Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

WUF11: Rozpoczyna się XI Światowe Forum Miejskie. Na Katowice w najbliższych dniach zwrócą się oczy całego świata

Mateusz Zarembowicz
Mateusz Zarembowicz
Zaczyna się XI Światowe Forum Miejskie. Na Katowice w najbliższych dniach zwrócą się oczy całego świata. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Zaczyna się XI Światowe Forum Miejskie. Na Katowice w najbliższych dniach zwrócą się oczy całego świata. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Mateusz Zarembowicz
Już w niedzielę w Katowicach rozpoczyna się XI Światowe Forum Miejskie. Impreza organizowana jest przez Organizację Narodów Zjednoczonych i zgromadzi ponad 21 tys. gości z całego świata. Dlaczego to wydarzenie jest tak ważne? Już w 2050 roku mieszkańcy miast będą stanowić 70% całej ludzkości. Podczas takich imprez omawiane są strategie rozwoju miast na całym świecie. By miasta dobrze radziły sobie z wyzwaniami jakie przed nimi stoją, potrzebne jest forum, na którym poruszy się kwestie związane z transformacją strukturalną i społeczną, omówi problemy miast w najdalszych zakątkach globu, borykających się ze zmianami klimatu, migracją, przeludnieniem, czy tak prozaicznymi, wydawać by się mogło z naszego punktu widzenia zagadnieniami, jak zwykły dostęp do wody. Tematów do omówienia jest bardzo wiele, transformacja następuje wielkimi krokami i trzeba się do niej dobrze przygotować.

Spis treści

Na konferencji, która odbyła się dzień przed rozpoczęciem Światowego Forum Miejskiego wystąpili jego główni organizatorzy: Przewodnicząca agendy ONZ do spraw Osiedli Ludzkich - Maimunah Mohd Sharif, minister funduszy i polityki regionalnej - Grzegorz Puda, wiceminister funduszy i polityki regionalnej - Małgorzata Jarosińska-Jedynak i prezydent Katowic - Marcin Krupa.

Zebrani opowiadali o genezie wyboru Katowic na miasto, które przez kilka najbliższych dni będzie w centrum zainteresowania włodarzy wszystkich metropolii na całym świecie. Przedstawiono również plan tego, co w najbliższych dniach będzie czekać uczestników XI World Urban Forum.

Wystąpienie ministra Grzegorza Pudy

Minister Puda opowiadał o rozwoju polskich miast, o tym jak po latach zaborów, wojen, tkwienia w systemie komunistycznym, udało się doprowadzić do sytuacji, w której miasta w Polsce zaczęły rozwijać się bardzo szybko. Na co dzień widoczne są tego efekty. Polska miała mniej czasu niż kraje Europy Zachodniej, by dokonywać transformacji miast. Jak zauważył minister, te zmiany najlepiej widać w Katowicach. Mieście nowoczesnym, w którym rozwój przebiega wzorcowo. Katowice są jedną z najnowocześniejszych metropolii. Grzegorz Puda zwrócił również uwagę na mniejsze miejscowości. Tam transformacja zdaniem ministra dotychczas nie przebiegała równie szybko, jednak teraz dzięki wsparciu wielu czynników, również obecnego rządu, udaje się rozwijać tę infrastrukturę. To wszystko spowodowało, że starania Polski o organizację WUF11 zostały dostrzeżone.

- Bardzo dziękuję, że udaje się nam zorganizować World Urban Forum, właśnie w tym miejscu - w Katowicach. Warto nadmienić, że już dziś mamy historyczny moment, ponieważ mamy zarejestrowanych ponad 21 tys. uczestników tego wydarzenia. Światowe Forum Miejskie jest największą tego typu imprezą w tej części Europy. Myślę, że można to potraktować jako dowód, że wszystkie przygotowania i ogromne zaangażowanie wszystkich, którzy brali w tym udział przyczyniły się do otwarcia tego wyjątkowego wydarzenia - mówił minister Puda.

Minister podziękował wszystkim, którzy brali udział w przygotowaniach do Światowego Forum Miejskiego, szczególną wdzięczność wyrażając Sekretarzowi UN Habitat Maimunah Mohd Sharif, która z ramienia ONZ jest odpowiedzialna za przebieg Forum, wiceminister Małgorzacie Jarosińskiej-Jedynak i prezydentowi Katowic Marcinowi Krupie za wielki wkład w organizację tego wyjątkowego przedsięwzięcia.

UN Habitat

UN Habitat to powstała w 1978 roku agenda ONZ, zajmująca się sprawami urbanizacji i osiedli ludzkich. W ramach swoich działań program ten zdefiniował cele zrównoważonego rozwoju ośrodków miejskich, który ma na celu poprawę jakości życia w zurbanizowanych przestrzeniach. Wśród celów promowanych przez tę agendę powinno się wymienić kwestie związane z eliminacją ubóstwa i głodu, troską o dobre zdrowie i jakością życia mieszkańców miast. Praca nad jakością edukacji, zapewnienie warunków sanitarnych, dostępu do wody i nowoczesnych źródeł energii w przystępnej cenie. Nie bez znaczenia jest również praca nad wzrostem gospodarczym, który może zapewnić zatrudnienie i godną pracę. UN Habitat zwraca również uwagę na miejskie tereny zielone, zrównoważone uprzemysłowienie i wsparcie innowacyjności.

Przewodnicząca UN Habitat - Maimunah Mohd Sharif - w swoim wystąpieniu odniosła się do powyższych kwestii, które między innymi będą omawiane podczas trwającej od jutra konferencji. Zwróciła również uwagę na cykl przygotowań do tego wydarzenia, wyrażając zadowolenie z perfekcyjnego ich przebiegu.

- XI Światowe Forum Miejskie ma szansę przyjąć największą ilość gości ze wszystkich miejsc, w których organizowaliśmy WUF. Podczas spotkania organizowanego 2 lata temu w Abu Zabi było 23 tysiące gości, w Katowicach dzień przed rozpoczęciem obrad mamy już 21 tysięcy zgłoszeń - powiedziała Maimunah Mohd Sharif.

Nie przeocz

Wystąpienie wiceminister Małgorzaty Jarosińskiej-Jedynak

Wystąpieniu minister Jarosińskiej-Jedynak towarzyszyły ścisłe dane statystyczne. Na Światowe Forum Miejskie wybiera się 50 ministrów rządów i kilkuset oficjeli z całego świata. Poza setkami godzin rozmów jest też część wystawiennicza. Na 8 tysiącach metrów rozłożono 90 stoisk na których można poznać międzynarodowe zwyczaje i kulturę mieszkańców najodleglejszych zakątków.

Ponadto nowością do tej pory niewidzianą podczas poprzednich edycji WUF, jest forum młodych, które odbywa się równolegle. To pole do dyskusji i wymiany poglądów młodzieży, która już za kilkanaście lat będzie miała wpływ na kształtowanie świata. Wśród 11 miejskich stref World Urban Forum, znalazło się także miasteczko młodych.

- To wydarzenie wyjątkowe w skali całej Europy Środkowo-Wschodniej, dotychczas w naszym regionie nie odbywała się tak duża konferencja, skupiająca gości i oficjeli z całego świata. Szczególnie ważnym aspektem przygotowań do WUF11 jest dla nas kwestia dostępności. Dostosowaliśmy infrastrukturę do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Zapewniliśmy udogodnienia, by dać przykład kolejnym gospodarzom WUF. Zależy nam, by miasta były wielkimi wyspami dostępności" - powiedziała Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Zobacz także

Marcin Krupa o WUF11

Prezydent również zaczął od podziękowań, jednak chwilę później z ekscytacją opowiadał jak wielkim wyzwaniem była organizacja w Katowicach tak wielkiej imprezy:

- Światowe Forum miejskie w Katowicach już można nazwać sukcesem. W tej części Europy w Polsce, na Śląsku, w Katowicach organizujemy tak wielkie wydarzenie. To zasługa wielu osób. nie powinniśmy tu zapominać o ministrze Kwiecińskim, który rozpoczął kilka lat temu starania, by Światowe Forum Miejskie odbyło się w Polsce - mówił prezydent Marcin Krupa.

Prezydent wspominał jak pierwszy raz miał okazję prezentować Katowice zgłoszone wtedy do organizacji WUF11, uczestnicy tego spotkania z ramienia UN Habitat wraz z jego przewodniczącą Maimunah Mohd Sharif, nie mogli uwierzyć, że jeszcze kilkanaście lat temu obok miejsca gdzie odbędzie się Forum, pracowała w środku miasta kopalnia. Dziś jest tu Strefa Kultury.

- Położyliśmy nacisk na kulturę a za nią poszła cała przemiana naszego miasta, przyszedł też biznes. To nie koniec, przez najbliższych kilka dni czeka nas wielka praca nad znalezieniem nowych sposobów na zmianę naszych miast, aby mieszkańcom żyło się w nich coraz lepiej, byśmy myśleli o miejscach na kuli ziemskiej, w których jest bardzo źle ze względu na zmiany klimatyczne, migrację czy przeludnienie. Musimy stanąć przed tymi wyzwaniami. Jaki będzie świat będzie zależało od naszego zaangażowania i między innymi od decyzji podjętych podczas tego wydarzenia - dodał prezydent Krupa.

Światowe Forum Miejskie potrwa do 30 czerwca. Ten czas będzie bardzo efektywnie wykorzystywany na rozmowy o przyszłości miast na świecie. Co wyniknie z tych dyskusji? Jaka przyszłość czeka mieszkańców miast? To wszystko zależy od postanowień które zapadną w Katowicach. Później oczywiście całą agendę należy wcielić w życie. Nie zapominajmy jednak, jak istotne są to wyzwania. W końcu już za niespełna 30 lat 70% z nas będzie mieszkało w miastach.

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera