Dąbrowa Górnicza: lokatorzy nie płacą za mieszkania, a to...

  Dąbrowa Górnicza: lokatorzy nie płacą za mieszkania, a to duży problem

  Piotr Sobierajski

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  W Spółdzielni Mieszkaniowej Metalurg mieszka ponad 1400 lokatorów

  W Spółdzielni Mieszkaniowej Metalurg mieszka ponad 1400 lokatorów ©PAS

  Prezentujemy finansowe rozliczenia dąbrowskich spółdzielni mieszkaniowych i Miejskiego Zarządu Budynków Mieszkalnych ze swoimi lokatorami. Konkretnie chodzi oczywiście o comiesięczne płatności dąbrowian. Piszemy między innymi o tym, gdzie lokatorzy nie płacą zbyt chętnie regularnie czynszu, gdzie mogą liczyć na rozłożenie zaległych płatności na raty oraz o tym, ile rodzin trafiło z racji swoich długów do mieszkań socjalnych.
  W Spółdzielni Mieszkaniowej Metalurg mieszka ponad 1400 lokatorów

  W Spółdzielni Mieszkaniowej Metalurg mieszka ponad 1400 lokatorów ©PAS

  Wbrew pozorom to, jak wyglądają comiesięczne płatności dąbrowian do kas spółdzielni mieszkaniowych i MZBM-u dotyczą tak naprawdę wszystkich członków spółdzielczych i miejskich zasobów lokalowych. Wiadomo bowiem, że jeśli te wpływy nie są regularne, a zadłużenie mieszkańców rośnie, odbija się to np. na planach remontowych, malowaniu klatek schodowych, termomodernizacji, naprawie uszkodzonych schodów. Im mniej kłopotów z lokatorami, którzy nie płacą czynszu, tym większe są szanse na to, że spółdzielnie zdecydują się na szybciej na inwestycje, a ich ilość będzie większa. Tak więc zaczynamy przegląd dąbrowskich zasobów lokalowych.

  Na początek przyjrzymy się bliżej lokatorom, którzy korzystają z mieszkań administrowanych przez Miejski Zarząd Budynków Mieszkalnych oraz Spółdzielni Mieszkaniowej Fenix w Ząbkowicach.

  Dziś w gminnych zasobach lokalowych mieszka 9 tysięcy 198 osób. Okazuje się, że obecne zadłużenie najemców lokali mieszkalnych Gminy Dąbrowa Górnicza wynosi aż 54 miliony 897 tysięcy 333 zł. W stosunku do roku 2014 zadłużenie to wzrosło o 1,73 procenta, czyli o 934 tysięcy 645 zł., a do roku 2013 wzrosło o 11,70 procenta, czyli o 5 mln 671 tys. 725 zł. – Na tę kwotę składa się zadłużenie, które posiada 2 tysięcy 911 najemców lokali mieszkalnych, w tym zadłużonych powyżej 1000 zł jest 2 tysiące 76 najemców.. Należy zaznaczyć, że liczba zadłużonych najemców zawiera wszystkich zadłużonych z przedziału od 1 grosza aż do najwyższego zadłużenia – informuje Ireneusz Adamczyk, dyrektor Miejskiego Zarządu Budynków Mieszkalnych.

  Najwyższe zadłużenia pięciu najemców wynoszą obecnie: 223 tysiące 976 zł; 205 tysięcy 690 zł; 203 tysiące 887 zł; 198 tysięcy 143 zł oraz 186 tysiące 166,00 zł.

  Gmina Dąbrowa Górnicza, realizując postanowienia wieloletniego programu gospodarowania mieszkaniowym zasobem gminy oraz zasobem tymczasowych pomieszczeń na lata 2013 – 2017, wprowadziła kilka możliwości wyjścia z problemu zadłużenia najemców. Są to: obniżki czynszu w stosunku do dochodu, z czego skorzystało 270 najemców i Program Pomocy Osobom Zagrożonym Eksmisją. Elementami tego programu są możliwości zamiany mieszkań na mniejsze, możliwość częściowej spłaty zadłużenia, a pozostała część zadłużenia ulega umorzeniu. Z takiego rozwiązania skorzystało dotychczas 357 lokatorów. – Z rozłożenia zaległych płatności na raty skorzystało 16 osób. Jest także program ułatwienia spłaty zadłużenia za gminne lokale mieszkalne osobom znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej w formie świadczenia rzeczowego na rzecz gminy Dąbrowa Górnicza. Tutaj korzystały z tej formy pomocy średnio cztery osoby miesięcznie – mówi Ireneusz Adamczyk.
  1 3 4 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama