Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybory 2024. Marcin Glowienka, kandydat na prezydenta Gliwic bez tajemnic

Marlena Polok-Kin
Marlena Polok-Kin
ARC Prywatne Marcina Glowienki
Wybory 2024. Kandydat na prezydenta Gliwic, Marcin Glowienka (KWW Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy), odpowiada na pytania w ankiecie Dziennika Zachodniego. Odpowiedzi przybliżają sylwetkę kandydata zarówno od strony zawodowej, jak i prywatnej.

Wybory 2024. Kandydaci na prezydenta Gliwic: Marcin Glowienka

W niedzielę, 7 kwietnia odbędą się wybory prezydentów, burmistrzów, wójtów każdego miasta i gminy w regionie. W Gliwicach o urząd prezydenta miasta ubiegać się będzie pięcioro kandydatów.
Kandydatów do fotela prezydenta Gliwic poprosiliśmy o odpowiedzi na pytania w naszej ankiecie - kandydat bez tajemnic. Wszyscy pretendenci do urzędu prezydenta Gliwic otrzymali identyczne pytania. Jakich odpowiedzi udzielił Marcin Glowienka?

Ankieta DZ: kandydat na prezydenta Gliwic bez tajemnic

Odpowiedzi na pytania, udzielone przez kandydata, przybliżają jego sylwetkę zarówno ze strony zawodowej, jak i prywatnej.

Imię i nazwisko: Marcin Glowienka
Wiek: 32 lata
Wykształcenie: Wyższe techniczne - Inżynier ds. BHP

Komitet wyborczy: KWW Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy

Praca (kariera zawodowa):

Od 2015 roku pracuję w branży części zamiennych do maszyn budowlanych tj. koparek, ładowarek czołowych, spycharek, wiodących światowych marek jak CAT, KOMATSU, VOLVO. Obecna praca nie jest spokrewniona z uzyskanym wykształceniem, ale wynika to z faktu, że górę wzięło moje zainteresowanie maszynami i techniką. Przez lata wykonując pracę handlowca, współpracowałem z wieloma klientami z branży budowlanej i górniczej. Z biegiem lat zmieniła się jednak moja rola i przechodząc do kolejnego pracodawcy i obecnie odpowiadam za rozszerzanie oferty handlowej spółki i pomagam przy realizacji trudniejszych zapytań od klientów, szczególnie pod względem technicznym.

Rodzina: Własnej rodziny jeszcze nie posiadam. Jestem kawalerem. Moją rodzinę stanowi zatem matka, siostra i jej córka, która ma 4 lata.

Hobby/zainteresowania/sposób spędzania wolnego czasu: Przyznam szczerze, że jest ich bardzo wiele, bo zaliczam się do ciekawskich osób, więc skoncentruję się na tych najczęściej praktykowanych jak jazda na rowerze po lasach i dookoła okolicznych jezior, gra w piłkę nożną. Będąc w domu z kolei, czytanie książek o tematyce historycznej, politycznej, podróżniczej, gospodarczej oraz religijnej i zakresu archeologii biblijnej, co z kolei w zeszłym roku skierowało mnie do wizyty w Ziemi Świętej. Oczywiście należy dodać regularne śledzenie bieżących wiadomości politycznych.
Działam dodatkowo w jednej z organizacji pro obronnych, uczestnicząc w szkoleniach. Rywalizuję również w zawodach strzelectwa sportowego i mam stosowne uprawnienia. Od czasu do czasu zależnie od warunków atmosferycznych prowadzę, też samodzielnie nocne obserwacje astronomiczne, co stanowi perełkę wśród moich zainteresowań i jest niezwykle relaksujące, choć kończy się zarywaniem nocy. Mam jednak świadomość, że w przypadku sukcesu wyborczego będą one musiały trafić “do szafy” na, co jestem gotowy, a takie momenty już miałem w przeszłości jak chociażby w trakcie studiów czy okresów opieki nad moim dziadkiem, gdy jemu podupadło zdrowie.

Miejsce zamieszkania:
Od urodzenia mieszkam w Gliwicach. Dokładnie w dzielnicy Łabędy w sąsiedztwie Huty Łabędy S.A.

Posiadany samochód/samochody:
Od lat jeżdżę samochodem, jaki był od zawsze w posiadaniu mojej rodziny. Mój dziadek w 1988r. zakupił Toyotę Carina II 2.0 diesel wyprodukowaną w Japonii. Przyznam szczerze, że to jest samochód do którego mam wyjątkowy sentyment. Doceniłem go jeszcze bardziej, kiedy to kilka lat temu sam zacząłem nim jeździć. Jest wygodnym sedanem, tanim w eksploatacji i wybitnie niezawodny, z czego słynie. Robiłem nim też bardzo długie trasy jak wyjazdy w góry Rumunii. Auto ma mieć w tym roku 36 lat, ale co zaskakuje, jego stan jest bardzo dobry. Używam go na co dzień. Zawsze o nie dbaliśmy i była założona konserwacja podwozia, co okazało się kluczowe.
Podkreślę, że stać mnie na nowe auto z salonu, ale przyznam szczerze, że nie jestem zainteresowany zmianą chyba, że zostanie ona wymuszona przepisami związanymi z “ekologicznym transportem”, choć auto spełniające jak na swój wiek normę EURO 3 i spalające 4,5 litra na 100km, trzeba uznać za ekologiczne. Mam zamiar jeździć nim tak długo, jak będzie się dało. Jedyne, do czego mógłbym się doczepić to brak klimatyzacji i 6-ego biegu, ale to nie jest mi aż tak niezbędne, skoro auto rozwija maksymalnie 155 km/h a do jazdy na autostradzie w limicie potrzeba 140 km/h do sprawnego przemieszczania się.

Inne (informacje, ciekawostki, którym chce się pan/pani podzielić się z wyborcami/czytelnikami)

Należę do wysokich osób (193 cm), więc humorystycznie dodam, że czasem nie mieszczę się w kadrze i podczas robienia nagrań dynamicznych w kampanii zmuszony byłem do trzymania dystansu względem kamery, aby nie “obcinać” nóg.

Od 5 do 7 najważniejszych punktów programu wyborczego, jak ma zmienić lub rozwijać się miasto, co jest najbardziej istotne.

W pigułce mój program sprowadza się do następujących postulatów:

  • Rentowne miasto, postępujący rozwój i inwestycje z zachowaniem odpowiednich proporcji, aby zdywersyfikowane zakłady gwarantowały dochody mieszkańcom niezależnie od koniunktury makroekonomicznej, rozwijała się gospodarka mieszkaniowa przy adekwatnym do zapotrzebowania zapewnieniu miejsc do odpoczynku z zachowaniem estetyki miasta.
  • Skupienie na fundamentach społecznych jak opieka zdrowia tj. dążenie do powstania nowego szpitala. Obierając strategię powstania dużej centralnej lecznicy etapami, stopniowo przenosząc obecnie posiadane jednostki i oddając do użytku z biegiem lat kolejne oddziały. Jest to kopia realizowanej strategii miasta Poznań, ponieważ nasza sytuacja jest kalką tej jaka była właśnie w tym mieście. Rozpoczęcie z kolei od podstaw budowy od razu dużej jednostki pogrąży w mojej ocenie finanse miasta, ponieważ takie inwestycje zawsze wiążą się z przekroczeniem budżetu i wydłużeniem realizacji. Dowodem, że tak się dzieje są inne podobne inwestycje czy ostatnimi laty zrealizowana w mieście Arena sportowa.
  • Centrum miasta to tętniące życie i praca, a nie koncepcyjnie proponowana strefa ograniczonego tzw. czystego transportu. Drogi i komunikacja z zachowaniem odpowiedniej przepustowości z dostępnymi parkingami.
  • Przejrzyste zarządzanie. Informacje i konsultacje społeczne.
  • Urząd przyjazny z możliwie uproszczoną biurokracją i otwarty na propozycje i uwagi dzielnicowe mieszkańców.

Dlaczego pan/pani startuje?

Moja działalność polityczna swój początek bierze w roku 2018, gdzie za namową kolegi dołączyłem do struktury Ruchu Narodowego, który to następnie od 2019 roku tworzy projekt Konfederacji. Moje zainteresowanie sprawami publicznymi sięga znacznie wcześniej i jeszcze do czasów liceum, gdzie wraz z kolegami podejmowaliśmy się dyskusji na sprawy bieżące oraz historyczne.

Moje działania skupiały się głównie początkowo na kibicowaniu i pomaganiu w drobnych rzeczach poznawanym z biegiem czasu kolejnym nowym kolegom ze struktury. Wraz z upływem lat moje zaangażowanie wzrastało i pogłębiało się zainteresowanie sprawami publicznymi i politycznymi, ponieważ uważam, że polityka to bardzo szeroka i interesująca dziedzina.

Te wybory są dla nas bardzo ważne w perspektywie pięcioletniej okaże się w jakim kierunku dalej Gliwice będą zmierzały. Już w czasie kampanii widzimy, że najbliższa kadencja będzie podejmować wiążące decyzje co do naszej wspólnej przyszłości. Wytyczne, z jakimi będą musiały się zmierzyć samorządy dotkną wielu bardzo istotnych kwestii dotyczących każdego mieszkańca i decydować się będą kwestie dotyczące spraw jak: EPBD - certyfikacja budynków i nieruchomości.

Wytyczne dyrektywy Unii Europejskiej. Polityka zielonego ładu wpływająca na pochodzenie prądu w naszych gniazdkach oraz ogrzewanie naszych domów. ETS+, czyli podatek od paliwa. EURO 7, emisyjność silników bezpośrednio dotyczące motoryzacji oraz przemieszczania się z użyciem samochodów i autobusów. Suma tych czynników wpłynie bezpośrednio na jakość życia i jego koszty każdego z nas ! To będą wielkie wyzwania czekające w tej kadencji samorządowej. Patrzymy na nie bardzo obiektywnie i podchodzimy z rezerwą.

Zachęcam do odwiedzenia mojego profilu na facebooku i dziękuję za zapoznanie się z moją sylwetką kandydata na tak ważny i odpowiedzialny urząd.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera