W Sosnowcu budowlańcy wykopali ludzkie szczątki

  W Sosnowcu budowlańcy wykopali ludzkie szczątki

  Magdalena Nowacka

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Podczas robót drogowych, związanych z budową gazociągu w okolicy ulicy Traugutta i Kujawskiej, niedaleko wyjazdu na drogę szybkiego ruchu S1, budowlańcy znaleźli ludzki szkielet.
  Dzień później okazało się, że kości jest tu więcej. W środę prace prowadził tam archeolog. Z jego wstępnych ustaleń wynika, że to szczątki niemieckich żołnierzy z czasów II wojny światowej.
  Po znalezieniu fragmentów pierwszego szkieletu, prace budowlane przerwano. Po ich wznowieniu robotnicy zabrzańskiej firmy natknęli się na kolejne ludzkie kości. Sprawę zgłoszono policji. Teren został ogrodzony. Prace znowu tymczasowo przerwano.

  - Szczątki ludzkie przeniesiono do prosektorium. Tam są dokładnie badane, potrzebny będzie biegły, aby wyjaśnić ich pochodzenie - mówi Hanna Michta, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Sosnowcu. - Sprawa jest rzeczywiście dość nietypowa. To szczątki z czasów historycznych, ale może być też tak, że mieścił się tu jakiś stary cmentarz - mówi Hanna Michta.

  Archeolog Jarosław Święcicki z katowickiego oddziału Stowarzyszenia Naukowego Archeologów Polskich, który w środę badał miejsce znalezienia szczątków twierdzi, że na pewno pochodzą z okresu II wojny światowej.

  - Badania przeprowadziliśmy na podstawie szczątków znalezionych w pierwszym wykopie. Pozostałe zostały niestety przemieszane, podczas prac przy trasie i moście. Trudno więc ustalić tu porządek anatomiczny - mówi Jarosław Święcicki.

  Wśród badanych szczątków znaleziono pięć całych czaszek, fragmenty, które mogą być częścią szóstej, ale i odłamkami nawet kilku następnych, elementy kończyn górnych i dolnych, fragmenty kości stopy w wełnianej skarpecie.

  - Najlepiej zachowały się charakterystyczne guziki, dzięki którym można było ustalić, że mundury należały właśnie do żołnierzy niemieckich z okresu drugiej wojny światowej - mówi archeolog.

  Na tym jego praca w zasadzie się kończy. Teraz rolą historyków będzie ustalenie, jakim sposobem te kości znalazły się właśnie tutaj. - Hipotez jest kilka. Nie wiemy czy byli to jeńcy, ofiary toczącej się tu walki czy egzekucji - dodaje archeolog. Przyznaje, że tego typu znaleziska, choć wydają się sensacją, wciąż się zdarzają.

  Sprawą szczątków niemieckich żołnierzy zajęła się także sosnowiecka Prokuratura Południe. - Wszczęliśmy postępowanie z art. 123 Kodeksu Karnego, dotyczącego zabójstwa jeńców wojennych. Zdecydowaliśmy się na taką kwalifikację, mimo wstępnych badań. Na pewno będzie powołany biegły. Trzeba będzie ustalić do ilu osób należały szczątki i co było przyczyną zgonu, a także dokładną datę zgonu. Wstępnie określiliśmy to na 1945 rok - mówi prokurator Marcin Stolpa.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama