Ważne
  Dąbrowa Górnicza zapłaci firmie ponad 17 mln zł

  Dąbrowa Górnicza zapłaci firmie ponad 17 mln zł

  UM Dąbrowa Górnicza/opr. ZIELA

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Dąbrowa Górnicza zapłaci firmie ponad 17 mln zł
  Pamiętacie sprawę sporu między gminą Dąbrowa Górnicza, Przedsiębiorstwem Miejskim MZUM.PL SA, Mitex SA (dzisiaj Eiffage Budownictwo SA) i Centrum Administracji spółka z o.o.? Ma ona właśnie swój finał. Poniżej komunikat UM Dąbrowa Górnicza:
  Dąbrowa Górnicza zapłaci firmie ponad 17 mln zł
  Na piątkowej nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej zapadły bardzo istotne decyzje finansowe dotyczące miasta. Z budżetu gminy wyasygnowano i przekazano na rzecz Centrum Administracyjnego Sp .z o.o (spółka córka firmy Mitex, administrująca budynkiem w latach 2002-2004) – 17.381.641,15 zł. Taką decyzję mogła podjąć tylko Rada Miejska.

  Przekazanie środków wynika z wyroku Sądu Apelacyjnego w Katowicach, wydanego 22 stycznia 2016 roku, który w całości uwzględnił żądania CA Sp. z o.o. w zakresie kwoty 7.054.389,86 zł z ustawowymi odsetkami ok. 11 mln zł oraz wszystkimi kosztami procesowymi.

  Zainteresowani mieszkańcy Dąbrowy Górniczej zapewne pamiętają spory polityczne, prawne, finansowe, jakie pojawiły się w związku z budową nowego gmachu Urzędu Miejskiego, Sądu i Prokuratury przy ul. Granicznej. Wzajemne rozliczenia i roszczenia związane z realizacją kontraktu na budowę i eksploatację obiektu odbywały się pomiędzy czterema podmiotami: Gminą Dąbrowa Górnicza, Przedsiębiorstwem Miejskim MZUM.PL S.A.(właścicielem terenu, na którym stoi UM), Mitex S.A (dzisiaj Eiffage Budownictwo S.A.) oraz Centrum Administracji spółka z o.o. Wszystkie te podmioty posiadały różne roszczenia wobec siebie, oparte na różnych podstawach prawnych. Bezspornym w tamtym czasie było jedynie to, że budynek został wybudowany i zaczął funkcjonować.

  Pierwszą sprawą sądową, która jak widać ciągnęła się najdłużej (od 4 maja 2004 roku) i znalazła swój finał dopiero teraz, był pozew spółki córki firmy Mitex S.A. przeciwko gminie dotyczący niezapłacenia siedmiu faktur na kwotę 7.054.389,86 zł z ustawowymi odsetkami z tytułu czynszu i opłaty eksploatacyjnej. Wszystkie pozostałe sprawy sądowe z powództwa lub przeciwko gminie Dąbrowa Górnicza zostały już prawomocnie zakończone.

  Wydany przez Sąd Apelacyjny wyrok jest prawomocny. Chcąc uniknąć kosztów postępowania egzekucyjnego, które mogą wynieść nawet 15 procent i zagrożenia, jakim może być zajęcie konta gminy, prezydent miasta podjął decyzję o uregulowaniu kwot zasądzonych wyrokiem. Na dzień dzisiejszy Dąbrowa Górnicza zapłaciła już 10.778.062,74 zł, do zapłaty pozostaje ok. 6.603 578,41 zł.

  - Z uwagi na prawomocność wyroku podjąłem decyzję o uregulowaniu zasądzonych kwot. Działania te wymagają też zgody Rady Miejskiej. Jednocześnie zwróciłem się o kasację wyroku, złożyłem zawiadomienie w prokuraturze o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez poprzednie władze miasta. Osoby, które 12 lat temu podjęły decyzję o „schowaniu faktur do szuflad” naraziły nasze miasto na konsekwencje, z którymi dzisiaj mamy do czynienia – mówi Zbigniew Podraza, prezydent miasta.

  - Konieczność zapłacenia wyroku nie wpłynie na realizację budżetu, będziemy musieli jednak zwiększyć dyscyplinę wydawania środków publicznych – podkreśla Janina Bronikowska-Radosz, skarbnik miasta.


  *WNIOSKI I DOKUMENTY na 500 zł na dziecko w ramach Programu Rodzina 500 PLUS
  *Co za tragedia! Wybuch gazu zniszczył blok w Jaworznie. Czy to samobójstwo?
  *Pomysły na Majówkę 2016: Ciekawe miejsca i wydarzenia ZOBACZ I SKORZYSTAJ
  *Najlepsze prezenty na Komunię 2016: Dziecko będzie zachwycone
  *Jesteś Ślązakiem, czy Zagłębiakiem? Rozwiąż quiz

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Spłata

   czytelnik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

   To jest sprawa z czasów kiedy prezydentem był Talkowski i to on podejmował decyzje,ze swoimi przydupasami.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Lipczyk i s-ka

   llool (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 2

   Wiecznie wały w tej dg dopóki rządzi tam SLD będą wały i to grube

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama