Industriada 2016 w Zabrzu: Otwarcie Parku 12C już w sobotę...

  Industriada 2016 w Zabrzu: Otwarcie Parku 12C już w sobotę ATRAKCJE To część Sztolni Królowa Luiza

  Zdjęcie autora materiału

  Bartosz Pudełko

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Podczas sobotniej Industriady 2016 odbędzie się otwarcie Parku 12C - pierwszej części Sztolni Królowa Luiza w Zabrzu.
  1/19
  przejdź do galerii

  Podczas sobotniej Industriady 2016 odbędzie się otwarcie Parku 12C - pierwszej części Sztolni Królowa Luiza w Zabrzu. ©A. Wróblewska/MGW Zabrze

  Sztolnia Królowa Luiza w Zabrzu. Podczas sobotniej Industriady 2016 odbędzie się otwarcie Parku 12C - pierwszej części Sztolni Królowa Luiza. Jakie atrakcje czekają w parku?
  To pierwszy z trzech elementów, które w sumie złożą się na olbrzymi kompleks, jakim jest Sztolnia Królowa Luiza. Park 12C, bo o nim mowa, nie pokazuje jeszcze może pełni podziemnego potencjału obiektu, ale zdecydowanie najbardziej odmienił powierzchnię. Większość z Was będzie z pewnością zaskoczona, że takie miejsce wyrosło w Zabrzu. Przekonajcie się sami już w sobotę. Podczas Industriady nastąpi otwarcie parku dla zwiedzających. Wstęga zostanie przecięta dzień wcześniej.

  Sztolnia Królowa Luiza w Zabrzu. Otwarcie pierwszej części - Parku 12C  Park 12C (nazwa pochodzi od izotopu węgla) mieści się przy ul. Sienkiewicza 43, wokół szybu Wilhelmina. Składa się na niego zarówno część naziemna, jak i podziemia. Te drugie niektórzy zabrzanie mogą jeszcze pamiętać. To wyrobiska dawnego Skansenu Królowa Luiza, które przeszły jednak kompletną rewitalizację. Korytarze wypełnione są zarówno multimediami, jak i działającymi maszynami górniczymi w postaci struga ścianowego, wrębiarki, ładowarki zasięrzutnej, kombajnu ścianowego i chodnikowego. Jedną z największych atrakcji części podziemnej jest przejazd górniczą kolejką szynową typu Karlik. Ponad 2 km nowych tras to obraz górnictwa z lat 70. XX wieku.

  Część naziemna to już absolutna premiera. Sypiący się budynek przy szybie Wilhelmina został odnowiony i znacznie rozbudowany. Wokół niego powstał park edukacyjny. Jego główną rolą jest w sposób przystępny i ciekawy tłumaczyć podstawowe prawa fizyki. Atrakcje kierowane są przede wszystkim do dzieci, ale i dorośli znajdą tu rozrywkę na długie godziny. W parku znajdziemy m.in. ogromny labirynt, minikopalnię, pomieszczenie camera obscura, ogniwa fotowoltaniczne, ogromne szkło powiększające pozwalające rozpalać ogień przy pomocy słońca czy system śrub, śluz i pomp pokazujących działanie przepływu wody. Starsi mogą w tym czasie wypoczywać w strefie grillowej lub zwiedzić drugą część naziemnych atrakcji, czyli Park Techniki Wojskowej.

  Na kompleks Sztolni Królowa Luiza oprócz Parku 12C składają się jeszcze dwa elementy. Pierwszy to budynki wokół szybu Carnall i fragment Głównej Kluczowej Sztolni Dziedzicznej oraz chodnik wykuty w węglu łączący się z Parkiem 12C (otwarcie pod koniec roku). Drugi to kolejny fragment sztolni dziedzicznej z ponad kilometrowym odcinkiem spławnym aż do wyjścia przy ul. Miarki (otwarcie w przyszłym roku).

  Park 12C Sztolni Królowa Luiza w Zabrzu. Co w nim zobaczymy? [ATRAKCJE]  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama