Katowice: od 26 lutego ceny w taksówkach nie mogą być...

  Katowice: od 26 lutego ceny w taksówkach nie mogą być wyższe, niż te ustalone przez miasto

  Zdjęcie autora materiału

  Justyna Przybytek

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Katowice: od 26 lutego ceny w taksówkach nie mogą być wyższe, niż te ustalone przez miasto
  1/6
  przejdź do galerii
  26 lutego w Katowicach zaczną obowiązywać maksymalne ceny w taksówkach, tzn. że ceny za przejazd taryfą nie będą mogły być wyższe niż te ustalone przez miasto. Opłaty będą podzielone na cztery taryfy, w każdej inna będzie maksymalna dopuszczalna cena za kilometr. Natomiast taka sama, we wszystkich taryfach, będzie opłata za tzw. trzaśnięcie drzwiami oraz godzinny postój.
  Przypomnijmy: w grudniu Rada Miasta w Katowicach po raz drugi podjęła uchwałę w sprawie ustalenia maksymalnych opłat w taksówkach. Poprzednią uchwałę w tej sprawie, ze względów formalnych, zakwestionował nadzór prawny wojewody. Nowa, poprawiona uchwała, została ogłoszona w Dzienniku Urzędowym Województwa Śląskiego 27 grudnia. Wejdzie w życie – i zacznie obowiązywać – od 26 lutego.

  - Wydłużony okres wejścia w życie nowych uregulowań prawa miejscowego został wprowadzony w interesie przewoźników, którzy będą zobowiązani do dostosowania swoich cenników w przewozach taksówkowych do zapisów uchwały. Wynika on także z możliwości technicznych dla wykonania ponownej legalizacji takso metrów w pojazdach – wyjaśniają urzędnicy z Katowic.

  Nowe przepisy w Katowicach są wzorowane na podobnych wprowadzonych już w Warszawie, Krakowie, Łodzi, Poznaniu, Szczecinie i Wrocławiu. Mają ukrócić, jak tłumaczyli urzędnicy, nadużycia taksówkarzy, na które skarżyli się mieszkańcy Katowic, ale i przyjezdni.

  CZYTAJ TAKŻE: Akcja ITD przeciwko Uberowi. Udana prowokacja taksówkarzy [ZDJĘCIA]

  - Nasze analizy wykazały, że niektórzy taksówkarze niezrzeszeni pobierają np. 99 złotych za godzinę postoju oraz aż 5 złotych za przejechany kilometr w obrębie miasta w dni powszednie. Tymczasem najniższe stawki taksówkarzy zrzeszonych to 30 zł za godzinę postoju i 1,6 zł za km - mówił Maciej Stachura z Urzędu Miasta w Katowicach.

  8 zdjęć
  Przejdź do galerii

  Galeria dostępna tylko dla abonentów Dziennika Zachodniego

  Akcja ITD przeciwko Uberowi. Udana prowokacja taksówkarzy [ZDJĘCIA]

  Akcja ITD przeciwko Uberowi. Udana prowokacja taksówkarzy [ZDJĘCIA]

  Link do głównego zdjęcia

  ©fot. Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego  Nowe, ustalone przez miasto ceny, to opłaty maksymalne, jakie mogą pobierać taksówkarze. W praktyce mogą – i często są – one niższe. Ceny w uchwale podzielono na cztery taryfy. We wszystkich opłata początkowa ma wynieść maksymalnie 8 zł, a opłata za godzinę postoju – maksymalnie 40 zł.

  Maksymalna opłata za przejechany kilometr w pierwszej taryfie wynosi 3 zł, w drugiej – 4,5 zł, w trzeciej – 6 zł i 9 zł w czwartej.

  Taryfa pierwsza i druga dotyczy granic administracyjnych Katowic, pierwsza dotyczy dni powszednich od 6. do 22., druga obowiązuje od 22. do 6. w dni powszednie, a także przez całą dobę w niedziele i święta. Taryfa trzecia i czwarta obowiązują poza granicami administracyjnymi miasta, jedna w godzinach od 6. do 22. w dni robocze, czwarta od 22. do 6. we wszystkie dni tygodnia oraz w ciągu całej doby w niedziele i dni świąteczne.

  Akcja Policji oraz ITD w Łodzi polegająca na wyeliminowaniu samochodów osobowych, które przewożą osoby bez wymaganych dokumentów

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Piotra Skargi

   Hans (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   No i co złodzieje skończyły się czasy el Piotra Skargi i el dworzec od Szewczyk i el Plac Andrzeja ale ci po prawej. Znam też jedną korporacje w której skarbnik chwalił się jak przeznaczają pewną...rozwiń całość

   No i co złodzieje skończyły się czasy el Piotra Skargi i el dworzec od Szewczyk i el Plac Andrzeja ale ci po prawej. Znam też jedną korporacje w której skarbnik chwalił się jak przeznaczają pewną pulę kasy na simki tj miny. Pozdrawiam
   zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama