Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Żywiec wreszcie bez smogu? Porozumienie w sprawie likwidacji niskiej emisji i samowystarczalności energetycznej Żywiecczyzny

Katarzyna Pachelska
Katarzyna Pachelska
Podpisanie porozumienia między francuską firmą Dalkia a spółką miejską Beskid Żywiec w sprawie współpracy na rzecz rozwoju zintegrowanych projektów w obszarach efektywności energetycznej, likwidacji niskiej emisji i samowystarczalności energetycznej w mieście Żywiec. 4 grudnia 2018 r., Katowice.
Podpisanie porozumienia między francuską firmą Dalkia a spółką miejską Beskid Żywiec w sprawie współpracy na rzecz rozwoju zintegrowanych projektów w obszarach efektywności energetycznej, likwidacji niskiej emisji i samowystarczalności energetycznej w mieście Żywiec. 4 grudnia 2018 r., Katowice. Katarzyna Pachelska
Jedno z najbardziej zanieczyszczonych miast w Polsce - Żywiec - zaczyna długą walkę ze smogiem. Dzięki porozumieniu z firmą Dalkia chce znacznie ograniczyć niską emisję w gminach Żywiecczyzny i zyskać samowystarczalność energetyczną - ale nie dzięki spalarni odpadów. Władze Żywca dementują informację, że spalarnia ma powstać w Żywcu.

W czasie kongresu EEC Green w Katowicach, towarzyszącego szczytowi klimatycznemu ONZ - COP24, 4 grudnia 2018 r. miejska spółka Żywca - Beskid Żywiec Sp. z o.o. podpisała z firmą Dalkia porozumienie o współpracy na rzecz rozwoju zintegrowanych projektów w obszarach efektywności energetycznej, likwidacji niskiej emisji i samowystarczalności energetycznej w mieście Żywiec.

Zobaczcie zdjęcia:

Walka z dręczącym Żywiec smogiem

Za tym długim opisem kryje się przede wszystkim walka ze smogiem, dręczącym Żywiec i okoliczne miejscowości. Wg badań, Żywiec, mimo że leży w Beskidach, jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych miejscowości w Polsce (obok Pszczyny, Rybnika, Wodzisławia Śląskiego i Opoczna).

- Wcale nie jesteśmy najgorsi w Polsce - prostuje Jerzy Kliś, wiceprezes spółki Beskid Żywiec. - Ale ponieważ mamy sprawny system monitoringu smogu w mieście, to łatwo u nas zmierzyć poziom smogu. Inne miejscowości, może bardziej zanieczyszczone od nas, nie mają systemu pomiarów - dodaje.

Nie zaprzecza jednak twierdzeniu, że powietrze w mieście i okolicach nie jest czyste.

- U nas głównym problemem są setki kominów domów, które zanieczyszczają powietrze. Chcemy przekonać mieszkańców, że w ich interesie jest to, żeby zamiast tych setek był w mieście jeden wysoki komin, monitorowany na bieżąco, z którego wiemy, co leci w niebo - dodaje. - Zdajemy sobie sprawę, że najtrudniejsza będzie zmiana myślenia wśród mieszkańców Żywca, ale musimy coś sami zrobić, by polepszyć nasze życie, póki nie ma jakichś odgórnych regulacji w tej kwestii - uważa Kliś.

W ramach planowanych przez miasto dwóch programów, firma Dalkia zaoferuje usługi i innowacyjne rozwiązania ukierunkowane na optymalizację zużycia energii przy zapewnieniu określonych wyników w zakresie efektywności energetycznej.

- Zaangażowanie na poziomie lokalnym w realizację programów na rzecz czystego powietrza w polskich miastach jest kluczowe dla osiągnięcia wymiernych efektów w najbliższym czasie – mówi Thierry Deschaux, dyrektor generalny Grupy Dalkia w Polsce. - Doświadczenie Dalkii w tym zakresie pozwala na wsparcie naszych lokalnych partnerów w poprawie efektywności energetycznej, a tym samym redukcji zanieczyszczeń powietrza. Porozumienie, jakie dziś podpisujemy z Beskidem Żywiec, jest krokiem w stronę podniesienia jakości życia mieszkańców w regionie – dodaje Thierry Deschaux.

- Miasto Żywiec jako jedno z pierwszych wprowadziło monitoring jakości powietrza oraz system segregacji odpadów ponad wymagania ustawowe - przypomina Jerzy Kliś, wiceprezes spółki Beskid Żywiec. - Dzisiaj także chcemy być liderem istotnych zmian wpływających na poprawę klimatu, szczególnie klimatu Kotliny Żywieckiej. Chcemy zwiększyć tempo zmian i wprowadzania nowych technologii tak, aby jak najszybciej zapewnić zadowolenie i komfort życia mieszkańców. Wprowadzania zintegrowanych rozwiązań i nowych technologii w krótkim czasie wymaga szerokiej współpracy tak krajowej jak i międzynarodowej – dodaje Kliś.

Wiceprezes spółki Beskid Żywiec dementuje jednocześnie plotki, że w Żywcu powstanie spalarnia śmieci. - Dziwię się ludziom, którzy je rozpowszechniają. Wg wojewódzkiego planu nie ma możliwości, by spalarnia odpadów została umiejscowiona w Żywcu. Za to są plany, by była w Jastrzębiu-Zdroju - mówi.

Żywiecka Kotlina Zielonych Technologii

Władze Żywca planują wprowadzić przygotowaną we współpracy ze spółką Beskid oraz firmą KD&D Investment Advisory koncepcję Żywiecka Kotlina Zielonych Technologii, której istotnym elementem ma być Program Likwidacji Niskiej Emisji i Samowystarczalności Energetycznej oparty na działaniach na rzecz zmniejszenia szkodliwych emisji i ochrony klimatu. Program ma na celu zmianę wizerunku miasta, sposobu i poziomu życia mieszkańców oraz skok technologiczny regionu. Program Likwidacji Niskiej Emisji i Samowystarczalności Energetycznej zakłada wprowadzenie w krótkim terminie zmian w lokalnej polityce energetycznej i emisyjnej, zgodnie z założeniami konferencji w Paryżu COP21.

W walce z zanieczyszczeniem powietrza na obszarze regionu żywieckiego, Dalkia zaoferuje partnerowi doradztwo przy zmianie ‘miksu’ energetycznego oraz opracowywaniu, budowie i zarządzaniu efektywnym lokalnym systemem energetycznym, gwarantując korzyści w zakresie długoterminowej redukcji emisji CO2 oraz kosztów energii. Zrealizowane programy powinny przyczynić się do poprawy jakości powietrza w regionie i jakości życia mieszkańców.

Dalkia, jeden z liderów w dziedzinie usług energetycznych, oferuje „szyte na miarę” rozwiązania dla budynków, miast, samorządów, władz lokalnych i obiektów przemysłowych w odpowiedzi na wyzwania związane z transformacją energetyczną. Grupa zapewnia swoim klientom możliwość kontroli całego łańcucha energetycznego, od dostaw energii po optymalizację zużycia, w tym utrzymanie techniczne instalacji wewnętrznej i sterowanie nią pod kątem zapewnienia komfortu przy optymalnych kosztach. Spółka gwarantuje osiągnięcie określonych wyników w długim okresie.

Projekt w Żywcu to kolejna partnerska umowa o współpracy na poziomie lokalnym podpisana przez Dalkię. W październiku 2018 r. Dalkia podpisała porozumienie z Gdynią w sprawie współpracy na rzecz poprawy efektywności energetycznej budynków poprzez ograniczanie zużycia energii końcowej: cieplnej, chłodu i elektrycznej. W ramach współpracy Dalkia udostępniła miastu nową wersję autorskiego systemu invisoLite® do zarządzania efektywnością energetyczną w budynkach miejskich. Celem projektu jest ograniczenie wydatków energetycznych gminy średnio o 20-30%, oraz redukcja emisji gazów cieplarnianych.

W ubiegłym roku Dalkia zrealizowała również projekt w Sosnowcu. To pierwsza w Polsce energomodernizacja mieszkaniowa zrealizowana w formule PPP, gdzie Dalkia jako partner prywatny, udzieliła kontraktowej gwarancji utrzymania niskiego poziomu zużycia energii. Dzięki temu zamawiający – podmiot publiczny zapewnił efektywność energetyczną dla mieszkańców nie ponosząc samodzielnie ryzyka efektu końcowego projektu. Inwestycja obejmowała 22 budynki mieszkalne (538 lokali) i żłobek, w których zlikwidowano blisko 1000 pieców węglowych. Projekt energomodernizacji osiedla Juliusz, po pierwszym okresie eksploatacji potwierdził wysoką efektywność energetyczną zmodernizowanych budynków mieszkalnych i sieci ciepłowniczej. Zrealizowany projekt pozwala rocznie ograniczyć w Sosnowcu emisję CO2 o 8000 ton i emisję pyłów o 81 ton.

COP24 w Katowicach: Arnold Schwarzenegger o ochronie środowiska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo