Pojadą wierzchem spotkać Zmartwychwstałego

  Pojadą wierzchem spotkać Zmartwychwstałego

  Aleksander Król

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  W czterech miejscowościach Raciborszczyzny: Pietrowicach Wielkich, Bieńkowicach, Raciborzu Sudole i Zawadzie Książęcej trwają gorączkowe przygotowania do poniedziałkowych Wielkanocnych Procesji Konnych.
  To obrzędy niespotykane w innych częściach kraju. Gospodarze objeżdżają swoje pola, prosząc o łaskę urodzaju. Tę tradycję pielęgnuje się tu od pokoleń.

  - Dawniej każdy gospodarz hodował konie i brał udział w procesji. Dziś część rolników trzyma zwierzęta tylko po to, by w Wielkanoc wyjechać wierzchem na spotkanie ze Zmartwychwstałym Chrystusem - mówi ks. Damian Rangosz, proboszcz parafii pod wezwaniem św. Wita, Modesta i Krescencji w Pietrowicach Wielkich.

  Duchowny, jak zwykle, wsiądzie na konia zaraz po odprawieniu mszy. Będzie jechał wierzchem w szatach liturgicznych. Obok niego dwóch gospodarzy powiezie krzyż i figurkę Zmartwychwstałego Chrystusa. Jeźdźcy będą odmawiać różaniec w języku morawskim.

  W procesji od lat bierze udział rodzina Kampków z Kornowaca, która od kilku dni przygotowuje się do wielkiej uroczystości. Mężczyźni dbają o wygląd i formę koni, kobiety szykują stroje i krzątają się przy bryczkach, by w poniedziałek lśniły jak nigdy w roku.

  - Ze zwierzętami jest trochę jak z ludźmi. Codziennie o siebie dbamy, ale na niedzielę przygotowujemy się lepiej, a na wesele jeszcze bardziej. Konie muszą być odświętne, jak na wesele - mówi Szymon Kampka, który razem z żoną Iwoną pojedzie w jednej z bryczek. Do drugiej wsiądzie jego ojciec Wacław z bratem Bartłomiejem. Drugi z braci, Michał, pojedzie osobno w mniejszej bryczce. Wszyscy będą odświętnie ubrani. - Białe spodnie, koszula, mucha i cylinder. Przecież to wielkie święto - dodaje Wacław Kampka.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Raciborszczyzna

   Silo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 4

   Co to jest Raciborszczyzna??? Czy na Wodzisławszczyźnie albo Kozielszczyźnie tez sie organizuje takie imprezy??? Określenie Ziemia Raciborska byłoby lepsze niż rusycyzm z końcówką -szczyzna.
   Z...rozwiń całość

   Co to jest Raciborszczyzna??? Czy na Wodzisławszczyźnie albo Kozielszczyźnie tez sie organizuje takie imprezy??? Określenie Ziemia Raciborska byłoby lepsze niż rusycyzm z końcówką -szczyzna.
   Z tego co wiem bardziej powszechne jest określenie tej uroczystości jako Osternreiten. Proszę zapytać ludzi z Pietrowic.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama