Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Żory: 200 tys. zł na remont murów obronnych [ZDJĘCIA]

Katarzyna Śleziona
Mury obronne Żory: W tym roku znowu będą remontowane kolejne fragmenty zabytkowych murów obronnych, okalających nasze miasto. Rewitalizacja pochłonie 200 tys. zł. Kwota jest zarezerwowana w budżecie miasta Żory.

Mury obronne Żory

Mury obronne w Żorach zostały wzniesione w XIII wieku, w przeciągu 25 lat. Stworzyły 1200-metrową owalną zabudowę wokół miasta, leżącego na płaskowyżu opadającym w kierunku rzeki Rudy. Broniły dostępu do miasta, które wówczas leżało u wrót Bramy Morawskiej, w otoczeniu stawów i bagien, i przecinało strategiczny szlak handlowy. W murach znajdowały się dwie bramy: Krakowska zwana też Dolną, w okolicach dzisiejszej ulicy Dolne Przedmieście oraz Górna, zwana też Cieszyńską, w rejonie dzisiejszej ulicy Moniuszki. Obie bramy zostały rozebrane po roku 1806, gdy cegły z murów zaczęto wykorzystywać przy odbudowie miasta po wielkim pożarze.

Na szeroką skalę prace renowacyjne zabytkowych cegieł były już prowadzone w latach 70. XX wieku. Wtedy był modernizowany fragment fortyfikacji w kierunku ulicy Księdza Piotra Klimka wzdłuż starego cmentarza. Jednak dopiero w ostatniej dekadzie roboty ruszyły z kopyta. - W poprzednich latach były remontowane fragmenty przy ulicy Bramkowej i Ogrodowej - około 70 metrów i od Dolnego Przedmieścia do Szeptyckiego - kolejne 30 metrów. Na ten cel wydaliśmy około 300 tysięcy złotych – mówią żorscy urzędnicy. W 2009 r. był też odnawiany około 30-metrowy fragment murów przy ul. Garncarskiej i Męczenników Oświęcimskich. Z kolei w 2010 r. wymieniono ponad 5 tys. gotyckich cegieł w murach obronnych - odnowiono 15,6 m XIII-wiecznej fortyfikacji przy ulicach Garncarskiej 6 oraz Męczenników Oświęcimskich 9 i 11.
Specjalne cegły gotyckie, stylizowane na epokę średniowiecza, zostały sprowadzone z cegielni aż z Kraśnika.

- Potrzebowaliśmy ich ponad 5 tysięcy. Cegły gotyckie od zwykłych różnią się tym, że inaczej się je wypala, a ich lico ręcznie się wyrabia. Są też zdecydowanie większe i droższe – mówią żorscy urzędnicy. Gotyckie cegły uzupełniły zewnętrzne części remontowanych murów. Z kolei w ubytki w ich wnętrzach wstawiono zwykłe. Specjalne cegły tzw. klinkierowe, odporne na warunki pogodowe, ustawiono też na koronie murów. - Dodatkowo mury zostały też oczyszczone z mchów i porostów oraz odgrzybione. Impregnację rozpoczęto już od fundamentów fortyfikacji. Z kolei luźne spoiwa między cegłami pokryto preparatem do fugowania – dodają urzędnicy.

W tym roku przyjdzie czas na kolejną rewitalizację. Chodzi o fragmenty zabytkowych cegieł przy ul. Bramkowej i Ogrodowej – to ostatnie nieremontowane części dawnej fortyfikacji.

- W 2015 roku przewidziano prace związane z renowacją murów obronnych w Żorach na odcinkach: elewacja muru od strony ul. Bramkowej nr 9 i nr 11 o długości 64 m i elewacja muru od strony ul. Ogrodowej nr 2, nr 4 i nr 6 o długości 61 m – potwierdza Katarzyna Zdebel z biura promocji kultury i sportu.

Kiedy rozpocznie się rewitalizacja? - Rozpoczęcie prac nastąpi w maju, od strony odcinka muru wcześniej już wyremontowanego, tj. od posesji nr 9 przy ul. Bramkowej i posesji nr 2 przy ul. Ogrodowej, i będzie kontynuowany w kierunku następnych posesji. Przewiduje się trzymiesięczny termin realizacji prac remontowych, również z uwzględnieniem niekorzystnych warunków atmosferycznych – dodaje Katarzyna Zdebel.

W pierwszym etapie, który rozpocznie się w maju tego roku, zaplanowano prace na odcinku około 20 metrów, po obu stronach mury i w koronie muru. Drugi etap ruszy w czerwcu i też obejmie fragment 20 m zabytkowej fortyfikacji. Z kolei trzeci etap to remont pozostałych fragmentów, który rozpocznie się w lipcu.

Obecnie z 1200 metrów fortyfikacji pozostało zaledwie 434 metry. Najdłuższa zachowana partia, ponad 200-metrowa biegnie od ulicy Rybnickiej do Szeptyckiego. Mury mają dziś różną wysokość - od 2,5 do 7 metrów i średnią szerokość około 1,5 metra. Jeszcze cztery dekady temu ponad 100 metrów murów było zachowanych w zabudowaniach. Dla przykładu wzdłuż ulicy Murarskiej zabytkowe domy parterowe spoczywają właśnie na fundamentach zabytkowych murów obronnych.

Od kilku lat urzędnicy mają też pomysł, aby w murach przy ul. Bramkowej zrobić bramę, otwierającą się na ul. Stodolną, w kierunku cmentarza przy ul. Nowej. Wówczas kondukt żałobny nie musiałby pokonywać całej trasy przez rynek. Wszystko wskazuje na to, że jeszcze w tym roku ten pomysł nie zostanie zrealizowany. Może kiedyś w przyszłości...


*Zamieszki przed siedzibą JSW: Policja znowu strzelała do związkowców WIDEO + ZDJĘCIA
*Psychopata z Zabrza więził kobietę w kanale. Opis tortur jest drastyczny. Czy zostanie skazany?
*Zielony jęczmień na odchudzanie? Tak! To działa. Właśnie zielony jęczmień stosują gwiazdy TV
*Zwolnienia grupowe w Biedronce to fakt. Oto pracownicy do zwolnienia
*Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!