Ważne
  28 gmin ze Śląska chce wspólnie walczyć ze smogiem. Na razie...

  28 gmin ze Śląska chce wspólnie walczyć ze smogiem. Na razie ulotkami...

  Arkadiusz Biernat

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  28 gmin ze Śląska chce wspólnie walczyć ze smogiem. Na razie ulotkami...
  Gminy ze Śląska będą wspólnie edukować mieszkańców. Od tego jakość powietrza od razu się nie poprawi, ale warto podkreślić, że jest to pierwsza tak kompleksowa kampania informacyjna. Uda się?
  28 gmin ze Śląska chce wspólnie walczyć ze smogiem. Na razie ulotkami...
  Takiego frontu do walki ze smogiem w Polsce jeszcze nie było. 28 gmin Subregionu Zachodniego zamierza przez dwa najbliższe sezony grzewcze podjąć wspólny wysiłek edukacyjno-informacyjny. I choć od tego jakość powietrza znacząco się nie poprawi, to takie kompleksowe działanie ma być początkiem do rozwiązania problemu. - To pilotażowy program edukacyjny dla województwa. Jeśli się tutaj uda, to z pewnością skopiujemy go na pozostałe obszary naszego województwa - mówi Wojciech Saługa, marszałek województwa śląskiego.


  Celem akcji jest realizacja działań edukacyjnych i promujących dobre praktyki w zakresie zapobiegania niskiej emisji we wszystkich 28 gminach, w których mieszka 650 tys. osób. - Będą zajęcia w szkołach, szkolenia dla pracowników samorządów, a także kompleksowe doradztwo przy wymianie źródła ogrzewania lub przy termomodernizacji - wymienia Mieczysław Kieca, prezydent Wodzisławia Śl. i przewodniczący Subregionu Zachodniego. Oprócz wspomnianych zajęć w szkołach i urzędach, są planowane również materiały prasowe, ulotki, plakaty, a także kampania informacyjna wykorzystująca media elektroniczne. W szkoleniach będą mogli uczestniczyć również tzw. liderzy lokalni, np. radni, przedstawiciele różnych instytucji. Informacje do mieszkańców mają trafiać przez m.in. kominiarzy i kościoły. Choć to nie jest ściśle związane z programem, to urzędy mają również położyć mocniejszy nacisk na kontrolę pieców i spalanych materiałów w gospodarstwach domowych. Program przede wszystkim zakłada podnoszenie świadomości. Zdaniem pomysłodawców, ma on uwrażliwić mieszkańców na problem spalania odpadów w piecach, czy paleniem nieekologicznym paliwem. Andrzej Pilot, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach podkreśla, że przedstawiony program jest bardzo dobry pod względem merytorycznym, a przy tym tani.

  - Zgłaszały się do nas różne gminy z mniejszymi kampaniamii edukacyjnymi, ale ten jest kompleksowy i tańszy od tych kilku mniejszych. Jest to dobrze skalkulowana kampania, która zakłada efekt informacyjny i edukacyjny - przyznaje.

  Program ma kosztować około 400 tys. zł. Kosztami podzielą się gminy, a także WFOŚiGW. Zdaniem pomysłodawców, nawet przy tak niskich nakładach jest w stanie przynieść wymierne korzyści.

  Choć trzeba sobie powiedzieć jasno, że od tego jakość powietrza w regionie z pewnością znaczącą się poprawi. To jest najtańszy i najłatwiejszy krok w zwalczaniu smogu. W kolejnych krokach samorządowcy mają pracować nad wspólnym ekologicznym transportem, np. częstszymi połączeniami kolejowymi pomiędzy Rybnikiem a Wodzisławiem Śl.

  Ich zdaniem „piłeczka” jest po stronie rządu RP. Zaznaczają, że ze względu na potrzebne nakłady finansowe, województwo samo sobie nie poradzi. Ich zdaniem potrzebne są też ustawy zakazujące wykorzystywania niespełniających norm pieców i sprzedaży niskiej jakości opałów, jak flot. Subregion Zachodni wielokrotnie zwracał się do ministerstwa środowiska w sprawie smogu i przygotowywanych rozwiązań. - Usłyszeliśmy, że powołano sztab ludzi. A później zlikwidowano proekologiczne programy Kawka i Ryś służące m.in. termomodernizacji - dodaje Kieca.

  Czym oddychamy?

  W maju Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) opublikowała raport dotyczący zanieczyszczenia miast na świecie. Aż 33 z 50 najbardziej zanieczyszczonych miast Unii Europejskiej leży w Polsce! Niechlubnym rekordzistą jest Żywiec. Ale na kolejnych miejscach są pozostałe śląskie miasta: Pszczyna, Rybnik , Wodzisław Śląski, Knurów, Zabrze, Katowice, Gliwice, Bielsko-Biała, Sosnowiec,Godów, Tychy i Żory. Smog należy do najbardziej szkodliwych dla zdrowia człowieka zanieczyszczeń atmosferycznych. Specjaliści organizacji zwracają uwagę, że długotrwałe narażenie na działanie pyłu zawieszonego PM2,5 skutkuje skróceniem średniej długości życia. Jest także powodem wielu chorób.

  *Seksafera z księdzem w Zawierciu. Parafianie w szoku, a on zniknął
  *CZARNY PONIEDZIAŁEK W KATOWICACH I INNYCH MIASTACH WOJ. ŚLĄSKIEGO MOCNE ZDJĘCIA I WIDEO
  *Najpiękniejszy ogród w woj. śląskim należy Karoliny Drzymały z Lublińca! [ZDJĘCIA]
  *PKO Silesia Marathon i Półmaraton NA ZDJĘCIACH + WYNIKI

  JESIENNA RAMÓWKA DZIENNIKA ZACHODNIEGO

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   D****** artykuł

   Tomasz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Ja chcę zarabiać więcej - wtedy będę palił gazem

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama