Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wystawa "W stronę Nowoczesności" w Muzeum w Gliwicach. Można podziwiać twórczość 25 polskich artystów, tworzących po II wojnie światowej

Piotr Chrobok
Piotr Chrobok
Wystawę w Gliwicach będzie można podziwiać jeszcze przez dwa miesiące, do 24 września.
Wystawę w Gliwicach będzie można podziwiać jeszcze przez dwa miesiące, do 24 września. Lucyna Nenow/Polska Press
Ponad 90 dzieł, które wyszły spod ręki 25 artystów, można podziwiać w Muzeum w Gliwicach. W Willi Caro prezentowana jest wystawa "W stronę nowoczesności". Składają się na nią obrazy II Grupy Krakowskiej, będące w posiadaniu Muzeum Narodowego w Krakowie. - W pracach zwraca uwagę odwoływanie się do świata wyobraźni, fantastyki, do rzeczywistości istniejącej poza czasem i przestrzenią - mówi na temat wystawy, Anna Budzałek jej kuratorka.

Wystawa "W stronę Nowoczesności" w Muzeum w Gliwicach. Można podziwiać twórczość 25 polskich artystów, tworzących po II wojnie światowej

W mieszczącym się w Willi Caro gliwickim Muzeum dostępna jest wystawa "W stronę Nowoczesności". Składają się na nią obrazy autorów należących do II Grupy Krakowskiej. Muzeum w Gliwicach zostały one udostępnione przez Muzeum Narodowego w Krakowie. Jak informują przedstawiciele Muzeum w Gliwicach w ramach wystawy prezentowanych jest ponad 90 dzieł, stworzonych przez 25 artystów.

Znajdują się wśród nich twórcy tacy, jak: Maria Jarema, Tadeusz Kantor, Kazimierz Mikulski, Erna Rosenstein, czy Teresa Rudowicz. Jak mówią w gliwickim Muzeum, każdego z tych artystów można nazwać klasykiem nowoczesności.

- Ich twórczość stała się nie tylko punktem odniesienia dla kolejnych pokoleń artystów, ale też pokazuje wielotorowość rozwoju i bogactwo tematyczne polskiej sztuki po 1945 roku: od prób uporania się z wojenną traumą, przez malarstwo materii, surrealizm, abstrakcję aż po współczesne eksperymenty formalne - wskazują w Muzeum w Gliwicach.

- W pracach zwraca uwagę odwoływanie się do świata wyobraźni, fantastyki, do rzeczywistości istniejącej poza czasem i przestrzenią. Inni szli drogą czystej abstrakcji, tworząc monotypie, jak Jarema, kolejni – jak Jadwiga Maziarska -pozostawali wierni abstrakcji niegeometrycznej firmowanej przez malarstwo materii - mówi o obrazach składających się na wystawę, jej kuratorka Anna Budzałek.

Zdaniem ekspertów, na wystawę, która w Muzeum w Gliwicach będzie wystawiana do 24 września, składają się obrazy, które powstały w czasie uważanym za najbardziej interesujący moment rozwoju malarstwa materii w Polsce. - Wtedy, po pierwszych eksperymentach, ugruntowały się różnice postaw i osobistych języków w ramach wspólnego abstrakcyjnego nurtu - zauważa Anna Budzałek.

Jednocześnie, w gliwickiej Willi Caro można podziwiać nie tylko obrazy członków II Grupy Krakowskiej. Dodatkowo, wystawa obejmuje też dzieła m.in. Andrzeja Wróblewskiego, Wojciecha Fangora, czy Aliny Szapocznikow, którzy także tworzyli w latach 50. i 60. XX wieku.

Nie przeocz

Zobacz także

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera