeta, autor m.in. tomów „esemes do ludożerców”, „ce ha” oraz „biernik”, Anna Maria Wierzchucka , poetka, autorka tomu „Włókien pełna”, a także Tomasz Pietrzak, poeta, autor nominowanych do Nagrody Literackiej Nike zbiorów „Rekordy”, Umlauty”, a także najnowszego „Pospół”. Spotkanie poprowadzi Jacek Dudek, poeta i organizator Portu.

  W ramach „magazynu wierszy” swoje teksty zaprezentuje aż 29 poetów, w tym: Marta Fox, Roma Jegor, Małgorzata Południak, Beata Bigos, Zenon Dytko, Krzysztof Tomanek, Karolina Kułakowska, Magdalena Gałkowska, Jan Mieńciuk, Weronika Górska, Marta Jurkowska, Grzegorz Derner, Marzena Orczyk-Wiczkowska, Bartosz Wiczkowski, Grzegorz Kielar, Izabela Wageman, Andrzej Kanclerz, Mirosława Pajewska, Michał Krzywak, Łucja Dudzińska, Andrzej Walter, Daria Dziedzic, Szymon Babuchowski, Bożena Boba-Dyga, Natalia Zalesińska, Jacek Kukorowski, Włodzimierz Szymczewski, Barbara Janas-Dudek i Jacek Dudek.

  Podczas i imprezy będzie również okazja zapoznać się z twórczością najmłodszych. W tym roku w ramach „Hyde Parku”, do którego mógł się zgłosić każdy, wiersze czytać będzie aż 49 autorów.

  Wydarzeniu towarzyszyć będą także inne imprezy. 2 czerwca w Chorzowskim Centrum Kultury przy Sienkiewicza odbędzie się „Wieczór Haiku”, podczas którego posłuchać będzie można krótkie utwory najlepszych polskich poetów nurtu klasycznego haiku oraz neohaiku. Początek spotkania o 17.30. Z kolei 11 czerwca w Młodzieżowym Domu Kultury przy ul. Lompy rozstrzygnięty zostanie XI Ogólnopolski Konkurs Literacki „OKNO” oraz XXV Ogólnopolski Konkurs Literacki im. Marka Hłaski. Współorganizatorem imprezy są m.in. Urząd Miasta Chorzów oraz Młodzieżowy Dom Kultury w Chorzowie. Początek imprezy o godz. 15.

  ZOBACZ KONIECZNIE: NASZA RAMÓWKA
  DZISIAJ POLECAMY PROGRAM KATARZYNY KAPUSTY Z CYKLU TU BYŁAM  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   LIBER MENELE CZYLI =

   777 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   JAK NAKARMIĆ BIYDA I BEZROBOCIE POLACKOM CIOL TURom

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama