Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybierz zawód rzemieślniczy! Nie będziesz żałował!

KZ
Kończysz gimnazjum i nie wiesz, co dalej robić? Myślisz o konkretnym zawodzie albo o założeniu własnej firmy? Pomyśl nad wyborem zawodu rzemieślniczego. Nie tylko świetnie nauczysz się fachu, ale już w czasie nauki możesz dodatkowo zarabiać. I co więcej - taka ścieżka nie zamyka drogi do dalszego kształcenia, czyli matury oraz studiów.

Izba Rzemieślnicza oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Katowicach od lat namawia młodych ludzi, żeby uczyli się zawodu pod okiem fachowców. - Nasza Izba należy do największych w kraju. Szkolimy jedną dziesiątą wszystkich uczniów w Polsce - mówi prof. dr hab. Jan Klimek, prezes katowickiej Izby Rzemieślniczej. - Zależy nam na tym, żeby młodzi ludzie zdecydowali się na konkretną ścieżkę zawodową - najpierw byli uczniami, a następnie zdobywali tytuły czeladników i mistrzów. Nauczą się wtedy nie tylko fachu, ale i będą mogli prowadzić rodzinne firmy albo zakładać własne. Poza tym nauczą się zaradności, przedsiębiorczości, dyscypliny organizacji pracy. Jeśli młody człowiek zdobędzie konkretny zawód, to nic nie stoi na przeszkodzie, żeby potem zrobił maturę, skończył studia - podkreśla.

Prezes Klimek wie, co mówi, bo sam jest przykładem osoby, która przeszła wszystkie stopnie kształcenia. Jest cukiernikiem, ekonomistą, był posłem, prowadzi z rodziną własną firmę, a równocześnie ma zajęcia w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Jest tam dyrektorem Instytutu Przedsiębiorstwa i kierownikiem Zakładu Przedsiębiorstw Rodzinnych. - Rodzice i dziadkowie prowadzili piekarnię, ja skończyłem szkołę cukierniczą - mówi prezes Klimek. - Bardzo sobie cenię to, że jestem rzemieślnikiem, że od 42 lat prowadzę firmę. Jeśli ktoś ma własną firmę, to zawsze ma gdzie wrócić - uważa.

Fachowiec zawsze znajdzie pracę
W ubiegłym roku katowicka Izba Rzemieślnicza rozpoczęła kampanię: „Jest konkret. Wybierz zawód rzemieślniczy”. - Chcemy przez nią pokazać, dlaczego warto wybierać zawody rzemieślnicze, a na liście mamy ich ponad 100 - wylicza Beata Białowąs, dyrektor naczelny Izby Rzemieślniczej oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Katowicach. - Nasza Izba szkoli i potwierdza kwalifikacje zawodowe w 75 zawodach. Wystarczy tylko wybrać szkołę oraz zawód rzemieślniczy. Po wyborze szkoły i zawodu należy podpisać w jednym z Cechów Rzemiosł Różnych umowę o pracę w celu przygotowania zawodowego. To nie jest skomplikowana procedura, my we wszystkim pomagamy. Współpracujemy z około 2 tysiącami zakładów, które szkolą młodzież, podpowiemy, który zawód wybrać np. ze względu na miejsce zamieszkania. Zachęcamy młodych ludzi, żeby wybierali taką ścieżkę nauki zawodu. Bez nich za kilka lat będzie brakować nam fachowców - uważa.

Warto dowiedzieć się, jakie korzyści wynikają z tego, że jest się pracownikiem młodocianym. Jest ich naprawdę sporo. Po pierwsze, każdy uczeń otrzymuje miesięczne wynagrodzenie, a jego staż pracy zalicza się do lat pracy wymaganych do emerytury. Nauka zawodu odbywa się pod opieką mistrza/fachowca i to w jego zakładzie. Po trzech latach nauki uczeń podchodzi do egzaminu, aby uzyskać tytuł czeladnika. Po kolejnych trzech latach pracy w zawodzie ma możliwość uzyskania tytułu mistrza. Uzyskane kwalifikacje zarówno czeladnika, jak i mistrza są kwalifikacjami uznawanymi w całej Unii Europejskiej - podkreśla dyrektor Beata Białowąs. - W ubiegłym roku robiliśmy badania wśród naszych absolwentów, czyli osób, które skończyły rzemieślniczą naukę zawodu. Okazało się, że około 90 procent ma pracę. To bardzo dobry wynik. Mamy świadomość, że rzemiosło nie kształci do bezrobocia, ale na rynek pracy - cieszy się.

Szansa także dla dorosłych
Niewiele osób wie, jaką mają szansę na zdobycie zawodu rzemieślniczego w momencie, gdy już ukończyły 18 lat. Zdarza się, że ktoś zrezygnował z nauki w liceum albo po gimnazjum zrobił sobie dłuższą przerwę. Co ma zrobić w sytuacji, gdy nie ma zawodu?

Otóż, posiadając status osoby bezrobotnej, może zdecydować się na przygotowanie zawodowe osób dorosłych. - Zainteresowana osoba powinna pójść do powiatowego urzędu pracy w swojej miejscowości i podpisać umowę trójstronną na naukę zawodu. Jest wtedy kierowana do wybranego zakładu rzemieślniczego i uczy się zawodu przez 6 do 12 miesięcy. Po tym czasie zdaje egzamin czeladniczy. Przez okres trwania nauki otrzymuje też wynagrodzenie - tłumaczy Beata Białowąs. - Możliwości, aby zdobyć dobry zawód, jest naprawdę wiele. Zachęcamy do tego i gimnazjalistów, i osoby, które nie mają zawodu, aby zdecydowały się na wybór zawodu rzemieślniczego. Zapewniamy, że to naprawdę im się opłaci.

Szkoła została otwarta ponad pięć lat temu z inicjatywy Cechu Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości w Katowicach. Niewiele osób wie, że jest to jedyna szkoła w Katowicach prowadzona przez rzemiosło. Co ją wyróżnia? - Nasi uczniowie odbywają praktyczną naukę zawodu w wybranych zakładach rzemieślniczych, a nie na warsztatach szkolnych - mówi dr inż. Ludwik Hirszberg, cechmistrz Cechu Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości w Katowicach. - Do tej pory nie było ścisłego powiązania między nauką w szkole a zakładami rzemieślniczymi, w których uczniowie naprawdę solidnie mogą nauczyć się fachu. Zależało nam na tym, żeby przywrócić tę współpracę i stąd pojawił się pomysł na szkołę.

Jak wygląda nauka?
Uczeń wybiera zawód, a pracodawca kieruje go do Rzemieślniczej Szkoły Zawodowej na naukę teorii. W szkole uczy się wszystkich tych przedmiotów, których wymaga podstawa programowa. Katowicka placówka ma świetnie wyposażone specjalistyczne pracownie, w tym pracownię komputerową, prowadzone są zajęcia z języka angielskiego. Co ciekawe, szkoła zapewnia swoim uczniom nawet śniadanie. Uczniowie mogą liczyć także na bezpłatne podręczniki - każdy rocznik wypożycza je z biblioteki szkolnej.

Nauka teoretyczna w szkole odbywa się - w zależności od tego, czy uczeń jest w pierwszej, drugiej czy trzeciej klasie - tylko 2 lub 3 dni w tygodniu. - Pozostały czas jest przeznaczony na praktyczną naukę zawodu u pracodawców zrzeszonych w katowickim Cechu - wyjaśnia Joanna Nowak, dyrektor biura Cechu Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości w Katowicach. - Uczniowie mają status pracowników młodocianych i za wykonaną pracę otrzymują co miesiąc wynagrodzenie, a czas nauki w szkole jest wliczany do ich stażu pracy - dodaje. Praktyczną naukę zawodu uczniowie odbywają jako młodociani pracownicy w 90 zakładach pracy.

- Do tego w zakładzie rzemieślniczym uczeń ma indywidualnego opiekuna, a przede wszystkim ma styczność z rzeczywistymi warunkami pracy - podkreśla cechmistrz Ludwik Hirszberg. - Tylko w takim zakładzie ma szansę zobaczyć, jak wygląda współpraca z klientem, jakie pojawiają się problemy w czasie pracy, które trzeba rozwiązać. Są więc pewne rzeczy, których nie można zobaczyć w szkole czy na warsztatach szkolnych - dodaje.

Fryzjerki i mechanicy
Katowicka szkoła rzemieślnicza cieszy się dużą popularnością. Dzisiaj kształci 150 uczniów, a podczas ostatniego naboru do pierwszych klas przyszło ponad 80 uczniów. - Cieszymy się, że mamy tak dobry nabór, ale też mocno staramy się, żeby o naszej szkole było słychać - podkreśla Grażyna Otrębska-Łucka, dyrektor Rzemieślniczej Szkoły Zawodowej w Katowicach. - Chodzimy na spotkania do gimnazjów, jesteśmy w informatorach o szkołach ponadgimnazjalnych. Wielu uczniów trafiło do naszej szkoły z polecenia, gdy opinię o niej usłyszeli od swoich koleżanek i kolegów. To jest najlepsza reklama - uważa.

Najpopularniejsze zawody, wybierane od lat przez uczniów, to: fryzjer, zawody motoryzacyjne (mechanik i elektromechanik pojazdów samochodowych, blacharz, lakiernik samochodowy), piekarz, cukiernik.

Od 2015 roku w szkole można szkolić się także w takich zawodach, jak: monter-elektronik, monter sieci, instalacji i urządzeń sanitarnych, elektromechanik, elektryk, operator obrabiarek skrawających, introligator, złotnik-jubiler, zegarmistrz, dekarz, ślusarz, stolarz, tapicer. Jeśli nie udaje się stworzyć klasy branżowej, uruchamiana jest wielozawodowa.

Po zakończeniu nauki w szkole - uczeń, oprócz świadectwa, otrzymuje także świadectwo czeladnicze. Warunkiem podejścia do egzaminu czeladniczego jest skończenie szkoły zawodowej.

Jednak ważne jest także to, że absolwent szkoły bardzo często jest zatrudniany przez swojego pracodawcę. - Jeśli ktoś się sprawdzi i chce mu się pracować, jest dla niego gwarancja zatrudnienia - uważa Joanna Nowak. - Dobry fachowiec zawsze znajdzie pracę - przyznaje.

Jeśli więc nie macie pomysłu, co zrobić po gimnazjum, a marzycie o tym, by mieć dobry zawód, warto pomyśleć nad zapisaniem się do szkoły rzemieślniczej. Kandydat wybiera sobie sam zawód, w którym chce się kształcić i w każdej chwili może przyjść do szkoły, aby się do niej zapisać (nie musi czekać, aż będzie mógł się zalogować elektronicznie). Warunkiem nauki w szkole jest ukończone gimnazjum i zdany egzamin gimnazjalny. Powodzenia!

Rzemieślnicza Szkoła Zawodowa,
aleja Korfantego 141,
40-154 Katowice,
tel. 32 258 92 15,
e-mail: [email protected]
www.rsz.katowice.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!