Ważne
  Ewakuacja w Będzinie: Święta poza domem. Kamienica może się...

  Ewakuacja w Będzinie: Święta poza domem. Kamienica może się zawalić [ZDJĘCIA]

  Katarzyna Kapusta

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Ewakuacja mieszkańców kamienicy w Będzinie
  1/8
  przejdź do galerii

  Ewakuacja mieszkańców kamienicy w Będzinie ©Katarzyna Kapusta

  13 osób spędziło święta przymusowo w hotelu. Kamienica przy ulicy Małachowskiego w Będzinie jest od dawna w opłakanym stanie. Ale nagle z minuty na minutę trzeba było ewakuować z niej mieszkańców. Wstrząśnięci mieszkańcy spędzili całe święta poza domem. Nie wiadomo, czy jeszcze do niego wrócą.
  Nie tak miało wyglądać to Boże Narodzenie mieszkańców kamienicy przy ulicy Małachowskiego w Będzinie. Wszystko było już gotowe, choinka ubrana, pierogi ulepione, zapakowane prezenty. Święta spędzili jednak poza domem, w hotelu, bo kamienica, w której mieszkali do tej pory, może się zawalić w każdej chwili. Zabezpieczaniem ścian oficyny zajmą się pracownicy Miejskiego Zakładu Budynków Mieszkalnych w Będzinie, ale dopiero w poniedziałek, 30 grudnia. Do tego czasu nikt do niej nie wejdzie.

  Od 12 lat kamienica nie ma swojego administratora
  Problemy mieszkańców zaczęły się już dużo wcześniej, bo od 12 lat kamienica nie ma swojego administratora. Przed wojną należała do jednej z żydowskich rodzin. Później była administrowana przez prywatnego właściciela. Ten jednak zmarł wiele lat temu i od tamtej pory stan budynku z roku na rok się pogarszał.

  - Jestem najstarszym mieszkańcem tej kamienicy i mieszkam tutaj najdłużej. Sam osobiście pisałem pisma do Urzędu Miejskiego, że nasza kamienica się rozpada. W mieszkaniach widać ogromne pęknięcia. Nikt nic z tym nie robił - mówi pan Marek Nowak.

  - Nie mamy właściciela, a nasze problemy zaczęły się 10 lat temu, kiedy kamienica zaczęła się rozpadać kawałek po kawałku. Urząd Miejski nie chciał nas przejąć, bo nie było takiej możliwości prawnej. Zostaliśmy sami - mówią mieszkańcy. Twierdzą też, że przez cały ten czas łatano im tylko dziury w ścianach i doraźnie zabezpieczano stropy, które zaczynały się walić. Nigdy wcześniej nie zrobiono ekspertyzy budynku.

  Mieszkańcy nie chcieli opuścić swoich mieszkań
  W Wigilię było bardzo nerwowo. Dzień wcześniej stan budynku znacznie się pogorszył, o czym świadczy to, że pękł ceglany filar między drzwiami piwnicznymi a oknem piwnicznym. Dodatkowo poluzowały się nadproża łukowe. Ktoś zawiadomił strażników. Powiatowy Inspektor Nadzoru budowlanego zdecydował o wyłączeniu budynku z użytkowania. Mieszkańcy chcieli zabrać rzeczy osobiste i leki.

  - Nie wyobrażam sobie, jak będzie to wszystko dalej wyglądać. Mam dwójkę małych dzieci i potrzebuję dla nich ubrań i innych podstawowych rzeczy dla maluchów - mówi Beata Bartuzi, mieszkanka kamienicy. W budynku odcięto prąd i gaz. Frontowa ściana w każdej chwili może się wysunąć.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama