Starosta odzyskuje pensję. Uchwała rady została unieważniona

  Starosta odzyskuje pensję. Uchwała rady została unieważniona

  Zdjęcie autora materiału

  Tomasz Klyta

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  W październiku rada powiatu tarnogórskiego obniżyła pensję staroście Józefowi Burdziakowi o 4,5 tys. złotych. W grudniu, nadzór prawny Urzędu Wojewódzkiego, uznał decyzję radnych za nieważną. Starosta znów będzie zarabiał 11 700 zł.
  Józef Burdziak znów będzie zarabiał 11,7 tys. zł brutto

  Józef Burdziak znów będzie zarabiał 11,7 tys. zł brutto ©Tomasz Klyta

  Uchwała rady powiatu, podjęta pod koniec października, w której obniżono pensję starosty Józefa Burdziaka o 4,5 tys. złotych jest nieważna - tak zdecydował nadzór prawny Urzędu Wojewódzkiego. Oznacza to, że starosta znów będzie zarabiał 11,7 tys. zł brutto miesięcznie. Za listopad - kiedy jego pensja była obniżona - otrzyma nadpłatę.

  Nadzór prawny podkreślił, że rada powiatu przyjmując uchwałę o wysokości wynagrodzenia Józefa Burdziaka, skorzystała ze swoich uprawnień a określenie pensji, było zgodne z poziomem dopuszczalnym przez przepisy. Czego w niej zabrakło? Zdaniem nadzoru prawnego, uzasadnienia.

  CZYTAJCIE O PRÓBIE ODWOŁANIA STAROSTY

  Radni chcą odwołać starostę

  Jak uzasadniono, uchwała - mimo, że podjęta zgodnie z przepisami - nie zawierając uzasadnienia, "nie odpowiada standardom, którymi powinny charakteryzować się działania administracji publicznej w demokratycznym państwie prawa".

  CZYTAJCIE: MNIEJSZA PENSJA STAROSTY
  Radni obniżyli staroście pensję

  - Moim zdaniem uchylenie naszej uchwały jest kontrowersyjne. Za tworzenie prawa lokalnego powinna odpowiadać rada powiatu - komentuje Adam Chmiel, przewodniczący rady powiatu tarnogórskiego - Nieprawdą jest, że uzasadnienia nie było w ogóle, choć miało tylko jedno zdanie. Obniżyliśmy pensję starosty za to, że nie współpracował z radą. Widocznie dla nadzoru prawnego to za mało. Moglibyśmy napisać uzasadnienie na 4 czy 5 stron ale uznaliśmy to za bezcelowe - dodaje.

  CZYTAJCIE: STAROSTA POZYWA RADNYCH
  Starosta idzie do sądu

  Rada powiatu ma miesiąc na to, aby zaskarżyć rozstrzygnięcie wojewody do Sądu Administracyjnego. Jak przekazał Adam Chmiel, decyzja o ewentualnym zaskarżeniu zostanie podjęta na kolejnej sesji, która jest planowana na 20 grudnia. - Możemy jeszcze uchwalić nową uchwałę z dłuższym uzasadnieniem. Sam jednak decyzji nie podejmę. Musi być zgoda większości rady - podsumowuje przewodniczący Chmiel.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama