Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zagraniczni nauczyciele uczą się historii Śląska, czyli „Polonijne Spotkania z Historią Najnowszą”. Jakie są ich wrażenia?

Szymon Kwiatkowski
Szymon Kwiatkowski
Wideo
od 16 lat
Od 3 do 11 lipca trwa XVII edycja wydarzenia o nazwie „Polonijne Spotkania z Historią Najnowszą”. Przez pierwsze dni lipca nauczyciele z zagranicy uczą się o śląskiej historii. Jakie są ich wrażenia?

5 lipca około godziny 11.30 w Centrum Edukacyjnym Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach im. Henryka Sławika, odbywała się jedna z konferencji w ramach XVII edycji „Polonijnego Spotkania z Historią Najnowszą”.

Polonijne Spotkania z Historią Najnowszą

Biuro Edukacji Narodowej IPN organizuje w ramach Programu Polonijnego konferencję dla nauczycieli pracujących poza granicami kraju. Wydarzenie organizowane jest od 3 do 11 lipca.

Celem konferencji jest przede wszystkim wspieranie merytoryczne i metodyczne nauczania historii najnowszej poza granicami kraju. Podczas konferencji uczestnicy nie tylko korzystają z wykładów, ale także biorą udział w warsztatach. Tematyka wykładów skoncentrowana jest wokół historii Polski w latach 1918–1989, ze szczególnym uwzględnieniem II wojny światowej i fenomenu Polskiego Państwa Podziemnego, represji niemieckich i sowieckich wobec obywateli polskich.

Część goszczonych przez nas osób spotyka się z nami co roku. Jest to więc idealna okazja do tego, żeby wymienić się doświadczeniami między np. Australią a Ukrainą, Białorusią a Stanami Zjednoczonymi, Chorwacją a Belgią. Zatem jest to nawiązanie kontaktu z Polską, ale też współpraca między nauczycielami — tłumaczył dyrektor Biura Edukacji Narodowej IPN, Adam Hlebowicz.

Po raz pierwszy w województwie śląskim

Zasadnicza część konferencji zaplanowana jest w tym roku w województwie śląskim, gdzie uczestnicy będą mogli poznać także najnowszą historię z perspektywy lokalnych oddziałów i delegatur IPN. W poprzednich latach wydarzenie organizowane były w okolicach Mazowsza czy nawet na Wileńszczyźnie. Wybór województwa śląskiego nie był przypadkowy. Spowodowany był obchodami 100-lecia powstań śląskich.

- Jest to dobry moment, żeby nauczycieli z całego świata z kilku kontynentów przywieźć właśnie tutaj. Pokazać im tę historię, posłuchać miejscowych historyków, którzy opowiedzą o historii tych ziem. Mamy również zaplanowane wizyty w szeregu miejsc w muzeach, miejscach pamięci, ciekawych obiektach i zabytkach — dodawał Adam Hlebowicz.

Jak uczestnicy oceniają wydarzenie?

Jak informowali nas organizatorzy, na ten rok zgłosiło się 40 uczestników. Do końca wydarzenia zostało jeszcze kilka dni jednak jak na ten moment oceniają je przybyli uczestnicy?

Ja już po raz 6 biorę udział w organizowanych spotkaniach historycznych. W naszej szkole mamy kurs historii Polski. Jest to bardzo dobra okazja, aby dowiedzieć się czegoś więcej. Nawet nie zważając na wszystkie możliwości internetowe to to, co może zaoferować IPN i obecność bezpośrednia tutaj nie jest w stanie zagwarantować internet — tłumaczyła Vita Shershniowa z Ukrainy.

- Przyjechałam tutaj, bo reprezentuje Polską Organizację Nauczycieli Argentyńskich. Nas jest 30 nauczycieli i chcemy uczyć polskiego. Wielu uczy się z sentymentu, bo pamięta język od swoich dziadków, a inni chcą się uczyć, bo chcą wrócić do Polski — dzieliła się Andrea Blawdziewicz z Argentyny.

W Polsce jestem dość często i chciałem wiedzieć więcej o Śląsku. Moi rodzice pochodzą z Małopolski, przez co historia województwa śląskiego jest dla mnie słabo znana. Wszystko dla mnie tutaj jest nowe i bardzo ciekawe — dzielił się swoją opinią Artur Stąsiek ze Stanów Zjednoczonych.

Warsztaty o powstaniach śląskich

5 lipca dla uczestników projektu zorganizowano warsztaty związane z historią województwa śląskiego. Prowadząca dr Angelika Blinda opowiadała o historii regionu. Zaprezentowano również materiały edukacyjne o powstaniach śląskich.

- Przyjazd do Polski umożliwia dotknięcie tej historii, która dla nas jest poza granicą. Poznać część Polski, która jest dalej. Merytorycznie mało wiemy o Śląsku teraz jest okazja poznać więcej — opowiadała Vita Shershniowa.

Niektórzy przyjazd do Polski wykorzystują nie tylko po wiedzę historyczną regionu.
-Moja matka zawsze wspominała maliny i lipy. Teraz bardzo wcześnie rano wstaje i je wącham — śmiała się Andrea Blawdziewicz — Kupuje sobie maliny i jem je, bo to jest takie wspomnienie, jak zawsze mama o tym mówiła. Ponieważ u nas malin nie ma — dodawała.

Wydarzenie trwa do 11 lipca

Do tego czasu na przybyłych do Polski gości czeka jeszcze wiele atrakcji takich jak np. zwiedzanie Muzeum Zamkowego w Pszczynie, zwiedzanie Muzeum Zofii Kossak, zwiedzanie kopalni rud ołowiu, srebra i cynku, zwiedzanie Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach połączone z zajęciami warsztatowymi czy wiele innych.

Nie przeocz

Zobacz także

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera