Ważne
  Nie chcą przedłużenia szerokiego toru ze Sławkowa do Czech

  Nie chcą przedłużenia szerokiego toru ze Sławkowa do Czech

  Sauer

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Nie chcą przedłużenia szerokiego toru ze Sławkowa do Czech
  1/3
  przejdź do galerii
  Pomysł przedłużenia szerokiego toru ze Sławkowa do planowanego centrum logistycznego Vernovice - Gorzyczki budzi wśród samorządowców coraz większe emocje. W promocję tego przedsięwzięcia zaangażowali się ostatnio przedstawiciele władz powiatu będzińskiego. Z inicjatywy burmistrza Sławkowa, wspólnym głosem przeciw temu pomysłowi zaczynają tymczasem występować samorządy, których wydłużenie szerokiego toru pod granicę z Czechami dotknie w największym stopniu.
  Samorządowcy obawiają się, że wraz z szerokim torem z Zagłębia odpłyną korzyści gospodarcze i związane z nim inwestycje. Z listem w tej sprawie do wicepremiera Mateusza Morawieckiego oraz ministra infrastruktury i budownictwa Andrzeja Adamczyka wystąpili włodarze Sławkowa, Sosnowca i Dąbrowy Górniczej.

  Jak podkreślają zgodnie Rafał Adamczyk, Arkadiusz Chęciński i Zbigniew Podraza, końcówka szerokiego toru w Sławkowie ma ogromne znaczenie z punktu widzenia rozwoju gospodarczego całego regionu. Do wykorzystania tego potencjału brakuje obecnie w zasadzie tylko jednego podstawowego elementu infrastruktury, czyli drogowego łącznika Euroterminala w Sławkowie z drogą S1 i drogą DK 94.

  Niestety, w tej sprawie jak dotąd nie wydarzyło się nic, co wskazywałoby na rzeczywiste zainteresowanie strony rządowej realizacją tej inwestycji. Samorządowcy pytają dalej w swoim liście, czy wykonanie przedłużenia linii szerokiego toru na odcinku prawie 80 km w linii prostej ze Sławkowa, między innymi przez wysoce zurbanizowany teren aglomeracji górnośląskiej, do czeskich Vernovic ma jakikolwiek ekonomiczny sens i czy nie lepiej te środki zainwestować w rozwój infrastruktury komunikacyjnej, drogowej i kolejowej w obszarze Zagłębia Dąbrowskiego, w oparciu Zespół Terminali Linii Szerokotorowej w Sławkowie. Pomogłoby to zdaniem autorów listu chronić nie tylko interes samego Zagłębia, ale także kraju.

  W podobnym duchu samorządowcy zwrócili się do starosty będzińskiego Arkadiusza Watoły. W swoim piśmie podkreślają, że budowa centrum logistycznego Vernovice – Gorzyczki doprowadzi do sytuacji, w której główne korzyści gospodarcze z szerokiego toru odniosą Gorzyczki i czeskie Vernovice.

  „Pragniemy zwrócić uwagę, że prowadzący rozmowy na ten ważny dla całego regionu temat przedstawiciele władz powiatu będzińskiego czynią to bez upoważnienia samorządów ościennych miast. Działania takie – w świetle opisanych powyżej okoliczności – prowadzić mogą w dłuższej perspektywie czasowej do stagnacji gospodarczej Zagłębia Dąbrowskiego i przeniesienia ekonomicznych korzyści z realizacji tej inwestycji, w tym tak potrzebnych miejsc pracy, na południe województwa.” - czytamy w liście do starostwa, pod którym podpisali się również włodarze Będzina, Czeladzi i Wojkowic.


  *Kontrowersyjne ZDJĘCIA dziewczyn na kalendarzu 2017 ZDJĘCIA
  *Bestie z Rybnika. Takie okazy łowią wędkarze na zalewie w Rybniku ZDJĘCIA
  *Superksiężyc 2016: Te zdjęcia są fantastyczne! ZOBACZ
  *Aktor Jerzy Cnota ZDJĘCIA Z PRYWATNEGO ARCHIWUM
  *Sprawdź, czy możesz zostać policjantem TEST PSYCHOLOGICZNY

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Zdjęcie autora komentarza
   i po co było klecić sztuczne województwo

   Hans bleib do

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Zagłebiu nie po drodze z Górnym Śląskiem-czas powrócić do kieleckiej macierzy
   Szerokej drogi ! (albo toru)

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama